Nowy rok szkolny 2023/2024 w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Nowy rok szkolny 2023/2024 w Gdyni

29
sierpień
Nowy rok szkolny 2023/2024 w Gdyni

4 września rok szkolny w Gdyni rozpocznie 27 140 uczniów. Uroczysta inauguracja odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 40. Za nami szereg zrealizowanych inwestycji. Było też sporo edukacyjnych sukcesów. A obecnie w gdyńskich placówkach cały czas trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkolnych ław.

 

4 września rok szkolny w Gdyni rozpocznie 27 140 uczniów. Szczególnie dużo mamy w tym roku pierwszoklasistów, rozpoczynających naukę w średnich szkołach. Już za kilka dni lekcje w 25 takich placówkach w naszym mieście i rozpocznie łącznie ponad 3200 osób. Za nami jedno z największych wyzwań dla systemu edukacyjnego w Gdyni w ostatnich latach, rekrutacja tzw. „podwójnego rocznika”. Ze względu na duże zainteresowanie Gdynia przygotowała dla nich niemal 300 dodatkowych miejsc. Szkołą średnią z największą liczbą uczniów będzie w tym roku Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, gdzie uczyć się będzie 989 uczniów. Najmniejszą – X Liceum Ogólnokształcące z 485 uczniami. Uroczysta inauguracja Roku Szkolnego 2023/24 odbędzie się w Gdyni w Szkole Podstawowej nr 40.

– To była wymagająca rekrutacja, zarówno ze względu na tzw. “podwójny rocznik”, który rozpocznie naukę w szkołach ponadpodstawowych ale i bardzo dobrą renomę gdyńskich szkół. Olbrzymim sukcesem dla całej społeczności edukacyjnej Gdyni są wyniki matur. Z języka angielskiego i matematyki nasi maturzyści uzyskali najwyższe średnie wyniki wśród największych 14 miast w Polsce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Wyniki egzaminów maturalnych

Uczniowie szkół ponadpodstawowych w Gdyni ubiegły rok zakończyli z olbrzymim sukcesem. Wyniki egzaminu maturalnego w nowej formule uplasowały Gdynię w czołówce największych polskich miast. Z matematyki i angielskiego mamy najlepsze wyniki z wszystkich 14 największych miast w kraju! Jeżeli chodzi o średni wynik matury z matematyki, Gdynia i drugi Kraków mają odpowiednio 79 i 78 procent, w przypadku angielskiego Gdynia ma wyniki 93 procent, a drugi w kolejności Sopot 92 procent. Również w porównaniu do wyników wojewódzkich i krajowych, a także pozostałych miast Trójmiasta możemy mówić o wyjątkowo dobrych wynikach egzaminów. Średnie wyniki z angielskiego i matematyki są zdecydowanie wyższe niż w kraju i województwie, jeżeli chodzi o Trójmiasto – polski i angielski wypadł na zbliżonym poziomie, natomiast Gdynia ma bardzo dobry wynik z matematyki.

Inwestycje w edukację

Gdyński samorząd w roku szkolnym 2023/2024 kontynuuje inwestowanie w edukację. Poprzedni rok szkolny kończyliśmy z otwartymi nowymi skrzydłami szkół na Chwarznie-Wiczlinie (ZSO 8 i SP 48) oraz nowym kompleksem boisk przy SP 44. Nowy rok szkolny zaczynamy z kolejnymi inwestycjami w kompleksową modernizację placówek edukacyjnych, szczególnie obiektów sportowych.

– Można by powiedzieć, że chyba nie ma dzielnicy, w której nie realizujemy inwestycji sportowych w naszym mieście. Jeżeli chodzi o zakończoną inwestycję to zaczynamy od Oksywia, jest to Szkoła Podstawowa nr 33 na ulicy Godebskiego, kończymy tam boisko do gry w piłkę nożną z trawy syntetycznej. Niedawno otwieraliśmy tam dużą salę gimnastyczną, więc ta szkoła została wyposażona we wszystkie możliwe obiekty sportowe – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju podkreślając, że wiele realizowanych inwestycji to te, które są współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

Na pierwszym planie elementy małej architektury - nowe schody i słupek informacyjny, w tle stół do ping-ponga wraz z ławkami, dalej nowe boisko otoczone piłkochwytami, widoczne niebieskie siedziska dla kibiców
Właśnie została zakończona budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 33 na Oksywiu // fot. M. Kozłowski

Przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 33 im. Obrońców Kępy Oksywskiej na Oksywiu, która przeszła termomodernizację, zbudowano przy niej nową halę sportową i właśnie zakończono budowę kompleksu sportowego. SP 33 ma uzupełnioną bazę sportową o boisko do gry w piłkę nożną z trawy syntetycznej otoczone piłkochwytami, boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej wraz z trybunami dla publiczności oraz rozbieg i skocznię do skoków w dal. Ponadto na terenie inwestycji wykonano nowe schody, chodniki, małą architekturę oraz zagospodarowanie zieleni. Koszt to blisko 1,5 mln zł, prace prowadzi firma ELSIK sp. z o.o. z Żukowa.

Na Babich Dołach przy ZSP 6 powstał kolejny kompleks sportowy w skład którego wchodzą: wielofunkcyjne boisko, skocznia do skoku w dal o długości rozbiegu 30 m i szerokości 1,22 m, bieżnia okólna o długości okrążenia 160 m wraz ze specjalnym 60-metrowym odcinkiem sprinterskim o nawierzchni poliuretanowej, 60 siedzisk, a także rzutnia do pchnięcia kulą. Kompleks uzupełnia mała architektura i oświetlenie dzięki, któremu obiekt będzie dostępny także po zapadnięciu zmroku. Co ważne przy okazji zajęto się zagospodarowaniem wody opadowej m.in. poprzez wykorzystanie ogrodów deszczowych z roślinnością hydrofitową. Wykonawca to firma AUTO-SPORT Sp. z o.o. sp. k., koszt 1.475.000 zł.

Boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 na Wzgórzu Świętego Maksymiliana, na pierwszym planie widać nową ławkę, chodnik, trawnik, w tle niebieskie boisko z nawierzchni syntetycznej otoczone piłkochwytami
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 zamiast dotychczasowego asfaltowego boiska ma wspaniały kompleks sportowy – otwarcie już 7 września // fot. gdyniasport.pl

Bardzo zmienia się też Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 na Wzgórzu św. Maksymiliana. Wyjaśnijmy, że w tej placówce uczą się także dzieci z niepełnosprawnościami słuchowymi. W zespole zmodernizowano w tym roku kompleks sportowy. Do tej pory plac przed szkołą był asfaltowy – teraz ok. 1933 m kwadratowych terenu zamieniło się w m.in. w boiska do koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej. Znalazło się także miejsce na plac apelowy i zeskok do skoku w dal. Teren zyskał nowe rozwiązania komunikacyjne, które uwzględniają potrzeby osób poruszających się na wózkach. Nawierzchnie boisk z trawy syntetycznej oraz poliuretanu mają bardzo ważną cechę – są przepuszczalne dla wody a specjalne rozwiązanie pod nimi pozwala na rozsączenie wody opadowej. Wartość inwestycji wyniosła niecałe 2,4 mln zł. 7 września o godzinie 10.00 odbędzie się uroczyste otwarcie obiektów. W otoczeniu tej szkoły powstaną także dwa murale. Jeden, poziomy, pokryje ulicę i plac przed szkołą. To efekt inicjatywy obywatelskiej. Przed szkołą zmieni się, nieznacznie, organizacja ruchu – zostanie wprowadzona strefa zamieszkania, a asfalt zostanie pokryty kolorowym malunkiem zaprojektowanym przez Traffic Design. Stowarzyszenie Traffic Design maluje także elewację szkoły, we wzór korespondujący z tym który znajdzie się na ulicy.

Na finiszu są też prace na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Jana z Kolna na Śródmieściu Gdyni. W ramach inwestycji przebudowane zostało istniejące boisko, które ma nową poliuretanową nawierzchnię. Teraz obiekt ma trzy pola do gry w piłkę siatkową. Pojawiły się też 2 bramki, 4 kosze oraz elementy małej architektury. Odnowiono również piłkochwyty, do których zamontowano nowe siatki. Umowa na modernizację została podpisana z firmą Auto-Sport Sp. z o.o. spółka komandytowa z Miechucina. Koszt to ok. 652 tysiące złotych.

Do rozpoczęcia roku szkolnego udało się zakończyć 13 remontów w szkołach, w 12 placówkach usuwane są awarie, a w 15 placówkach wykonywane są ekspertyzy p.poż.

– Przed rozpoczęciem roku szkolnego udało nam się przeprowadzić 13 remontów, oprócz tego usunęliśmy 12 bieżących awarii, które czasami bywają całkiem poważne. Awaria to brzmi jak drobne zdarzenie życia codziennego, ale w tak dużym i skomplikowanym budynku jak szkoła to niekoniecznie jest zawsze drobne wydarzenie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki podkreślając, że każde nawet najdrobniejsze prace prowadzone są po to aby poprawić komfort przebywania w tych placówkach ale i uczynić je jak najbardziej dostępnymi.

Zrealizowano m.in. remonty dachów, remonty instalacji wodno-kanalizacyjnych czy elektrycznych, w Szkole Podstawowej nr 10 musiano uporać się ze skutkami zalania. Łączny koszt tych prac to blisko 755 tysięcy złotych. To kolejny rok, w którym spore kwoty z budżetu są przeznaczone na wymianę szkolnych posadzek, kładzionych za poprzedniego ustroju. W technologii ich układania ówcześnie stosowano związki chemiczne, które dziś wiemy, że są szkodliwe. Dopóki posadzki nie ulegają zniszczeniu, nie są w żaden sposób „ruszane” nie powodują żadnych negatywnych skutków dla otoczenia, a przede wszystkim uczniów i pracowników szkół. Jednak, pomimo tego, w trosce o te osoby co roku miasto Gdynia stara się pozbyć kolejnych takich elementów szkolnej architektury. W tym roku usunięto je z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17, przy ul. Witomińskiej oraz z Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora. Koszt to odpowiednio 157 i 158 tysięcy złotych.

Plac budowy hali sportowej przy ulicy Morskiej w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych z lotu ptaka, widać wykopy budowlane, budynek szkoły, na dalszym planie ulica morska i port
Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto budowę hali sportowej Przy Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, obecnie stoją już mury, a wstępny plan zakłada zakończenie prac jeszcze w tym roku // fot. T. Kamiński

Bardzo wyczekiwaną inwestycją jest trwająca budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. W dzielnicy Grabówek powstaje budynek o wymiarach 30 na 50 metrów i wysokości powyżej 10 metrów. Obiekt będzie miał jedną kondygnację i powierzchnię ponad 1600 metrów kwadratowych. Blisko 1000 uczniów ZSHG do hali będzie mogło się przemieścić łącznikiem pomiędzy istniejącą częścią budynku, a obiektem sportowym. Do tej pory uczniowie lekcje wychowania fizycznego odbywali w innych obiektach na terenie Gdyni. To kolejna inwestycja, która powstaje w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wcześniej powstał projekt funkcjonalno-użytkowy, który określa parametry oraz szczegółowo opisuje inwestycję. Wyłoniony w przetargu wykonawca firma BUDREM-RYBAK sp. z o.o. sp.k., odpowiada zarówno za prace projektowe, jak i wykonawcze.

Trwa przebudowa sali sportowej na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 przy ul. Nagietkowej 73 na Dąbrowie. Do placówki uczęszcza blisko 1100 uczniów i przedszkolaków. W ramach prac prowadzone jest wzmocnienie konstrukcji dachu i ocieplenie stropodachu, wymiana rynien wraz z rurami spustowymi i kominkami wentylacyjnymi zamontowanymi na połaci dachowej, remont instalacji wentylacyjnej i elektrycznej hali, wymiana parkietu i drabinek gimnastycznych, boisko będzie można podzielić na części. Wykonawca ma zamontować specjalną elektroniczną tablicę do wyświetlania wyników wraz z pulpitem sterującym oraz dwa zegary przedstawiające pomiar 24-sekundowy oraz nowe nagłośnienie. Wykonawcą jest firma BUDREM-RYBAK Sp. z o.o. Sp.k. z Luzina, a koszt to 4.785.000,00 zł.

Wizualizacja hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 20 - na pierwszym planie trawa, w tle budynek w kolorze biały i ceglastym
 Ruszyły już prace na gruncie przy budowie hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 20 // fot. Wizualizacja SWZ

Bardzo ciekawa realizacja trwa także w Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Starodworcowej w dzielnicy Wielki Kack. Tam również ma pojawić się sala gimnastyczna, która będzie pierwszym budynkiem zrealizowana w pełnej zgodności z nowym planem redukcji śladu węglowego miasta. Etap projektowy już się zakończył, wykonawca rozpoczął już prace na gruncie. Powstanie budynek sali gimnastycznej wraz z łącznikiem do budynku istniejącej szkoły, instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku, system zarządzania energią w budynku. Założona zostanie też m.in. instalacja teletechniczna, zintegrowana z istniejącym budynkiem, polegająca na wykonaniu sieci strukturalnej, monitoringu wizyjnego, kontroli dostępu. W budynku znajdzie się miejsce na 3 kompleksy szatniowe wraz z sanitariatami i natryskami, z których jeden dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pomieszczenie trenerów z zapleczem sanitarnym, magazyny, sala fitness, sala dla Rady Dzielnicy wraz z węzłem sanitarnym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz aneksem kuchennym, 3 sale dydaktyczne, gabinet specjalisty oraz pokój nauczycielski z aneksem kuchennym. Wykonawcą prac jest Labar, sp. z o.o. z Gdańska, koszt inwestycji wynosi ok. 11,9 mln zł, a samo zadanie jest dofinansowane z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Projekty edukacyjne i zdrowotne

W roku szkolnym 2023/2024 w gdyńskich placówkach edukacyjnych będzie realizowanych szereg projektów rozwijających umiejętności. Kierowane są do uczniów na wszystkich etapach edukacji i nauczycieli.

W szkołach i przedszkolach będzie w tym roku kontynuowanych wiele sztandarowych gdyńskich programów, m.in. „Gdynia na fali”, „Rowerowy Maj”, „Odprowadzam sam”, czy „Wgraj się”, gdzie młodzi trenują pod okiem trenerów gdyńskich klubów sportowych, a nawet ich zawodników. Realizowane także będą aktywności np. w ramach Erasmus+. Gdyński samorząd finansuje także wymiany międzynarodowe, dzięki którym uczniowie nie tylko rozwijają zdolności językowe ale i poszerzają horyzonty. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych będzie też miała okazję wziąć udział w konkursie „Gdynia Business Week”, gdzie nagrodą jest udział w edycji amerykańskiej „Washington Business Week”.

Kontynuowane będą także dodatkowe zajęcia w ramach „Szkół Otwartych”, zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty czy matury oraz zajęcia wyrównujące deficyty. W tym roku nie zabraknie także „Akcji Zima” i „Akcji Lato” czyli zajęć w szkołach w ramach zimowego i letniego odpoczynku. Miasto dofinansuje również konkursy międzyszkolne.

Grafika reklamująca projekt strażnicy energii, w komiksowej formie dwie młode osoby, od popiersia na turkusowym tle. Dziewczyna z przodu ma okulary - chłopak w czapce ma chmurkę w której jest napisane włącz się w akcję, razem możemy więcej!
Strażnicy Energii i Klimatu to jeden z wielu projektów który będzie realizowany w naszych szkołach w nadchodzącym roku // fot. grafika promująca projekt

Kontynuowany będzie także projekt Strażnicy Energii i Klimatu, który pozwolił zaoszczędzić na zużyciu mediów w szkołach w ubiegłym roku szkolnym kwotę blisko 800 tysięcy złotych. W tym roku będzie jego kontynuacja. W ramach projektu „Strażnicy Energii i Klimatu” szkoły podstawowe i średnie biorą udział w wyzwaniach mających na celu oszczędności w zużyciu elektryczności, energii cieplnej czy wody. W tym roku ma zostać rozszerzony o przedszkola. W ramach projektu uczniowie podjęli działania mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a w szczególności takich , które pozwolą na ograniczenie zużycia energii cieplnej, energii elektrycznej oraz wody w szkołach. Oszczędności sprawdzane są w prosty sposób: zbiory danych dotyczące zużycia wspomnianych mediów w szkołach z lat poprzednich porównuje się z danymi z tego roku. Z zebranych danych za luty, marzec i kwiecień szkoły otrzymały zwroty w postaci 50% wypracowanych oszczędności. Dotychczasowa kwota oszczędności wyniosła ponad 800000 zł, a suma nagród wyniosła blisko 350 tys. zł. Różnice są też efektem wdrożonych przez miasto działań mających na celu poprawę termoizolacji wielu placówek szkolnych od 2019 roku. Szkoły z nagród kupiły np. nagrody dla uczniów, monitory, tablice interaktywne czy drukarki.

W Gdyni realizowany jest również obszerny projekt profilaktyczny przy udziale organizacji pozarządowych. Chodzi o zapobieganie uzależnieniom cyfrowym i cyberprzemocy, ale także w zakresie profilaktyki depresji i przeciwdziałania zachowaniom destrukcyjnym wśród dzieci i młodzieży. Są też szkolne programy przeciwdziałające innym uzależnieniom. Wsparcie dla uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z doświadczeniem migracyjnym i problemami ze zdrowiem psychicznym oferuje także Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty.

Miasto kontynuuje także „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni. Kontynuacja na lata 2023 – 2024”. Od 4 lat skutecznie pomaga on gdyńskim dzieciom w odzyskaniu prawidłowej wagi ciała i nabycia nowych zdrowych nawyków. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny ponieważ finansowany jest ze środków Gminy Miasta Gdyni przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Żeby wziąć udział wystarczy że dziecko bądź podopieczny jest mieszkańcem Gdyni i uczniem szkoły podstawowej. Należy wypełnić anonimową ankietę na stronie internetowej. Przez 12 miesięcy dziecko spotyka się ze specjalistami, bierze udział w warsztatach i wydarzeniach sportowych, tak aby trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe. Właśnie trwa nabór.

Wracają kursy szkolne i bezpłatne przejazdy

Autobus na stacji ładowania, w tle niebo, z pojazdu wychodzi młody mężczyzna
Uczniowie z Gdyni do szkoły mogą jechać np. takimi komfortowymi i ekologicznymi Mercedesami oczywiście bezpłatnie // fot. Kamil Złoch

Od 4 września wracają „kursy szkolne” w porannym i popołudniowym szczycie i wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu gdyńskiej komunikacji publicznej. Zwiększona częstotliwości kursowania trolejbusu linii 27 ucieszy uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i średnich skupionych w osi ulicy Morskiej. W celu lepszej koordynacji na wspólnych odcinkach dokonano korekt rozkładów jazdy na liniach: K, S, X, 23, 24, 29, 31, 33, 121, 125, 140, 159, 160, 173, 194, 198, 282, 700, 710, 723, 740, 770. Uruchomiono też nową linię autobusową 135. Uczniowie z Kosakowa dojadą nią do CKZiU nr 2, Szkoły Podstawowej nr 43 i Szkoły Podstawowej nr 40. W tych placówkach wynajęto sąsiedniej gminie sale dydaktyczne. Przypomnijmy, że w ramach międzygminnej współpracy przejazdy w obrębie Kosakowa są obsługiwane przez tabor Zarządu Komunikacji Miejskiej. W życie wejdzie także kilka innych zmian – m.in. zmiany trasy linii 102, 105, 165 i N40 oraz zmiana rozkładów jazdy linii nocnych: N10, N20 i N30.

Dodajmy, że uczniowie gdyńskich szkół mają ważne zakodowane na Karcie Mieszkańca darmowe bilety na przejazd do 30 września bieżącego roku. Aby je przedłużyć należy udać się z Kartą Mieszkańca i podbitą legitymacją szkolną na nowy rok szkolny do jednego z punktów obsługi mieszkańca:

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek