Uczniowie z niepełnosprawnością z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni odbywają praktyki wspomagane w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni przy ul. Witomińskiej 29.
Inicjatywą wykazał się mama jednego z uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni. Placówka położona przy ulicy Witomińskiej to miejsce gdzie kształcą się dzieci z niepełnosprawnościami. W jej skład wchodzi kilka szkół – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 24, Szkoła Przysposabiająca do pracy nr 2, Szkoła Przyszpitalna działająca na terenie Szpitala im. Św. Wincentego a Paulo. Do zespołu szkół uczęszczają dzieci i młodzież z autyzmem i jego spektrum, porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, osoby niedowidzące i niedosłyszące, a w szkole przyszpitalnej dzieci przewlekle chore.
Szkoła działa w myśl słów patronki szkoły prof. Marii Grzegorzewskiej „Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie”, czego niezwykłym przykładem jest nawiązana ostatnio współpraca. Młodzi ze szkoły mają bowiem szansę odbywać praktyki, praktycznie po sąsiedzku, w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni.
– W Gdyni możemy liczyć na wszystkich członków społeczności edukacyjnej. Chcemy, aby w naszym mieście każdy miał szansę znaleźć swoje miejsce, dlatego doceniamy takie inicjatywy jak ta, którą realizuje PEWIK i Zespół Szkół Specjalnych. Mamy nadzieję, że z czasem wyewoluuje ona i oferta dla naszych uczniów będzie się poszerzać – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Inicjatorką akcji praktyk jest Urszula Kubicka–Formela, mama Tymoteusza ucznia tejże szkoły. Dyrektor Jolanta Tomporowska zaakceptowała pomysł i uzgodniła wszystkie potrzebne porozumienia z PEWIK-iem. Ideą projektu jest aktywizacja zawodowa uczniów oraz rozwój ich kompetencji społecznych.
W PEWIK-u młodzież odbywa praktyki w kilku działach m.in. w: Biurze Obsługi Klienta, Biurze Personalnym, Dziale Gospodarki Majątkiem i Administracji i w Dziale Technicznym – łącznie 12 osób. To uczniowie z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem. Praca zawodowa odgrywa ważną rolę i ma istotne znaczenie w życiu każdego człowieka.
– Współpraca daje obopólne korzyści. Młodzież czuje się u nas dobrze, razem z nimi dbamy o przyjemną atmosferę – podkreśla Anna Szpajer, rzeczniczka PEWIK.
– Współpraca Szkoły z PEWIK- iem przełoży się na realizację i odbywanie praktyk w innych firmach – dodaje Jolanta Tomporowska dyrektor ZSS nr 17 w Gdyni.