Zaproszenie na Konferencję Samorządów Uczniowskich „Głos młodych: Sprawczość, prawa, przyszłość” - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

02
grudzień
Zaproszenie na Konferencję Samorządów Uczniowskich „Głos młodych: Sprawczość, prawa, przyszłość”

Gdynia zaprasza samorządy uczniowskie na konferencję „Głos młodych: Sprawczość, prawa, przyszłość”, która odbędzie się 5 grudnia 2025 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To wydarzenie stworzone po to, by wzmacniać uczniowską sprawczość, budować świadomość praw i przygotowywać młodych do odpowiedzialnego działania w szkole i poza nią.

 

Gdynia zaprasza przedstawicieli samorządów uczniowskich na wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest wzmocnienie głosu młodych ludzi w przestrzeni szkolnej i społecznej. Konferencja Samorządów Uczniowskich „Głos młodych: Sprawczość, prawa, przyszłość” odbędzie się 5 grudnia 2025 r. w godz. 9:00-14:30 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

 

Konferencja Głos Młodych to przestrzeń do rozmowy o tym, jak młode osoby realnie działają w samorządach i czego potrzebują, by robić to skuteczniej. Bardzo dziękuję koordynatorom i koordynatorkom sieci samorządów za pomysł na wydarzenie skierowane właśnie do młodych. Mam nadzieję, że to spotkanie pomoże nam lepiej wspierać młodych w codziennej pracy na rzecz swoich społeczności – powiadziała Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni.

 

Głos młodych ma znaczenie

Hasła przewodnie tegorocznej edycji: sprawczość, prawa i przyszłość, stały się punktem wyjścia do stworzenia programu, który realnie wzmacnia młodych ludzi – ich odwagę, samoświadomość i kompetencje przydatne w życiu społecznym, zawodowym i obywatelskim.

Jak podkreśla współorganizatorka wydarzenia, Marta Otrębska, koordynatorka ds. praw człowieka – poprzez organizację konferencji chcemy wzmocnić sprawczość młodych osób i podkreślić, że Samorząd Uczniowski nie jest tylko dodatkiemdo szkoły. To pierwsza przestrzeń, w której młodzi uczą się, że ich głos ma znaczenie, że mogą współdecydować o swoim otoczeniu i wpływać na to, jak wygląda ich codzienność  – dodaje także  – Hasła przewodnie konferencji: sprawczość, prawa i przyszłość, przekładają się na bardzo konkretne kompetencje: pewność siebie, świadomość swoich praw, umiejętność działania zespołowego, planowania kariery czy odpowiedzialnego korzystania z wolności. Dzięki wykładom i warsztatom prowadzonym przez praktyków – psychologów, prawników, nauczycieli, edukatorów – młodzi dostają narzędzia, które będą im potrzebne nie tylko w szkole, ale też na rynku pracy i w życiu obywatelskim.

 

Zależy nam na rozwoju samorządów uczniowskich – to niezwykle ważny element szkolnej demokracji. Konferencja ma pomóc młodym ludziom dostrzec ich sprawczość, budować świadomość i przygotować do wprowadzania zmian. Mam nadzieje, że uczestnicy zakończą ją z przekonaniem, że to co robią nie jest tylko dodatkiem do szkolnego życia, ale realnym narzędziem wpływu – podkreślił rzecznik praw uczniowskich Filip Śmigielski.

 

To spotkanie ma stać się inspirującą przestrzenią wymiany doświadczeń, zdobywania kompetencji i budowania poczucia wpływu. Organizatorem wydarzenia są koordynatorzy i opiekunowie Samorządów Uczniowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, we współpracy z:

 

Konferencja została objęta Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.

 

Do udziału zaproszone są Samorządy Uczniowskie z klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami.
Każda zgłoszona grupa może liczyć 1 opiekuna i 10 uczniów. Po konferencji uczestnicy otrzymają certyfikaty uczestnictwa.

 

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego o zapisach decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Formularz dostępny jest online do 26 listopada 2025 r.
Link do formularza -> formularz

 

Harmonogram konferencji 

Warsztaty: 

Konferencja to źródło wiedzy, ale również miejsce wzmacniania młodych ludzi w ich roli liderów szkolnych społeczności. To inwestycja w przyszłych obywateli, aktywnych i świadomych swojego wpływu.

 

Do zobaczenia w Gdyni!

Zapraszamy wszystkich młodych liderów i ich opiekunów do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu – przestrzeni dialogu, inspiracji i budowania sprawczej przyszłości.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek