Absolwentka gdyńskiej Trójki z nominacją
Natalia Malek, absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W kategorii poezja znalazł się tomik wierszy jej autorstwa. Zatytułowano go „Karapaks”.
Pod koniec sierpnia 2021 roku podczas Gali zostaną ogłoszone wyniki 16. konkursu o Nagrodę Literacką Gdynia. W tym roku o nominację ubiegało się aż 512 tytułów. To druga najliczniejsza edycja pod względem nadesłanych propozycji książkowych w 16-letniej historii Nagrody. Do konkursu można było zgłaszać książki napisane w języku polskim oraz wydane po raz pierwszy w 2020 roku.
Kapituła Nagrody wybrała spośród nich 20 tytułów podzielonych na cztery kategorie: esej, poezję, prozę oraz przekład na język polski – po pięć w każdej z nich. W kategorii poezja znalazł się tomik wierszy „Karapaks” autorstwa Natalii Malek. Wydała go Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
– Śledzę losy absolwentów naszej szkoły. Bardzo mnie cieszą ich dalsze sukcesy. Pani Natalia już jako uczennica III LO pisała wiersze i z powodzeniem brała udział w różnych międzyszkolnych konkursach literackich – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni – Gratuluję pani Natalii. To już jej trzecia nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia. Zgodnie z powiedzeniem „do trzech razy sztuka” trzymam kciuki za sierpniowy werdykt Kapituły.
Wydawca nowego tomu poezji Natalii Malek zaznacza, że już tytułowy karapaks sugeruje charakter tej publikacji. Okładki zbioru niczym ochronny pancerz skrywają w sobie pulsujące życiem, misterne sploty wyrazów. Połączenia między opisywanymi postaciami, przedmiotami czy problemami są nieustannie negocjowane, odwracane i twórczo interpretowane. Ów wyrazisty styl poetki decyduje o nietypowym kształcie samych wierszy. Głębsza lektura pozwala jednak dotrzeć do wrażliwego wnętrza tych liryków, zdradzających wyczulenie na szczegół i przedstawiających niepowtarzalność poszczególnych doświadczeń. Napięcie między zaczepnością języka i łagodną, badawczą obserwacją świata decyduje o wielkiej wartości „Karapaksu”.
Dodajmy, że Natalia Malek to poetka, tłumaczka i kuratorka wydarzeń literackich. Jest autorką czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” z ilustracjami Joanny Grochockiej (2014) oraz „Kord” z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017) i „Karapaks” (2020). Została laureatką Nagrody im. Adama Włodka. Z kolei za „Szaber” nominowano ją do Nagrody Literackiej Gdynia, a za „Kord” – do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Współtworzy również nieformalną grupę artystyczną kobiet Wspólny Pokój. Prowadzi także seminaria na temat literatury anglojęzycznej oraz związków literatury i sztuk wizualnych.