Ziemniaki w mundurkach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Ziemniaki w mundurkach

05
czerwiec
Ziemniaki w mundurkach

W Poznaniu pyry, na Kaszubach bùlwy, a wszędzie znane jako kartofle lub ziemniaki, to królowie polskich stołów. Kiedyś uznane za niedietetyczne, dziś wracają do łask jako źródło cennych witamin i minerałów. 3 czerwca 5 ton tych warzyw przyjechało pod halę Gdynia Arena nietypowym transportem – przywieźli je żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze Słupska. Ziemniaki trafią stąd do gdyńskich przedszkoli. To prezent od firmy Farm Frites Poland SA, która w związku ze spadkiem zamówień spowodowanych pandemią koronawirusa, zdecydowała się przekazać część warzyw pomorskim organizacjom samorządowym i pozarządowym.

– Dwa tygodnie temu otrzymałem zaskakującą wiadomość. Zapytano mnie o to, jakie jest zapotrzebowanie na ziemniaki w gdyńskich przedszkolach. Szybko to przeliczono w Wydziale Edukacji i ustalono, że 4,5 kg tygodniowo przypada na jeden oddział przedszkolny przy standardowym obłożeniu. Po pewnym czasie zagadka mailowa się rozwiązała – firma Farm Frites Poland SA zaoferowała przekazanie gdyńskim przedszkolom aż 5 ton ziemniaków. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Gdynia w obliczu trudnej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa uruchomiła szeroki program wsparcia adresowany do różnych grup odbiorców. Z „Falochronu” mogą korzystać m.in. przedsiębiorcy. Ulgi, odroczenia i zwolnienia mają za zadanie poprawić płynność firm i pomóc im przetrwać najtrudniejszy czas. Obserwujemy też ruch w drugą stronę – placówki publiczne i pomorscy przedsiębiorcy włączyli się w proces wspierania medyków, na przykład przekazując im wyprodukowane przez siebie środki ochrony czy dostarczając posiłki. Wsparcie Farm Frites Poland SA jest tego przykładem i to dobry moment, by podziękować za ten nietypowy, ale bardzo sympatyczny i zarazem praktyczny prezent. Dziękuję również żołnierzom WOT, którzy sprawnie zorganizowali transport cennego ładunku. – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Ziemniaki przywieźli do Gdyni żołnierze z 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku, która podlega pod 7. Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej. Na miejscu rozładowali je z pomocą niezawodnych pracowników Gdyńskiego Centrum Sportu, którzy po raz kolejny realizują działania pomocowe w czasie pandemii. Pomagają m.in. dystrybuować środki higieniczne do przedszkoli czy przyjmować i wydawać płyny dezynfekujące na potrzeby przeprowadzenia matur. Ziemniaki z hali Gdynia Arena – już od czwartku, 4 czerwca – mogą odbierać pracownicy przedszkoli.

– Najważniejszą misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie lokalnej społeczności. Działamy w myśl naszego hasła „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, by pomagać mieszkańcom. Kiedy więc dotarła do nas prośba o pomoc w transporcie ziemniaków od firmy Farm Frites Poland SA dla gdyńskich przedszkoli, od razu podjęliśmy się tego zadania. Było to jedno z wielu tego typu przedsięwzięć, które realizujemy w dobie pandemii koronawirusa. Przewoziliśmy m.in. środki czystości do domów pomocy społecznej, szkół czy właśnie przedszkoli. Na porządku dziennym jest dostarczanie przez terytorialsów paczek żywnościowych dla potrzebujących. Cieszymy się, że i w Gdyni mogliśmy pomóc. – relacjonuje Maciej Szalbierz z Sekcji Komunikacji Społecznej 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak to się stało, że ziemniaki otrzymały gdyńskie przedszkola?

– Jesteśmy firmą, która każdego roku przerabia ponad 200 tys. ton ziemniaków na frytki, placki i płatki ziemniaczane. W tym roku, z powodu pandemii, spadły zamówienia na frytki z naszej fabryki i w efekcie została nam pula ziemniaków, z których część postanowiliśmy przekazać pomorskim organizacjom samorządowym i pozarządowym. – mówi Katarzyna Majchrzak, Szef ds. Komunikacji i Zaangażowania Społecznego Farm Frites Poland SA. – Jako członkowie Gdańskiej Loży Business Centre Club, poprosiliśmy jej dyrektor, panią Katarzynę Dobrzyniecką, o wsparcie w znalezieniu organizacji, którym przydałyby się ziemniaki. Dzięki tej współpracy oraz wsparciu WOT w transporcie, przekazaliśmy łącznie prawie 130 ton ziemniaków ponad 20 instytucjom z całego województwa pomorskiego. W Gdyni, oprócz przedszkoli, nasze ziemniaki trafiły także do Szpitala Morskiego PCK i Wincentego a Paulo oraz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – podsumowuje Katarzyna Majchrzak.

Ziemniaki, które otrzymały gdyńskie przedszkola są odmiany Fontane, która jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się nie tylko w przyrządzaniu frytek czy placków, ale będzie też dobra do gotowania lżejszych potraw. Według najnowszych badań okazuje się bowiem, że odpowiednio przyrządzone ziemniaki, np. na parze, z grilla, piekarnika i „w mundurkach”, są cennym źródłem witamin, minerałów, błonnika i wielu ważnych dla organizmu składników odżywczych.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek