XXIX Olimpiada Wiedzy o Żywieniu – finał w Gdyni za nami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

XXIX Olimpiada Wiedzy o Żywieniu – finał w Gdyni za nami

25
marzec
XXIX Olimpiada Wiedzy o Żywieniu – finał w Gdyni za nami

W dniach 20-22 marca 2025 roku w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni odbył się finał XXIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu. Tegoroczna edycja skupiała się na niezwykle ważnym zagadnieniu „Żywność wspierająca odporność”, a w wydarzeniu wzięli udział najlepsi młodzi specjaliści z całej Polski.

Gospodynią wydarzenia była Dyrektor Elżbieta Flisykowska, która serdecznie powitała wszystkich uczestników, nauczycieli oraz gości specjalnych. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Jan Gawęcki (poprowadził wykład dla uczniów i nauczycieli), Witold Kozirok z Uniwersytetu Morskiego (mówił o mikrobiologii jelitowej i jej wpływie na zdrowie psychiczne) oraz Piotr Sawczenko, nauczyciel zawodu w ZSHG (zainspirował młodzież pokazem kulinarnym „Street food”). W wydarzeniu wzięli również udział: Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty, Iwona Tanewska, naczelnik Wydziału Edukacji w Gdyni, Beata Wierzba, dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Szczecin, dr hab. Marzenna Popek, dziekan Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski, kierownik Katedry Zarządzania Jakością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, dr inż. Witold Kozirok z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni orazJan Zacharewicz, rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Gdańsku.

Rywalizacja i goście

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu to prestiżowe wydarzenie promujące wiedzę o prawidłowym żywieniu, wartościach odżywczych oraz profilaktyce zdrowotnej. Do tegorocznych eliminacji przystąpiło ponad 5000 uczniów, z których 58 najlepszych awansowało do etapu centralnego w Gdyni. Organizację wydarzenia wspierał także Komitet Główny Olimpiady, w skład którego weszli wybitni eksperci z zakresu nauk o żywieniu i zdrowiu, m.in. prof. dr hab. Izabela Gutowska, prof. dr hab. Jan Gawęcki i dr n. med. Adam Grzegrzółka. Zmagania uczestników przebiegały w trzech etapach: test wiedzy, zadania praktyczne oraz finałowy quiz. Do ostatecznej rozgrywki awansowało 6 najlepszych uczniów, a oto laureaci tegorocznej Olimpiady:

 

Amelia Pysklak – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi

Amelia Żurkowska – II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

Maja Możdżen – II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu

Milena Wacławczyk – Publiczne LO nr II im. M. Konopnickiej w Opolu

Piotr Reimann – Uniwersyteckie I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie

Milena Krasowska – Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w ZS nr 6 im. M. Reja w Szczecinie.

 

Za organizację wydarzenia odpowiadał również Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Zespół Szkół nr 6 w Szczecinie, a współorganizatorem był Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni. Olimpiadę wspierały liczne instytucje i sponsorzy, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Uniwersytet Morski w Gdyni, Prezydent Miasta Gdyni oraz wiele innych podmiotów akademickich i samorządowych.

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Paweł Budziński

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek