XIV LO oficjalnym partnerem Międzynarodowej Organizacji AFS - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

XIV LO oficjalnym partnerem Międzynarodowej Organizacji AFS

12
październik
XIV LO oficjalnym partnerem Międzynarodowej Organizacji AFS

Od 23 maja XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Gdyni stało się oficjalnym partnerem Międzynarodowej Organizacji AFS Wymiany Międzykulturowe. Jest to pierwsza i jedyna szkoła na Pomorzu, która podjęła się wspierania AFS w realizowaniu podstawowego celu, jakim jest tworzenie bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata poprzez edukację międzykulturową rozwijającą umiejętności interpersonalne i kompetencje globalne.

W dniach 21-24 kwietnia, w ramach programu „Mini Goszczenia AFS”, uczniowie szkoły mieli okazję ugościć w swoich domach 10 uczniów z różnych zakątków świata, takich jak Meksyk, Tajlandia, Włochy czy Turcja. Ten wspólnie spędzony czas był niezwykłą okazją do poznania odmiennych kultur, szlifowania umiejętności językowych, lecz przede wszystkim był wspaniałą lekcją dialogu międzykulturowego i tolerancji.

O szczegółach wydarzenia można przeczytać na stronie internetowej Radia Gdańsk, jak również możliwe jest odsłuchanie relacji uczniów z zagranicy o ich wrażeniach z pobytu w Polsce (https://radiogdansk.pl/wiadomosci).

W  nowym roku szkolnym, oprócz organizacji kolejnego „Mini Goszczenia AFS”, do XIV LO w Gdyni uczęszczaqją uczniowie z Argentyny, Włoch i Turcji, którzy mieszkając u polskich rodzin, uczą się języka polskiego i poznają polską kulturę.

AFS Wymiany Międzykulturowe to organizacja oparta na wolontariacie, która wywodzi się z ruchu na rzecz pokoju związanego z doświadczeniem I wojny światowej (American Field Service – AFS). Organizacja AFS oferuje bardzo wiele możliwości. Są to przede wszystkim: nauka za granicą (programy wymian), wolontariat (lokalny, w Polsce), czy goszczenie ucznia (z zagranicy). Wyjazd na wymianę międzykulturową AFS to szansa na poznanie życia z perspektywy rówieśników z innych krajów, uczenie się języków obcych i odkrycie siebie na nowo. Wolontariat umożliwia świadome zaangażowanie obywatelskie w sprawy lokalne, krajowe i międzynarodowe. Goszczenie ucznia zza granicy to wspaniały sposób, żeby nauczyć się nowej kultury i podzielić się swoimi tradycjami i stylem życia. Dzieci zyskują nowe rodzeństwo, rodzice- nowe dziecko w rodzinie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.poland.afs.org


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek