10 lat współpracy szkół z Gdyni i Hamburga - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

10 lat współpracy szkół z Gdyni i Hamburga

19
kwiecień
10 lat współpracy szkół z Gdyni i Hamburga

Podczas zawodów finałowych Olimpiady Matematycznej //fot. materiały organizatora

 

17 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 42 w Gdyni odbyła się uroczystość upamiętniająca 10-lecie współpracy między szkołami z Gdyni i Hamburga. W ciągu tego czasu, wymiana młodzieży między polską Szkołą Podstawową nr 42 a niemiecką Stadtteilschule w Hamburgu stała się ugruntowaną tradycją.

Pierwsze spotkanie uczniów z obu szkół miało miejsce w 2014 roku, a od tego czasu, co roku w okresie maja i czerwca grupa uczniów z Gdyni wyjeżdża do Niemiec, a następnie uczniowie z Hamburga, wraz z opiekunami przyjeżdżają do Polski. Podczas tych wymian uczniowie spędzają tydzień w rodzinach goszczących, co pozwala im poznać realia życia codziennego oraz zwyczaje i kulturę obu krajów.

– Wymiany pomiędzy uczniami to bardzo ważna inicjatywa. Pomaga ona młodym ludziom rozwijać nie tylko umiejętności i kompetencje językowe, ale, co ważne w dzisiejszym świecie rozwija umiejętności społeczne- mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Tego rodzaju innowacje edukacyjne pomagają młodzieży uczyć się przez doświadczenie. To niezwykle cenna umiejętność w szybko zmieniającym się świecie.

Współpraca między szkołami nie ogranicza się jedynie do wymiany uczniów. Uczniowie nawiązują przyjaźnie i korespondują ze sobą, co stymuluje rozwój ich umiejętności językowych. Podczas wspólnych spotkań organizowane są różnorodne aktywności, takie jak wycieczki, projekty, lekcje i warsztaty, które mają na celu uatrakcyjnienie pobytu gościom oraz pogłębienie ich wzajemnych relacji.
Podczas wymiany uczniowie  co roku realizują wybrany przez siebie temat projektu, nad którym wspólnie pracują.

 

 

W ciągu 10 lat w wymianie uczestniczyło 425 uczniów, którzy spędzili razem 120 dni, pracując nad 20 projektami.
Organizacja wymiany młodzieży wymagała wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Urzędu Miasta Gdynia oraz Rady Rodziców.Podczas uroczystości odsłonięta została tablica pamiątkowa. Dodatkowo, jak co roku przy każdej wymianie, blisko szkoły symbolicznie posadzono drzewka, które stanowią pamiątkę każdej wymiany i mają przypominać o przyjaźni polsko-niemieckiej.

 

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek