Bezpieczne przedszkolaki z Gdyni
W SPILNO Gdynia można oglądać wystawę prac dzieci z gdyńskich przedszkoli samorządowych biorących udział w programie „Bezpieczny Przedszkolak”.
– Bezpieczeństwo dzieci przejawia się w wielu aspektach edukacji i na każdym jej etapie. Jego zapewnienie jest wręcz nieodłącznym elementem prawidłowego rozwoju. Dlatego od najmłodszych lat rozwijamy u najmłodszych mieszkańców Gdyni kompetencje związane z dbaniem o bezpieczeństwo własne i najbliższych między innymi dzięki takim inicjatywom, jak ta realizowana przez Przedszkole nr 48 – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Program, którego koordynatorem w naszymi mieście, jest Przedszkole nr 48 „Morska Przygoda”, ma na celu uczenie dzieci bezpiecznych zachowań podczas zabawy, nauki i wypoczynku. Realizowany jest przy wsparciu służb miejskich odpowiedzialnych w Gdyni za bezpieczeństwo.
– Program opracowany przeze mnie wraz z nauczycielką naszego przedszkola, Panią Patrycją Szemis, miał swoją inaugurację w 2015 roku. Wówczas to po raz pierwszy nauczyciele zerówek otrzymali nasze propozycje scenariuszy zajęć nt. bezpiecznych zachowań wraz z plakatem, na którym dzieci zanaczały realizację kolejnych zagadnień. Dodatkowo w każdej placówce, w ramach programu, odbywają się spotkania przedszkolaków z przedstawicielami służb zajmującymi się bezpieczeństwem w naszym Mieście: strażą miejską, policją i ratownikiem medycznym – opisuje Alicja Smolik, dyrektor Przedszkola nr 48 “Morska Przygoda” – Dzieci mają szansę na oswojenie się z mundurem, nauczenie się zachowania w różnych kryzysowych sytuacjach.
Uczą się jaki numer wybrać, gdy komuś coś się stanie, wiedzą co zrobić, kiedy np. zagubią się na plaży, jak reagować, kiedy zagaduje je nieznajomy i jak bezpiecznie zachowywać się na co dzień. Przed pandemią elementem programu, który, jak wyjaśnia dyrektor Smolik, wynikał z potrzeby chwili, były też szkolenia dla nauczycieli. Pedagog ma nadzieję, że zajęcia wrócą w kolejnej edycji.
– Wiele osób pomagało nam nieodpłatnie, z dobrego serca. Psycholog opowiadał o bezpieczeństwie emocjonalnym dzieci, mieliśmy także spotkanie dotyczące procedury niebieskiej karty. Wszystko po to, aby wiedzieć jak zapewnić to, co najważniejsze – bezpieczeństwo naszych dzieci. To także świadomość wsparcia, tego, że nauczyciel nie zostanie sam z problemem – podkreśla Alicja Smolik.
Ta przedszkolna edukacja dla bezpieczeństwa odbywa się w sposób dla najmłodszych przystępny, podczas codziennych zajęć z rówieśnikami. A jednym z jej elementów jest tworzenie prac plastycznych. W tym roku wystawa “Bezpieczny przedszkolak” zagościła w SPILNO Gdynia na ul. Starowiejskiej 25 (wejście od ulicy Mściwoja). Można ją oglądać od poniedziałku do soboty w godzinach pracy punktu.