Największy projekt termomodernizacji podsumowany
29 czerwca w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących odbyła się uroczystość związana z zakończeniem projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni” i odsłonięciem odnowionego muralu. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Elżbieta Raczyńska – radna Gdyni, gospodarz, czyli Marek Prusak – dyrektor ZSSO oraz Krystian Rassmus – autor sgraffito. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Barbary Marchwickiej – pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. przestrzeni publicznych, Krystyny Przyborowskiej – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni, Agaty Herman – naczelnik Wydziału Budynków Urzędu Miasta Gdyni, Waldemara Tomaszewskiego – konserwatora dzieł sztuki i zabytków, a także zaproszonych zaprzyjaźnionych dyrektorów i pracowników szkół.
– To projekt, który zakłada z jednej strony oszczędności ekologiczne, bo to zmniejszenie zużycia energii cieplnej, jak i elektrycznej w danym budynku, ale też zmiana estetyki. Tutaj mamy też do czynienia z jeszcze jedną rzeczą. Udało się w procesie, który wymagał wybudowania nowych warstw zachować historyczne sgraffiti na tej ścianie, która już się wpisała w krajobraz ulicy Władysława IV i całego Śródmieścia. Bardzo się cieszę, że z jednej strony mamy obiekt nowoczesny, termoizolowany, a jednocześnie udało się odtworzyć i przywrócić barwy temu sgraffito, które tak pięknie wpisuje się w historię i tradycje naszego miasta – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
– To pewien symbol, bo spotkaliśmy się przy szkole sportowej, która jako ostatnia w tym całym projekcie była termomodernizowana. To tutaj znajduje się mural, który został zachowany pomimo tej termomodernizacji. To sgraffito, ściana, która została ocieplona w zupełnie inny sposób, od wewnątrz, po to właśnie, aby nie tylko zachować to dzieło sztuki, ale także abyśmy przy tej okazji mogli je odświeżyć, z nadzieją, że będzie nam wszystkim gdynianom towarzyszyć przez kolejnych co najmniej 30 lat – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
– W realizację tego projektu zaangażowane było wiele wydziałów Urzędu Miasta Gdyni. Uzyskany efekt jest niezwykle ważny, nie tylko w kontekście aspektów środowiskowych, zmniejszenia emisyjności ale również w kontekście ekonomicznym. Mamy nadzieję, że będzie też inspiracją, pokazującą, jak widać na przykładzie ZSSO, że tego typu prace można przeprowadzić ze smakiem nawiązując a wręcz zachowując istotne dla gdynian elementy architektury budynków publicznych – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Marek Prusak, dyrektor ZSSO, żartował, że może być dumny z posiadania największego dzieła sztuki w Gdyni, a być może tego typu nawet w całej Polsce. Obraz na elewacji wykonany tą niezwykłą techniką ma bowiem wymiary 22 na 10 metrów.
Projekt „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni” dotyczył 17 budynków. Szesnaście placówek edukacyjnych i jedna specjalistyczna nie tylko zmieniło wygląd ale i stało się bardziej ekologiczne i oszczędne. Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni to projekt, który trwał od 2017 roku. Wraz z zakończeniem prac w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących możemy mówić o jego zrealizowaniu. Beneficjentem jest Gmina Miasta Gdyni, wartość całkowita projektu to ponad 97,6 mln zł, a dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, czyli 30 788 532,14 zł, stanowi ok. 33% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Projekt miał bardzo szeroki zakres, jednak gdyńscy urzędnicy podołali wyzwaniu i udało się go zrealizować w całości. Projekt wpływa pozytywnie na jakość powietrza na terenie Miasta Gdyni, dzięki czemu poprawiły się komfort życia i zdrowie mieszkańców. Bezpośrednio działania termomodernizacyjne polepszyły warunki nauki i pracy użytkowników modernizowanych obiektów, czyli ponad 11 tys. osób korzystających z budynków objętych projektem – uczniów, podopiecznych, nauczycieli i pozostałych pracowników. Zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych zmodernizowanych obiektów. Co ważne, wykonane działania mają wpływ na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych szacunkowo o ponad 4 tys. ton równoważnika CO2 rocznie oraz zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych o prawie 14 tys. kWh na rok.
W ramach projektu, w zależności od budynku, wykonano m. in. przyłączenia do sieci ciepłowniczej o wysokich parametrach wraz z budową węzłów cieplnych, modernizację systemów grzewczych i instalacji ciepłej wody użytkowej, absorpcyjne gazowe pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne, docieplenie budynków oraz nową stolarkę okienną i stolarkę drzwiową zewnętrzną, usprawnienie wentylacji mechanicznej a także instalacje elektryczne wraz z przewodami i nowymi źródłami światła oraz automatyczną regulację oświetlenia. Ponadto na dachach 16 budynków zamontowano panele fotowoltaiczne, a na budynku Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych dodatkowo turbinę wiatrową.
Jako pierwsze zmodernizowane w 2018 roku zostały budynki szkół: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 16, Szkoły Podstawowej nr 34, Szkoły Podstawowej nr 21 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2. W następnym roku nowy blask zyskały budynki Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 33 i Szkoły Podstawowej nr 31. 2020 rok przyniósł modernizację kolejnych sześciu budynków: Szkoły Podstawowej nr 12, XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, VI Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Placówek Specjalistycznych i Szkoły Podstawowej nr 52. W 2022 roku na warsztat wzięto budynki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 oraz II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi. Ostatni w kolejce, remontowany w latach 2022/2023, był budynek Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących.
Ostatnim akcentem wieńczącym sześcioletnią pracę było odsłonięcie nowej wersji sgraffito zdobiącego elewację ZSSO. Prace nad muralem nie były jednak elementem projektu a działaniem z niego wynikającym. W trakcie prac termomodernizacyjnych w ZSSO, ostatniej z remontowanych szkół, władze miasta zdecydowały o zachowaniu muralu zdobiącego elewację sali gimnastycznej tej placówki wyrażając opinię, że wpisał się on w architekturę miasta, a także w świadomość społeczności. Jego historia jest spleciona z losami placówki. Ta w latach siedemdziesiątych stała się szkołą sportową. Jednak z różnych przyczyn hala sportowa pojawiła się tutaj dopiero w latach 90! To właśnie wtedy Krystian Rasmus – wówczas student ostatniego roku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, dzisiaj już uznany architekt, projektant wnętrz, projektujący przestrzenie prywatne i komercyjne na całym świecie wygrał konkurs na ozdobienie ściany ZSSO. Użył techniki sgraffito polegającej na układaniu kolejnych warstw kolorowych tynków i zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły. Jak podkreślał podczas uroczystości architekt do renowacji użyto farb o naturalnych barwnikach, więc z czasem kolory nie wyblakną. Dyrektor Prusak podkreślał natomiast, że w zależności od pory dnia i światła padającego na elewację ich barwa się zmienia. Co jednak najważniejsze trwałość metody sgraffito to nawet 300 lat, więc z pewnością mural będzie zdobił gdyńską ulicę jeszcze przez wiele lat.