Wolne miejsca w szkołach średnich / Вакансії в загальноосвітніх школах для української молоді - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wolne miejsca w szkołach średnich / Вакансії в загальноосвітніх школах для української молоді

14
marzec
Wolne miejsca w szkołach średnich / Вакансії в загальноосвітніх школах для української молоді

Mamy 560 wolnych miejsc w szkołach średnich, które możemy zaoferować młodzieży ukraińskiej. Tylko nieliczne znajdują się w liceach, nie ma natomiast problemu z miejscami w technikach i szkołach branżowych.

System oświatowy u naszych wschodnich sąsiadów działa inaczej – młodzież wcześniej pisze maturę, szkoły są inaczej zorganizowane. Młodzi ludzie, którzy w ostatnim czasie docierają do Gdyni chcą się kształcić dalej, a rzadko kiedy są zorientowani w organizacji polskiej oświaty.

– Dlatego staramy się im jak najbardziej pomóc – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Młodzież z Ukrainy ma za sobą niezwykle trudne przeżycia i potrzebują możliwie najdalej idącego wsparcia. Młodzi ludzie nie znają języka polskiego, nie wiedzą na jak długo zostaną w naszym kraju. Ważne jednak, aby wrócili do szkoły. Nasi dyrektorzy, nauczyciele, wychodzą im naprzeciw, każdego starają się traktować indywidualnie. Na pewno pomogą znaleźć swoje miejsce w gdyńskiej szkole.

Gdyńscy dyrektorzy wyjaśniają, że w przypadku uczniów ukraińskich biorą pod uwagę kilka czynników: liczbę lat nauki w kraju ojczystym, wiek i stopień znajomości języka. Dopiero taka analiza pomaga jak najlepiej dopasować ucznia do klasy.

W Polsce szkołę średnią zaczynają uczniowie w wieku czternastu bądź piętnastu lat. Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wynika, że w przypadku klas pierwszych, wolne miejsca są jeszcze w V Liceum Ogólnokształcącym, IX LO, kilka miejsc jest w X liceum, oraz w Pierwszym Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Miejsca dla drugoklasistów oferują wszystkie licea z wyjątkiem V, X i XIV. W przypadku klas trzecich wolnych miejsc nie ma tylko XIV. Z kolei w klasach maturalnych nie ma wolnych miejsc. W gdyńskiej Trójce są wolne miejsca w klasach dwujęzycznych z językiem angielskim, a w II LO – w dwujęzycznej francuskiej, ale tylko w III klasie.

– Łącznie mamy 560 wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. W liceach tych miejsc jest niewiele, z tego względu, że zainteresowanie gdyńskimi liceami wśród młodzieży jest zazwyczaj bardzo duże – mówi Bartłomiej Przybyciel, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. – Znacznie więcej miejsc uczniom z Ukrainy możemy zaoferować w technikach. Warto pokreślić, że Gdynia ma szkoły techniczne i branżowe świetnie wyposażone i na bardzo dobrym poziomie.

W przypadku techników wolne miejsca deklarują wszystkie szkoły na różnych poziomach nauczania i specjalnościach. Warto zwrócić uwagę na Technikum Ekonomiczne, które zadeklarowało wolne miejsca w klasie dwujęzycznej z wykładowym angielskim. Wolne miejsca oferuje również większość szkół branżowych, z wyjątkiem jednej, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.

Tutaj znajdą Państwo wykaz wolnych miejsc w szkołach.Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek