Wymiana edukacyjna: Gdynia, Berlin, Jyväskylä - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wymiana edukacyjna: Gdynia, Berlin, Jyväskylä

06
czerwiec
Wymiana edukacyjna: Gdynia, Berlin, Jyväskylä

Warsztaty robotyki w ramach międzynarodowej wymiany w SP 39 // fot. Katarzyna Balcerzak

W tym tygodniu Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni gościła przedstawicieli z Niemiec i Finlandii w ramach międzynarodowej wymiany nauczycieli. Wizyta ta jest częścią długotrwałej współpracy z Carl Friedrich von Siemens Gymnasium z Berlina oraz Mankolan Koulu z Jyväskylä. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty z robotyki, które były prowadzone dla uczniów z Niemiec oraz polskich uczniów.

 

Szkoła Podstawowa nr 39 współpracuje z Carl Friedrich von Siemens Gymnasium od kilku lat. Ta współpraca rozpoczęła się dzięki projektowi „Deutsch Plus”, koordynowanemu przez Goethe-Institut. Projekt zrzesza szkoły, które intensywnie promują naukę języka niemieckiego, wykraczając poza podstawowy program nauczania. W SP nr 39 promowane są klasy innowacyjne z językiem niemieckim: obecnie są to pierwsza, trzecia i czwarta klasa, a klasy siódme i ósme uczą się niemieckiego jako drugiego języka obcego.

– Wymiana uczniów i nauczycieli stanowi ważny element w rozwijaniu międzynarodowych kompetencji i poszerzaniu horyzontów uczniów – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni. – Dzięki tym projektom uczniowie mają okazję doświadczyć różnorodności kulturowej, nawiązywać międzynarodowe przyjaźnie oraz rozwijać umiejętności językowe i interpersonalne.

Wymiana uczniów została początkowo utrudniona przez pandemię, ale szkoły realizowały wspólne projekty online poprzez platformę eTwinning, wideokonferencje, wymianę filmików, maili oraz listów tradycyjnych. Po złagodzeniu restrykcji pandemicznych możliwe stały się bezpośrednie wymiany międzynarodowe dla uczniów.

W zeszłym roku tematem przewodnim projektu była aktywność sportowa, natomiast w bieżącym roku skupiono się na ekologii. W przyszłym roku planowany jest projekt pod roboczym tytułem „Drogi do wolności”, który będzie dotyczył historii najnowszej, w tym zjednoczenia Niemiec i upadku muru berlińskiego oraz historii Solidarności w Gdańsku i Gdyni.

Współpraca z Carl Friedrich von Siemens Gymnasium obejmuje także wizyty studyjne nauczycieli.

– W ramach ostatniej wizyty nauczycieli prowadziłem dla uczniów z Niemiec i naszych polskich zajęcia z robotami Photon. – opowiada Bartosz Chyś, dyrektor SP nr 39. – Zadania obejmowały opisanie w pięciu słowach siebie oraz swojego miejsca zamieszkania, przygotowanie animacji poklatkowych oraz stworzenie posta na Facebooku z dwoma prawdami i jednym fałszem o Gdyni.

Projekty te są wspierane przez Miasto Gdynia, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Wydawnictwo Klett Polska oraz Goethe-Institut w Warszawie.

Szkoła współpracuje także z Mankolan Koulu w Jyväskylä w Finlandii, dzięki czemu uczniowie klas ósmych wraz z nauczycielami mają możliwość gościć w Jyväskylä w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Podczas takich wizyt polscy i fińscy uczniowie wspólnie pracują nad projektami językowymi, przyrodniczymi, informatycznymi i artystycznymi. Program wymiany obejmuje także zajęcia sportowe, wspólne gotowanie, zakupy, wizyty w restauracjach oraz zwiedzanie miasta. Uczniowie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych wraz z fińskimi kolegami, ucząc ich języka polskiego, a sami doskonalą znajomość angielskiego i niemieckiego.

Wymiany uczniów i nauczycieli promują intensywną naukę języków obcych oraz rozwijają kompetencje międzynarodowe. Dzięki takim projektom uczniowie nie tylko zyskują unikalne doświadczenia, ale też nawiązują przyjaźnie i poszerzają swoje horyzonty.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek