ZSET Gdynia i energetyka ze źródeł odnawialnych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

ZSET Gdynia i energetyka ze źródeł odnawialnych

17
maj
ZSET Gdynia i energetyka ze źródeł odnawialnych

Trzy szkoły, trzy kraje, jeden kierunek – projekt S2WRE realizowany w Zespole Szkół Ekologiczno-Transportowych wyraźnie nawiązuje do unijnych zasad i wartości dobrego obywatelstwa, zwłaszcza w odniesieniu do walki ze zmianami klimatycznymi. Jego elementem jest konkurs dla uczniów szkół podstawowych z Gdyni i powiatu wejherowskiego.

Zmiana klimatu pokazuje, że istnieje pilna potrzeba działania na rzecz zrównoważonej i odnawialnej energii elektrycznej (RE). Gdyński Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych jest tą szkołą w Gdyni, która szybko odpowiada na zapotrzebowania w dziedzinach transportu i właśnie szeroko pojętej ekologii. To tam znajdziemy profil klasy „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” w ramach którego uczniowie nie tylko nauczą się planować systemy energetyki odnawialnej ale i nauczą się je wyceniać, serwisować a nawet dowiedzą więcej o niezbędnej przy tworzeniu np. farm wiatrowych czy fotowoltaicznych ocenach oddziaływania na środowisko. Młodzi mają też okazję brać udział w międzynarodowych przedsięwzięciach m.in. Erasmus+. W ramach projektu zatytułowanego SUN, WATER, WIND of RENEWABLE ENERGY – S2WRE (Słońce, woda, wiatr z energetyki odnawialnej) szkoła zorganizowała konkurs również dla uczniów ostatnich, 7 i 8 klas, szkoły podstawowej.

– Nasi ósmoklasiści mają okazję wybierać nie tylko wśród znakomitych liceów ale i szkół technicznych, które odpowiadają na zapotrzebowanie rynku pracy. W dobie zmian związanych z sektorem energetycznym bardzo ważne jest kształcenie młodych ludzi na specjalistów w dziedzinie energetyki odnawialnej. Dlatego zachęcam do zapoznania się z ofertą edukacyjną i przedsięwzięciami Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Konkurs dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych z Gdyni i powiatu wejherowskiego o tematyce ekologicznej polega na wykonaniu plakatu w formie grafiki komputerowej o temacie: Life in green albo Zielona energia – energia przyjazna środowisku. Każdy uczeń może przesłać trzy grafiki do 21 maja 2023 r. na adres: s2wre@zset.edu.gdynia.pl. Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie internetowej oraz w załączniku poniżej.

Zmagania są elementem realizowanego w szkole projektu Erasmus+, w ramach którego uczniowie pogłębiali swoją wiedzę wraz z uczniami szkoły partnerskiej z Ankary w Turcji Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.  Młodzi między innymi wykonywali różnorodne zadania praktyczne np. instalację paneli fotowoltaicznych, złożenie miniaturowych turbin wiatrowych. Wizytowali hydroelektrownie, farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, elektrownie na biomasę do produkcji energii odnawialnej w Polsce, Francji i Turcji. Dzięki temu pogłębili nie tylko wiedzę ale i rozwinęli umiejętności współpracy w środowisku międzynarodowym czy znajomość języka angielskiego.

fot. Plakat promujący konkurs organizowany przez Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych // fot. ZSET


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek