Szwedzi z wizytą w Urzędzie Miasta
Odwiedziny młodzieży zza morza w gdyńskim magistracie są już tradycją – każdego roku nowa grupa młodych Szwedów z klas międzynarodowych przybywa do urzędu, aby dowiedzieć się więcej na temat zarządzania miastem. W tym roku z młodą delegacją spotkały się naczelnik Krystyna Przyborowska, i Małgorzata Chudzińska z Wydziału Edukacji.
– Ta współpraca jest jedną z najdłuższych partnerstw międzyszkolnych w naszym mieście – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – II Liceum było i nadal pozostaje autorem wielu niezwykle ciekawych innowacji edukacyjnych, które, tak jak w tym przypadku, pomagają młodzieży uczyć się przez doświadczenie. To niezwykle cenna umiejętność w szybko zmieniającym się świecie.
Młodzi ludzie, zarówno z Gdyni jak i Karlskrony w czasie wymiany mieszkają w domach swoich rówieśników i biorą udział w całej gamie wspólnych zajęć i warsztatów. Ciekawym pomysłem są debaty na tematy związane z historią, społeczeństwem, kulturą, moralnością i tradycją. Młodzi Szwedzi odwiedzają Muzeum Stuthoff – jest to wymóg ich programu nauczania, Szwecja bowiem jest krajem, w którym od przeszło 200 lat nie było konfliktu zbrojnego.
– Wizyta uczniów ze Szwecji jest dla nas bardzo cenna, nasza współpraca trwa już 32 lata – mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. – Dziś z okazji wizyty w Urzędzie Miasta naszła nas refleksja, że za trzy lata jest setna rodzica istnienia Gdyni i 35. rocznica naszej współpracy, to robi duże wrażenie. Ta współpraca zmienia się w czasie. Początkowo nasze dzieci szlifowały w Szwecji język angielski. Teraz nasza młodzież dobrze zna język angielski. Potwierdzają to wyniki matur, bo jak wiadomo Gdynia ma jedne z najwyższych w Polsce wyników z języka angielskiego. Dlatego ta współpraca zmieniła nieco charakter i teraz jest to realizacja wspólnych projektów.
Wymiany są kolejnym z licznych projektów Anny Ćwiklińskiej-Rutki, nauczycielki języka angielskiego i szwedzkiego w II LO, która prowadzi je od początku pracy w tej placówce czyli od 2008 roku.
– Młodzież bardzo chętnie uczy się szwedzkiego i bierze udział w wymianie. Jest to dla nich możliwość sprawdzenia jak to działa w praktyce – dodaje nauczycielka II LO w Gdyni. – Szwedzka młodzież ma wymiany jeszcze z Hiszpanią i Republiką Południowej Afryki. Ta wymiana z Polską jest ich pierwszą wymianą w szkole. Dla nas jest też bardzo ważna, ponieważ pozwala młodym ludziom rozwijać umiejętności i kompetencje językowe. Myślę, że w dzisiejszych czasach każda wymiana jest niezwykle ważna z przyczyn czysto społecznych.
Podczas pobytu w Gdyni młodzi sąsiedzi odwiedzą także Muzeum Emigracji, podziwiali już gdyński modernizm i spróbowali dań kuchni kaszubskiej. Planowane są również wycieczki do Gdańska.
fot. Młodzież ze Szwecji z wizytą w UM Gdyni // fot. Filip Śmigielski