1000 tabletów trafiło do gdyńskich szkół dzięki UNICEF-owi - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

1000 tabletów trafiło do gdyńskich szkół dzięki UNICEF-owi

10
listopad
1000 tabletów trafiło do gdyńskich szkół dzięki UNICEF-owi

Do Gdyni dotarł pierwszy sprzęt, który został zakupiony dzięki wsparciu UNICEF-u. To 1000 nowych tabletów. Będą z nich korzystać uczniowie gdyńskich szkół.

12 lipca Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podobnie jak prezydenci Gdańska i Sopotu, podpisali memorandum o współpracy z UNICEF-em. Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci reprezentował dr Rashed Mustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. To memorandum dało miastu możliwość aplikowania o pomoc finansową na rzecz dzieci. Zakontraktowana pomoc ma wynieść blisko 32 mln zł.

– Gdynia stała się drugim domem dla wielu dzieci z Ukrainy, ale nie tylko. W naszych szkołach uczą się dzieci z Białorusi, Afganistanu, Rosji, Indii i wielu innych krajów świata. Dlatego szereg zaplanowanych działań to aktywności integrujące gdyńskie środowisko edukacyjne, a także społeczność miasta. Cieszymy się, że UNICEF pomaga nam w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. Co jednak ważne partycypować w tej pomocy będą również wszystkie gdyńskie dzieci – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W najbliższym czasie w Gdyni ruszą kolejne aktywności na rzecz dzieci zorganizowane dzięki wsparciu UNICEF-u. Do Gdyni trafił też pierwszy sprzęt. 1000 tabletów marki Huawei zostało rozdysponowane do szkolnych bibliotek w 65 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, również placówek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzieci będą mogły je wypożyczać podczas zajęć w szkołach i w ten sposób wspierać swój proces edukacji.

– To olbrzymi zastrzyk sprzętu dla gdyńskich placówek. Tablety trafiły przede wszystkim do szkół, w których uczy się najwięcej ukraińskich dzieci. Jednak z tego sprzętu będą korzystać wszyscy uczniowie danych placówek. To niejedyne wsparcie, jakie UNICEF oferuje gdyńskiemu systemowi edukacji. Do szkół trafią również komputery, które posłużą nauczycielom, ale także dodatkowe fundusze na organizację wydarzeń integracyjnych. Olbrzymia pula środków została przeznaczona na dodatkowe zajęcia języka angielskiego czy matematyki, ale także zajęcia Otwartych Szkół – podkreśla Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia, koordynatorka projektu.

Wartość sprzętu to ok. 760 tysięcy złotych. UNICEF dzięki swoim darczyńcom, partnerom, organizacjom współpracującym szybko mógł zaopatrzyć gdyńskie szkoły w tak dużą ilość tych pomocy dydaktycznych.

– Musimy mieć świadomość, że nie możemy zostawić setek tysięcy dzieci ukraińskich w Polsce bez szans na edukację. Takie stracone pokolenia to niewinne ofiary każdego konfliktu zbrojnego – bez szans na rozwój, właściwą edukację, zadbanie o zdrowie czy bez możliwości awansu społecznego. Gdynia jako jedno z pierwszych polskich miast od początku wojny w Ukrainie dba o edukację najmłodszych, przenosząc już wcześniej realizowane działania na grunt kolejnych szkół. Obecnie mówimy w Gdyni o ponad 2200 dzieciach ukraińskich, które znalazły bezpieczną przystań w naszych szkołach. Tymi działaniami we współpracy z UNICEF chcemy wyrównać szansę na dobry start wszystkich naszych podopiecznych. Mamy szkoły takie jak SP 26, 31 czy 21 – w każdej z nich uczy się ponad setka dzieci pochodzenia ukraińskiego. W trzech szkołach ponadpodstawowych dzieci-uchodźcy uczą się w oddziałach przygotowawczych. Ale są też szkoły dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, gdzie mamy np. jedno ukraińskie dziecko i tam też trafia pomoc – mówi Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji gdyńskiego magistratu.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek