Żadne dziecko nie zostanie bez pomocy w Gdyni - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Żadne dziecko nie zostanie bez pomocy w Gdyni

07
luty
Żadne dziecko nie zostanie bez pomocy w Gdyni

W Gdyni pomoc psychologiczną można uzyskać między innymi w Spilno Gdynia // fot. Filip Śmigielski

W Gdyni nie ustajemy ze wsparciem dla dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych. Wciąż poszerza się oferta Oddziału Dziennego Psychiatryczno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci, który funkcjonuje w Przystani przy ulicy Śmidowicza 49. Od początku roku trwają również kwalifikacje do grup psychoterapeutycznych w ramach programu „Kręgi na wodzie”. Wsparcie psychologiczne można również uzyskać w Spilno Gdynia.

Oddział Dzienny Psychiatryczno-Rehabilitacyjny dla Dzieci powstał w trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych mieszkańców Gdyni. To miejsce, w którym młodzi gdynianie mogą skorzystać z szerokiej oferty interdyscyplinarnej pomocy w obszarze zdrowia psychicznego.

– Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla dzieci jest szczególnie ważne dla gdyńskiego samorządu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdynia ds. jakości życia. – Dokładamy wszelkich starań, aby każde dziecko, niezależnie od tego czy ma kilka czy kilkanaście lat miało poczucie bezpieczeństwa, pewności i spokoju. Oferta wsparcia dla najmłodszych w naszym mieście stale się poszerza, pracujemy też nad tym, aby dostęp do specjalistów był coraz lepszy.

Oddział przy Śmidowicza oferuje 15 miejsc przeznaczonych dla dzieci do 18 roku życia, natomiast podczas ferii i wakacji na oddziale przebywa do 36 pacjentów. Udział w programie jest bezpłatny.

– Dzieci mają zorganizowany cały dzień. Głównym celem są zajęcia terapeutyczne, ale dzień  zaczynamy od spotkania, podczas którego omawiamy życie codzienne, potem śniadanie, godzina na odrabianie lekcji, terapia grupowa, psychoedukacja, godzina aktywności fizycznej czy zajęcia muzyczne. Oczywiście obiad na zakończenie…– tak o codzienności pacjentów mówi koordynatorka projektu Anita Sumiła.

W lutym w oddziale odbyły się warsztaty muzyczne zakończone koncertem „Wyśpiewajmy moc”. Zajęcia przeznaczone były dla pacjentów i ich rodziców, którzy pragną spróbować swoich sił w innowacyjnym projekcie rozwoju rezyliencji i wewnętrznej mocy. Wydarzenie miało na celu pomóc dzieciom wydobyć skumulowane emocje, wewnętrzną moc, z której posiadania nie zdają sobie sprawy, a także pokonać bariery, poszerzyć zakres umiejętności społecznych, podnieść poziom psychicznej odporności oraz zapewnić świetną zabawę.

– Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach – twierdzi prowadząca warsztaty Joanna Konrad.

O problemach psychiatrii dziecięcej w Polsce mówi się od wielu lat. Jednym z zaniedbań był brak reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Na szczęście udało się ją wdrożyć i od niedawna na Pomorzu, poza istniejącymi do tej pory całodobowymi oddziałami psychiatrycznymi (III poziom), powstały 34 ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom – oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, udzielają pomocy bez skierowania), 7 centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (w ich ramach są 3 oddziały dzienne w szpitalach i poradnie zdrowia psychicznego – II poziom).

W naszm mieście już od prawie dwóch lat działa Gdyński Zespół Wsparcie dla Oświaty, którego specjaliści współpracują bezpośrednio z dyrektorami szkół i psychologiami szkolnymi, pomagając dzieciom z problemami w szybkim dotarciu do specjalistów, wspierając nauczycieli, rodziców, a także oferując całą gamę warsztatów z zakresu psychoedukacji.

Dzieci mówiące w języku ukraińskim, profesjonalną pomoc psychologiczną znajdą również w Spilno Gdynia, które poza konsultacjami indywidualnymi oferuje warsztaty i grupy wsparcia, również dla rodziców.
Od nowego roku ruszył kompleksowy program wsparcia dla dzieci i młodzieży mających problemy ze zdrowiem psychicznym, a także profilaktyki suicydalnej. To nowa odsłona autorskiego, gdyńskiego programu „Kręgi na wodzie”, w ramach którego szybki dostęp do specjalistów, w tym skróconą ścieżkę diagnozy, otrzymają nie tylko najmłodsi mieszkańcy miasta, a także ich rodziny.

W Gdyni osoby szukające wsparcia mogą zgłosić się do następujących miejsc:

1.         Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień ul. Chrzanowskiego 3/5, Gdynia
2.         Poradnia Leczenia Uzależnień ul. Chrzanowskiego 3/5, Gdynia
3.         Ośrodek Profilaktyki, Diagnozy i Leczenia Problemów Dzieci i Młodzieży oraz ich Rodzin. Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny Dla Dzieci ul. Śmidowicza 49, Gdynia
4.         Poradnia Psychologiczna dla Dzieci ul. Wioślarska 12, Gdynia
5.         Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ul. Traugutta 9, Gdynia
6.         Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Esculap”
ul. Chwarznieńska 136/138, Gdynia
7.         Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Komandora podporucznika Jana Grudzińskiego 4, Gdynia
8. Centrum Medycy w Sercu Gdyni, ul. Bema 5/2, Gdynia
9. Spilno Gdynia, ul. Starowiejska 25, Gdynia
10.       Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne:
– PPP 1 ul. L. Staffa 10, Gdynia Karwiny
– PPP 2 ul. Chylońska 227, Gdynia Cisowa
– PPP 3 ul. Płk Dąbka, Gdynia Oksywie

Przydatne telefony:

19288 – Młodzieżowy telefon zaufania
800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
116 111 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 123 – Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dorosłych
800 100 100 – Numer Zaufania dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci
Skorzystanie z pomocy i zauważenie problemu może ocalić niejedno dziecko.

 

ikona Opublikowano: 07.02.2024 15:46

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 12.02.2024 10:23

ikona Zmodyfikował: Paweł Jałoszewski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek