Wybitni uczniowie nagrodzeni przez parę prezydencką - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wybitni uczniowie nagrodzeni przez parę prezydencką

03
wrzesień
Wybitni uczniowie nagrodzeni przez parę prezydencką

To wyjątkowa zbieżność okazji – 1 września i rozpoczęcie roku szkolnego, 55-lecie nadania imienia III LO, 25-lecie matury międzynarodowej w Polsce i wręczenie dyplomów dla zdobywców najlepszych wyników. Wszystko w towarzystwie pary prezydenckiej, która w sobotę zawitała do gdyńskiej „trójki”, od lat jednego z najlepszych liceów w kraju.

Do gdyńskiego III LO zawitało elitarne grono uczniów z całej Polski – szesnastu najlepszych maturzystów międzynarodowych (w tym gdynianie), dwóch najlepszych maturzystów krajowych i dziewięciu wybitnych olimpijczyków (także gdynianie). W sobotę 1 września, jednocześnie w dniu rozpoczęcia roku szkolnego świętowano także 55. rocznicę nadania „trójce” imienia Marynarki Wojennej. Mija również symboliczne 25 lat matury międzynarodowej w Polsce.

Właśnie z tych powodów uroczystości w III LO odbywały się w wyjątkowym gronie – do Gdyni przyjechała para prezydencka. Edukacja jest szczególnie bliska pierwszej damie, Agacie Kornhauser-Dudzie, która spełniała się zawodowo w roli nauczycielki. Osobiście, wraz z prezydentem RP składała gratulacje grupie najlepszych tegorocznych maturzystów międzynarodowych oraz krajowych i olimpijczyków. Wśród nich aż ośmiu gdynianom: Zofii Jankowskiej, Michałowi Kugackiemu, Annagh Malik i Milenie Pek (matury międzynarodowe) oraz Wojciechowi Jankowskiemu, Kacprowi Klukowi, Juliuszowi Phamowi i Konradowi Wojtowiczowi (olimpiady krajowe i międzynarodowe).

– To wasz sukces indywidualny, na który złożyły się godziny wytężonej pracy, duża doza samozaparcia i pewnie też wiele wyrzeczeń, ale jest to ogromny kapitał, który z pewnością zaprocentuje wam w przyszłości. Na ten sukces na pewno złożyła się także praca waszych nauczycieli, którzy pełni zaangażowania przygotowywali was i do matury, i do olimpiad czy konkursów przedmiotowych. Moim koleżankom i kolegom bardzo gratuluję tych sukcesów. Z własnego doświadczenia znam to poczucie dumy, gdy nasi uczniowie uzyskują tak wspaniałe wyniki i odnoszą wspaniałe sukcesy. To ogromna satysfakcja i myślę, że też dodatkowa motywacja do dalszej pracy – mówiła pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Z kolei wyjątkowy klimat sprzyjający poszerzaniu horyzontów i bardzo wysoki poziom nauczania samej gdyńskiej „Trójki”, która gościła wybitnych uczniów nie umknęły uwadze prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

– Tu, właśnie w tej szkole w Gdyni są młodzi ludzie, którzy chcą i łakną wiedzy. Chcą się sprawdzić, pokazać że są dobrzy. Chcą rozwoju. Są nauczyciele, którzy są nastawieni na to, żeby im pomóc, wykorzystać ich potencjał, którzy są nastawieni na to, żeby oni osiągnęli jak najwięcej. Mówię to z wielką radością, bo to dla mnie oznacza wchodzące w życie co roku, w wolnej Polsce kadry młodych ludzi, które potem idą na studia i na najlepsze uczelnie w Polsce, i, dzięki zdawanej tutaj maturze, na zagraniczne uniwersytety. Budują tam renomę naszego kraju – mówił podczas swojego wystąpienia prezydent RP, Andrzej Duda.

Podczas uroczystości wręczono także stypendium im. profesora Czesława Poznańskiego uczniowi III LO w Gdyni, Michałowi Umińskiemu za osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Był także czas na wspomnienia – pożegnano odchodzące na emeryturę, zasłużone nauczycielki III LO. Grażyna Miłosz i Danuta Bussler nie kryły wzruszenia. Zresztą kadra nauczycielska to jeden z fundamentów wysokiego poziomu nauczania w gdyńskim liceum, które co roku znajduje się w ścisłej krajowej czołówce rankingów szkół średnich.

Nauczycielki III LO przechodzące na emeryturę odbierają podziękowania, fot. Przemysław Świderski

– To jedna z lepszych europejskich szkół, to szkoła, która zbudowała własny autorytet i poziom edukacyjny, który dzisiaj sprawia, że stała się dumą miasta, Pomorza i całego kraju. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu całego środowiska edukacyjnego szkoły, ale także dzięki bardzo konsekwentnej polityce samorządu miasta. Sto tysięcy dodatkowych godzin sfinansowanych z budżetu w minionym roku to bardzo konkretne narzędzie, które sprawia, że poziom edukacyjny gdyńskich szkół jest bardzo wysoki. Dzisiaj Gdynia ma naprawdę czym się pochwalić, jedne z lepszych w Polsce i najlepsze w województwie wyniki egzaminacyjne po ukończeniu gimnazjum i liceum są tego znakomitym przykładem – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Przypomnijmy, że oprócz szczególnych wyróżnień „Trójka” obchodziła jednocześnie swoje święto. Mija 55 lat, od kiedy popularne gdyńskie liceum nosi imię Marynarki Wojennej RP. List nawiązujący do tej rocznicy odczytał w imieniu patrona szkoły kmdr Artur Kołaczyński – prywatnie jej absolwent. W imieniu absolwentów pierwszej klasy matury międzynarodowej wystąpiła natomiast Magdalena Sildatke. Sam prezydent RP przekazał na ręce dyrektora III LO, Wiesława Kosakowskiego, flagę narodową.

  • Uroczystości w III LO w Gdyni i wizyta pary prezydenckiej, fot. Przemysław Świderski
                     Uroczystości w III LO w Gdyni i wizyta pary prezydenckiej, fot. Przemysław Świderski

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek