Złote Wilki #zGdyni!
Udało się! Licealiści z gdyńskiego VI LO ze swoją aplikacją Morabus zwyciężyli w krajowym finale „Zwolnionych z Teorii”. Złoty Wilk to nagroda za aplikację, która w czasie rzeczywistym aktualizuje rozkłady jazdy autobusów o spóźnienia. Z aplikacji młodych gdynian skorzystano już ponad 200 tysięcy razy!
Oficjalnie to już finał, ale dla zespołu z Gdyni to najprawdopodobniej dopiero początek czegoś wielkiego. Mają ambicje i umiejętności, którymi mogą zmienić świat – Wojciech Ciunel, Jan Szulist i Bartosz Witkowski to trójka licealistów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy swoją aplikacją Morabus wygrali ogólnopolską olimpiadę „Zwolnieni z Teorii”. Młodzi gdynianie podczas gali online kończącej tegoroczną edycję otrzymali Złotego Wilka, nagrodę dla autorów najlepszego projektu społecznego w kategorii „przestrzeń miejska”.
– W kategorii „przestrzeń miejska” kapituła doceniła projekty, które zmieniają tę przestrzeń na lepsze. Nowe koncepcje istniejących miejsc, próby redefinicji przestrzeni, ale też każda akcja, która ułatwia korzystanie z miast. W historii tej kategorii zdarzyły się nawet projekty, których autorzy konsultowali sejmowe ustawy. W tym roku Złoty Wilk trafia do autorów aplikacji Morabus – mówił podczas transmisji z gali jej prowadzący, popularny youtuber Karol Paciorek.
Morabus podbija serca swoich użytkowników prostotą i przydatnością. W formie przystępnej aplikacji na urządzenia mobilne trzej gdyńscy licealiści przygotowali narzędzie, które pozwala uniknąć długiego oczekiwania na przystanku na spóźniony autobus. To idealny przykład wykorzystania tzw. otwartych danych do tworzenia innowacji, których potrzebują mieszkańcy.
Do tej pory z projektu Wojtka, Jana i Bartosza skorzystało już kilka tysięcy osób. Wszyscy otrzymali rozkład jazdy komunikacji miejskiej uzupełniony o spóźnienia, które aktualizują się w czasie rzeczywistym. Licealiści skorzystali z danych z systemu TRISTAR, z których korzystają też elektroniczne tablice przystankowe. W skrócie: jeżeli autobus utknął w korku, użytkownik aplikacji zerknie na telefon i już będzie wiedział, że nie musi spieszyć się na przystanek.
O młodych autorach aplikacji, która ułatwia poruszanie się po Gdyni, Gdańsku i okolicach komunikacją miejską pisaliśmy w lutym tego roku. – Wszystko zaczęło się od tego, że odkryliśmy, że istnieją otwarte dane, które pokazują opóźnienia komunikacji miejskiej. Nie były one jednak podane w przystępnej formie, nie były łatwe do odczytania. Stworzyliśmy aplikację, w której można je w łatwy sposób zobaczyć – mówił wówczas o Morabusie jeden z jego twórców, Jan Szulist.
– Aplikacja pokazuje rzeczywisty czas odjazdu twojego autobusu. Dzięki prostocie naszej aplikacji ułatwiliśmy korzystanie z komunikacji miejskiej prawie 5 tysiącom ludzi. Zorganizowaliśmy również zajęcia o smart cities. Zajęcia edukowały o otwartych danych i zachęcały do korzystania z transportu publicznego. Cieszymy się, że mogliśmy zrobić coś dla was. Już pracujemy nad dodaniem kolejnych miast i funkcji – mówili autorzy Morabusa podczas finałowej prezentacji nagrodzonego projektu.
Aplikacja gdyńskich licealistów jest już od 2019 roku dostępna do pobrania za darmo w sklepie Google Play (wersja na system Android) oraz AppStore (na iOS). Autorzy regularnie przygotowują aktualizacje. Jak podsumowują sami twórcy, o aplikacji do tej pory usłyszało już 71 000 osób, użyto jej ponad 200 000 razy.
„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska platforma skierowana do licealistów i studentów, którzy mogą realizować własne projekty społeczne. Uczestnicy zdobywają swoje pierwsze doświadczenia menedżerskie: ustalają zakres, harmonogram i budżet projektów, a także zajmują się negocjacjami z partnerami, pozyskiwaniem finansowania i pracą ze swoim zespołem. Inicjatywa to też przede wszystkim możliwość samorozwoju i wsparcie przed wejściem na rynek pracy. Każdy, kto sfinalizuje swój projekt otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami stworzony z Project Management Institute (PMI).
„Zwolnieni z Teorii” to też olimpiada. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje jednocześnie jej finalistą. Podczas jej Wielkiego Finału autorzy najlepszych projektów społecznych otrzymują nagrody – Złote Wilki w kilkunastu kategoriach. Wręczane są też Srebrne Wilki dla najlepszych projektów w każdym województwie oraz Brązowe Wilki za najlepsze projekty w danej szkole, uczelni lub innej dowolnej organizacji. W tym roku odbyła się już szósta edycja wydarzenia.
Gdyńscy licealiści realizowali swój projekt także w ramach programu Emitel.
Autor tekstu: Kamil Złoch