Z wizytą u Strażników Energii i Klimatu - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Z wizytą u Strażników Energii i Klimatu

14
marzec
Z wizytą u Strażników Energii i Klimatu

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 31 // fot. Michał Sałata

Z początkiem wiosny w Szkole Podstawowej nr 31 i Przedszkolu nr 46 gościł wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, aby porozmawiać o przebiegu akcji „Strażnicy Energii i Klimatu”. W tym roku szkolnym do projektu dołączyły również gdyńskie przedszkola. W ramach programu uczniowie i nauczyciele podejmują działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii i wody. Ich zaangażowanie przełożyło się na realne oszczędności – które w przeliczeniu dają już kwotę 1 362 932 złotych.

Tematem spotkań była realizacja programu w szkołach i przedszkolach. Prezydent pogratulował samorządowi szkolnemu Szkoły Podstawowej nr 31 bardzo dobrych wyników w 2023 roku. Odbyły się również rozmowy na temat sposobów oszczędzania i wpływu na budżet szkół. Poruszona została również kwestia związana z wykorzystaniem zaoszczędzonych środków.Program “Strażnicy Energii i Klimatu” jest inicjatywą mającą na celu kształcenie uczniów na temat sposobów racjonalnego korzystania z energii elektrycznej i ciepła. Nadrzędnym celem całej akcji jest ochrona środowiska. Poprzez ograniczanie zużycia energii, uczniowie mogą świadomie wpływać na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W ramach tego projektu szkoły biorą udział w wyzwaniach dzielących się na różne kategorie. Szkoły z najlepszymi wynikami otrzymują co kwartał nagrody finansowe, w postaci 50% zaoszczędzonych środków.Nowością w ostatnim roku był montaż nakładek do zdalnego odczytu zużycia wody, który umożliwia bieżący odczyt liczników, a także przyczynił się do monitorowania awarii w postaci wycieków z instalacji wodnej w szkołach. Do końca marca nakładki pojawią się w gdyńskich przedszkolach co również przyczyni się do zdalnego monitorowania zużycia i ewentualnych awarii w placówkach. 

– Projekt wielokrotnie pokazywał, że działania podejmowane przez naszych uczniów przynoszą bardzo dobre efekty. Wiemy, że edukacja i rozwijanie właściwych postaw w obszarze ekologii jest bardzo dużą inwestycją w przyszłość. Projekt ten wzmacnia u dzieci poczucie sprawczości i daje niesamowitą satysfakcję z działania w dobrej sprawie. Wartością dodaną jest zebranie danych, dzięki analizie których możemy szukać szeroko zakrojonych rozwiązań pozwalających zadbać o środowisko poprzez zmniejszanie zużycia energii czy wody – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Do tej pory najwyższymi oszczędnościami wykazali się strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 47, oszczędzając w zeszłym roku na wykorzystanej energii aż 54 806 złotych. Zaraz potem była Szkoła Podstawowa nr 42, w której uczniowie zaoszczędzili 48 158 złotych, natomiast kolejna była Szkoła Podstawowa nr 12, im. gen. Mariusza Zaruskiego z kwotą 43 423 złotych.

W tym roku w rywalizacji biorą udział również przedszkola. Mali strażnicy energii dzielnie doganiają w oszczędzaniu szkoły. Wiele z przedszkoli już teraz może pochwalić się oszczędnościami w setkach, a nawet tysiącach złotych. Prezydent odbył rozmowę z wychowankami Przedszkola nr 47 na temat tego jaki mają wpływ na oszczędzanie prądu wody i ciepła w placówce i we własnych domach. Przekazał im specjalne naklejki i wierszyki zachęcające do prawidłowych zachowań dbających o środowisko.

– Edukacja proekologiczna prowadzona w taki sposób, przyjazny, ciekawy, odpowiedni dla młodych ludzi jest nowatorskim rozwiązaniem. Wszyscy mamy wspólny cel – wypracowanie takich zachowań, które w dobie inflacji, kryzysów energetycznych, zmian klimatu, pozwolą nam oszczędzić już nie tylko środki finansowe ale i cenne surowce – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Rywalizację można śledzić na gdyńskim portalu otwartych danych oraz pozostałych kanałach wykorzystywanych przez Gdynię Edukacyjną.

 

 

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek