Mistrzowski brydżysta z III LO - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Mistrzowski brydżysta z III LO

24
sierpień
Mistrzowski brydżysta z III LO

W Mistrzostwach Świata Juniorów w brydżu sportowym rozegranych w Veldhoven (Niderlandy) ogromny sukces odniosły reprezentacje Polski.

Brydż sportowy to dyscyplina, która różni się od karcianej gry jaką kojarzymy z rozgrywek w gronie znajomych. Drużyny mają po 6 osób, gdzie czterech zawodników rozgrywa a dwie osoby są w rezerwie. Do tego wszyscy dostają takie same karty, a rozgrywka ma pokazać komu lepiej udało się je wykorzystać. Podczas tegorocznych mistrzostw świata w tej dyscyplinie młodzi mierzyli się w kilku kategoriach – w dwóch Polacy przywieźli złoto. Polska wysłała reprezentacje we wszystkich pięciu kategoriach: U16, U21, U26, U31 i dziewczęcą U26. W drużynie mistrzów świata w kategorii U16 znalazł się uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP Szymon Grabala.

– Nasze szkoły dają szansę na rozwój i osiągnięcie znakomitych kwalifikacji, ale także miejsce na rozwój swoich pasji i umiejętności. Szereg zajęć dodatkowych prowadzonych w naszych placówkach edukacyjnych owocuje sukcesami uczniów na wielu, czasem nietypowych, płaszczyznach. Panu Szymonowi gratuluję sukcesu i życzę kolejnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Szymon Grabala jest uczniem klasy drugiej matematyczno-fizycznej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Jak wyjaśnia Wiesław Kosakowski, dyrektor Gdyńskiej Trójki, młody brydżysta jest jednym z kontynuatorów wspaniałych brydżowych tradycji gdyńskiej Trójki. Szymon od kilku lat osiąga znakomite wyniki w brydżu sportowym. Reprezentację brydżystów trenował Marcin Kuflewski wraz z Rolandem Lippikiem, a w jej skład oprócz Szymona wchodzili: Milena Klimiuk, Jakub Michalski, Kacper Kisielewski, Jan Łuczeczko, Aleks Bukat. Zespół w półfinale pokonał Estonię, a w finale zmierzył się z drużyną ze Stanów Zjednoczonych.

Z pięciu wystawionych drużyn do półfinałów dostały się trzy. Jak się okazuje Polska ma bardzo dobrych młodych brydżystów ponieważ ze złotem z Holandii wróciła także kobieca drużyna z kategorii U26. Panie w finale pokonały Francuzki. Także w kategorii U26 polska reprezentacja wróciła z medalem, tym razem brązowym, pokonując w walce o trzecie miejsce Izrael.

fot.: Szymon Grabala (w środku) wraz z kolegami z drużyny // fot. III LO


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek