Nowe książki w szkolnych bibliotekach Gdyni
Nie tylko nowości wydawnicze, ale i elektroniczne wersje, nowe wydania, a także sprzęt i książkowe nagrody – to rzeczy, które można zakupić w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Co roku szkoły składają wniosek o zakupy. W 2021 roku ze wsparcia skorzystało 10 placówek z 14, które o nie wnioskowały. W tym roku 22 szkoły z 45 wnioskujących będą mogły zrealizować swoje plany.
– Książki nie tylko są źródłem wiedzy ale i rozwijają nasze młode pokolenie gdynianek i gdynian. Czas pandemii spowodował swoisty renesans czytelnictwa. Widać, że w szkolnych bibliotekach dba się o doskonały wybór lektur dla młodych pokoleń. To nie tylko książki w szkołach obowiązkowe, ale także takie, które dla młodych są ważne, albo których czytanie sprawia im wiele przyjemności. Jednak biblioteki to już nie tylko miejsce na lekturę. To często przemyślanie urządzone przestrzenie, w których można się zrelaksować, pograć w planszówki czy po prostu spotkać się ze znajomymi. Dlatego zachęcam do odwiedzania, już nie tylko szkolnych, bibliotek – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Zakupy książek dla dzieci wieku 3-6 lat zrealizują przedszkola nr 5, 6, 11, 18, 23, 27, 29, 32, 35, 42, 44, 48, 49, 57, 59 oraz oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 24. Większość przedszkoli otrzymała po 3 tysiące złotych. 2 przedszkolom o nr 32 i 42 przyznano po 2,4 tysiąca złotych, a jedno, przy SP 24, otrzymało 1,5 tysiąca złotych. Środki otrzymały także Szkoły Podstawowe – 29 i 6 oraz szkoły ponadpodstawowe XVI Liceum Ogólnokształcące Specjalne, Technikum Hotelarskie przy Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych oraz Technikum Elektroniczne przy Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Szkoły podstawowe dostały po 12 tysięcy złotych, z ponadpodstawowych tylko XVI LO otrzymało 3 tysiące złotych. Łącznie to 108 300 zł. Dodajmy, że do tych kwot 20% wkładu własnego dokłada Miasto Gdynia.
Inicjatyw jakie szkoły realizują na rzecz promowania czytelnictwa jest bardzo dużo. Biorą w nich udział także rodzice, sąsiednie placówki czy np. lokalne biblioteki. Książki stają się też nagrodami, a w bibliotekach pojawia się nowy sprzęt, jak np. regały. Sami pracownicy szkolnych bibliotek w niebanalny sposób zachęcają do odwiedzin np. poprzez social media. Już nie tylko facebook i instagram ale także TikTok, na którym pojawiają się zabawne filmiki. Regularnie pojawiają się tam też informacje o książkowych nowościach, kiermaszach podręczników czy ważnych dla szkół dniach. Facebokowe profile prowadzi V i II LO, „Piątka” publikuje także filmiki na TikTok, a na Instagramie znajdziemy bibliotekę SP23. Promują przez nie także konkursy czytelnicze a nawet turnieje szachowe.