Zapełnijcie naszym uczniom WOŚPowe skarbonki - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Zapełnijcie naszym uczniom WOŚPowe skarbonki

28
styczeń
Zapełnijcie naszym uczniom WOŚPowe skarbonki

W niedzielę, 30 stycznia, odbywa się wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od początku istnienia Orkiestry wśród wolontariuszy nie brakowało uczniów. Tak jest do dziś, ale młodzi wspierają orkiestrę też w inny sposób.

W tym roku finał WOŚP odbywa się w dniach 29-30 stycznia. Hasło tegorocznej zbiórki to „Przejrzyj na oczy”. Nawiązuje ono do wsparcia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Coroczna zbiórka w Gdyni angażuje wolontariuszy, instytucje publiczne, szkoły, osoby prywatne i firmy. Nie brakuje znanych osób. Łącznie z około 1400 wolontariuszami zrzeszonymi w gdyńskich sztabach jesteśmy w piątce największych sztabów w Polsce!

Ta akcja wspiera polską ochronę zdrowia od 30 lat. To największe takie wydarzenie charytatywne w całej Polsce. Cieszę się, że nasza szkolna społeczność tak chętnie włącza się w pomaganie. Tym bardziej, że z efektów tych zbiórek korzystają również najmłodsi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Jak pomagają uczniowie?

W Gdyni są cztery główne sztaby. Z największym, tym przy YMCA w Gdyni, współpracuje III i X Liceum Ogólnokształcące oraz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2. Ten sztab liczy ponad 830 wolontariuszy i to nie tylko z Gdyni, ale również gmin ościennych. Wśród 193 aukcji wirtualnych można wylicytować gadżety podpisane przez Igę Świątek, spacer z Henryką Krzywonos po ECŚ, jednak największą popularnością cieszy się kolacja z Januszem Palikotem. W dniu 27 stycznia, na godzinę 14.30 sztab miał już zebrane ponad 160 tys. zł.

W wielu naszych szkołach można wrzucić datek do puszki, bądź skorzystać z puszki wirtualnej. Każdy wolontariusz może też, np. z powodu kwarantanny czy problemów zdrowotnych zarejestrować swoją wirtualną puszkę. Wolontariuszy można spotkać m.in. w Szkole Podstawowej numer 13 im. Lucjana Cylkowskiego w Gdyni. W Szkole Podstawowej numer 16 dzieci i młodzież zbierają kroki dla WOŚP w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids. W Szkole Podstawowej numer 23 przy wejściu, w piątek 28 stycznia, będzie można wziąć udział w loterii fantowej albo po prostu wrzucić datek do puszki.

Licytacje sztabu przy YMCA

Tu możesz pomagać podwójnie

Kolejny sztab powstał przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8. Tutaj społeczności zrzeszona wokół szkoły organizuje akcję dla całego Chwarzna-Wiczlina. Puszki stoją w czterech miejscach:

Wolontariuszy tego sztabu wypatrujcie na swoich ulicach w dniu finału, w niedzielę, w godzinach od 9.00 do 15.00. W tych samych godzinach będzie można skorzystać z puszki w białym budynku ZSO nr 8. Co ważne podczas finału będzie można zrobić jeszcze jedną dobrą rzecz – zarejestrować się w bazie dawców szpiku fundacji DKMS. Przypomnijmy, że cały czas trwa poszukiwanie bliźniaka genetycznego dla chorującej na białaczkę Amelii – uczennicy z Gdyni.

Wylicytuj prace młodych artystów

Kolejny sztab to ten zorganizowany przez  Pierwszą Społeczną Szkołę Podstawową w Gdyni i stowarzyszenie In gremio. Tutaj wśród wolontariuszy znajdziemy kilkudziesięciu uczniów. Ten sztab tradycyjnie swoje działania skupi w Centrum Handlowym „Riviera”. Już od grudnia na terenie galerii rozstawione są wielkie serca – skarbonki, do których można wrzucać datki. Podczas dwudniowego finału (29 – 30 stycznia) w centrum będą czynne dwa stanowiska z gadżetami Orkiestry, a w galerii spotkamy bohaterów Gwiezdnych Wojen – z puszkami na datki i sercami mocy. Równolegle trwają licytacje wirtualne. Wśród nich są obrazy tworzone przez młodych artystów z gdyńskiego Zespołu Szkół Plastycznych.

 

Już teraz na licytacjach osiągają niebagatelne ceny. Obraz “Emocje” autorstwa Natalii Brewińskiej już przebił kwotę 200 zł, a licytacja wciąż trwa. Oprócz martwych natur i krajobrazów znajdziemy tam takie perełki jak linoryt „Jemiołuszki” autorstwa Natalii Śliwińskiej czy grafikę komputerową „Burza” autorstwa Renaty Sivakovej.

– Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych od lat uczestniczą w działaniach sztabu WOŚP Społecznej Jedynki i In gremio. W czasie realizacji dużego wydarzenia w Centrum Riviera młodzi artyści odpowiadali za jedno duże stanowisko, w którym prowadzili szereg zajęć dla najmłodszych, a także pokazywali np. sztukę portretu. W czasie, gdy pandemia uniemożliwia prace w dużych skupiskach zdecydowali o przekazaniu na aukcje swoich prac. Od 2021 roku można je znaleźć na aukcjach Allegro, gdzie cieszą się popularnością. Cały dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na WOŚP – relacjonuje Marek Radyko, dyrektor Pierwszej Szkoły Społecznej w Gdyni a zarazem szef sztabu.

Aukcje In Gremio i “Społecznej jedynki”

Dzieciaki z inicjatywą

Bardzo ciekawym pomysłem wykazało się dwoje dzieci. 8-letnia Klara razem z 6-letnim bratem Adamem (podopiecznym Przedszkola nr 49 w Gdyni) i tatą Przemkiem zbudowali… domek dla dzieci.

– Na co dzień Tata ma firmę budującą domy modułowe, więc zna się na rzeczy. My z Adasiem robimy taki dom modułowy – miniaturkę – idealny do zabawy dla dzieci – czytamy na stronie domek-na-wosp.pl, na której można zobaczyć jak wyglądały prace nad domkiem.

Całą historię opisał pan Przemek, tata dzieci, w którego firmie powstawał domek. Pociechy od małego angażowały się w jego działalność. Kiedy zbudował im domek na Dzień Dziecka, namówiły go na wspólną budowę kolejnego. Szybko zamieniły mini narzędzia na takie “normalne” i zaangażowały się w projekt. Cały proces powstawania ogrodowego domku został uwieczniony na filmikach. W linkach znajdziecie więcej informacji. Dodajmy tylko, że domek licytuje już 20 osób i przebił już cenę 4 tysięcy złotych.

– Domek ten można licytować na aukcji na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, aby pomóc jak największej ilości dzieci – zachęca Klara. A my przyłączamy się do apelu Klary i gratulujemy umiejętności i pomysłowości maluchom i ich tacie.

 

Teatralny wielki finał

W tym roku, w niedzielę 30 stycznia tradycyjny gdyński finał odbywa się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza od godz. 18.00. To tam swoją siedzibę ma czwarty gdyński sztab. W tym roku nie będzie koncertu, ale zostaną przeprowadzone licytacje. Działać też będzie sklepik z wośpowymi gadżetami.

O tym co jeszcze dzieje się w Gdyni z okazji WOŚP piszemy również w materiale: Gdynia gra z WOŚP – do końca świata i o jeden dzień dłużej


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek