Gdyńskie szkoły w trosce o klimat - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Gdyńskie szkoły w trosce o klimat

29
marzec
Gdyńskie szkoły w trosce o klimat

W gdyńskie działania na rzecz klimatu angażuje się coraz więcej instytucji i osób, którym bliska jest idea ekologii. Temat zrównoważonego zarządzania placówką edukacyjną bardzo zainteresował gdyńskich dyrektorów szkół.

Spotkanie, poświęcone idei działań na rzecz klimatu, miało ostatnio miejsce w Centrum Nauki Experyment, a wzięli w nim udział specjaliści od ekologii oraz dyrektorzy zarządzający placówkami oświatowymi w mieście.

– Działania proekologiczne to niezwykle ważne zadanie dla samorządów – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W Gdyni staramy się pokazywać już najmłodszym mieszkańcom, że każdy z nas ma realny wpływ na ochronę środowiska. Każdego roku wdrażamy w naszych szkołach program Strażnicy Energii, a teraz poszerzony Strażnicy Energii i Klimatu. To działania, które przynoszą konkretne korzyści – zaoszczędzonych środków, które wracają do szkoły i wiedzy, że nasze codzienne czynności i wybory niosą określone skutki, często również długofalowe.

Organizatorem ostatniego spotkania, poświęconego działaniom na rzecz środowiska, obok Centrum Nauki Experyment, był Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

– Tematem dzisiejszego spotkania było zrównoważone zarządzanie placówką – mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. – Spotkanie, które odbywa się we współpracy z Centrum Nauki Experyment, jest bardzo wartościowe dla dyrektorów. Chcemy zastanowić się nad tym, jak w ramach swoich placówek oszczędzać energię, która jest w coraz większej cenie. Było dużo pomysłów w ramach projektu „Gdynia w klimacie”. Temat ważny. Wydaje nam się, że jako Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, nie mogło nas tu zabraknąć, żeby przekazać informacje o tym projekcie.

Ze spotkania zadowoleni są również przedstawiciele Centrum Nauki Experyment.

– Dzisiaj po raz pierwszy spotkaliśmy się z dyrektorami gdyńskich szkół, żeby opowiedzieć o kilku gdyńskich ekologicznych programach – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment. – Jednym z nich jest program „Gdynia w klimacie”, czyli takie połączenie działania instytucji publicznych, także placówek oświatowych, a także całego sektora kultury, który łączy siły, aby wzajemnie uczyć się od siebie dobrych praktyk ekologicznych. Bardzo się cieszę, że dyrektorzy gdyńskich szkół tak świetnie zareagowali na nasze zaproszenie i na propozycję spotkania. Mówiliśmy też o moim zdaniem świetnym programie edukacyjnym dla uczniów, mobilizujących ich do myślenia i kreowania postaw proekologicznych, a mianowicie o programie Strażnicy Energii i Klimatu.

Strażnicy Energii i Klimatu właśnie trwają, zachęcamy uczniów do włączenia się do działań, szczegóły na stronie  Gdynia Edukacyjna. Pierwsze oszczędności szkół poznamy już na początku kwietnia.

Tekst: Aneta Marczak, fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek