Akcja Zima z wielkim wsparciem UNICEF - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Akcja Zima z wielkim wsparciem UNICEF

09
styczeń
Akcja Zima z wielkim wsparciem UNICEF

Gdynia współpracuje z UNICEF, który przekazał środki dla gdyńskiej edukacji w kwocie 11,24 mln złotych. Dzięki temu kontynuowane jest wiele zadań wspierających uczniów. M.in. 31 szkół zgłosiło się do realizowania Akcji Zima czyli corocznych zajęć feryjnych dla naszych najmłodszych mieszkańców. Szacunkowo z zimowej opieki skorzysta ponad 2600 gdyńskich uczniów. Na ten cel UNICEF przekazał prawie 1,9 mln złotych.

W ubiegłym roku w ostatnim dniu ferii wybuchła wojna w Ukrainie. Szkoły gorączkowo poszukiwały informacji o swoich uczniach, którzy wolny czas postanowili spędzić w swoim rodzinnym kraju – Ukrainie. Wtedy w gdyńskich placówkach uczyło się około 450 osób pochodzenia ukraińskiego. Od tamtego czasu społeczność ukraińska w naszych szkołach znacząco się zwiększyła. Obecnie to ponad 2300 uczniów. To właśnie dla nich oraz ich kolegów z Polski i innych krajów wparcie przekazał UNICEF. To dzięki tym środkom w 31 szkołach w całej Gdyni odbędą się feryjne zajęcia – dla wszystkich dzieci. Ma wziąć w nich udział ponad 2600 uczniów naszych szkół, a koszt przeprowadzenia zajęć to blisko 1,9 mln zł.

– Akcja Zima ma w tym roku podwójny wymiar. To nie tylko możliwość bezpłatnego uczestniczenia dzieci w ciekawych i inspirujących zajęciach, ale także integracja naszej społeczności szkolnej. W kolejnych tygodniach po feriach ruszą kolejne projekty dla gdyńskich uczniów, które możemy sfinansować dzięki wsparciu UNICEF. To nie tylko dodatkowe zajęcia w szkołach, ale także szerokie wsparcie psychologiczne czy szereg działań integracyjnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Po feriach rozpoczną się dodatkowe zajęcia Szkół Otwartych, zajęć przygotowujących do egzaminów maturalnych i ósmoklasistów czy dodatkowe zajęcia z matematyki i języka angielskiego. Łącznie UNICEF na wsparcie gdyńskiej edukacji przeznaczył kwotę 11,24 mln zł.

Szkoły przygotowały szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży. Podczas ferii nie zabraknie kreatywnych zajęć – plastyczno-technicznych, artystycznych takich jak warsztaty umuzykalniające czy teatralne, zajęć sportowo-rekreacyjnych czyli zabaw na świeżym powietrzu, gier terenowych, zabaw i aktywności sensorycznych.

– W ramach akcji zaplanowano bardzo dużo ciekawych zajęć. Wśród aktywności możemy znaleźć wyjścia do takich miejsc jak Muzeum Emigracji ale i np. Air Space czyli dmuchanego placu zabaw czy do Grodziska w Sopocie. W jednej ze szkół ma pojawić się mobilne planetarium, a w innej warsztaty mydlarskie. Mamy nadzieję, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie w ofercie naszych placówek – mówi Dorota Skulska-Wittbrodt, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12, która koordynuje Akcję Zima 2023 przy wsparciu Wydziału Projektów Rozwojowych gdyńskiego magistratu.

Młodzi spędzą też te ferie bezpiecznie, bowiem nie zabraknie aktywności dotyczących bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu i bezpieczeństwa drogowego. Ciekawi świata i nowych umiejętności z pewnością świetnie będą bawić się podczas warsztatów archeologicznych, warsztatów Lego, kulinarnych, rozwijających kompetencje językowe czy projektowania i szycia. Nie zabraknie też ciekawych wyjść do kina, teatru, czy Muzeum Motoryzacji, a także zajęć w Centrum Nauki „Experyment”. Każda szkoła biorąca udział w Akcji Zima ogłasza swój program na stronie szkoły. Zainteresowani rodzice powinni zgłosić się bezpośrednio do szkoły swojego dziecka lub do najbliższej ich miejsca zamieszkania placówki biorącej udział w akcji.

Natomiast w kolejnych tygodniach po feriach ruszą kolejne edukacyjne aktywności. Warto śledzić strony szkół, aby zobaczyć gdzie i kiedy będą odbywać się te bezpłatne zajęcia. Łącznie na wsparcie gdyńskiego systemu edukacji UNICEF przeznaczył 11,24 mln zł. Wśród zajęć, których możemy spodziewać się w drugim półroczu roku szkolnego znajdziemy aktywności w ramach Szkół Otwartych, dodatkowe lekcje matematyki, informatyki, języka angielskiego oraz kursy przygotowujące do egzaminów. Na Szkoły Otwarte zaplanowano 850 tysięcy zł, a szacunkowo z zajęć może skorzystać około 2000 dzieci. W zgłaszanych przez szkoły projektach można też znaleźć aktywności dla dorosłych – takie jak szkoły dla rodziców. Młodzi natomiast mogą liczyć na ciekawe zajęcia np. z robotyki, rozwiających talenty plastyczne czy wycieczki po Pomorzu przybliżających historię, kulturę i sztukę naszego regionu.

W szkołach odbywać się będą także zajęcia dodatkowe z matematyki i angielskiego wyrównujące deficyty edukacyjne, ale dające też szansę na edukację w krajach anglojęzycznych. Kwota zaplanowana na te zajęcia to 1,76 mln zł – a udział w nich ma szansę wziąć szacunkowo 4400 dzieci. Intensywne kursy przygotowujące do egzaminów, nie tylko pomogą w zdobywaniu wiedzy w przedmiotach zdawanych podczas matur czy egzaminów ósmoklasistów, ale także pomogą naszym uczniom nabyć umiejętności rozwiązywania testów egzaminacyjnych. Koszt tych zajęć to 960 tysięcy zł.

 

Szkoły biorące udział w Akcji Zima:


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek