Wolne miejsca w przedszkolach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wolne miejsca w przedszkolach

19
maj
Wolne miejsca w przedszkolach

Po tegorocznej rekrutacji w Gdyni mamy rekordową liczbę wolnych miejsc w przedszkolach. Na maluchy czekają również miejsca w żłobkach. To efekt racjonalnej polityki władz samorządowych, która uwzględnia zmiany demograficzne. Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli wkrótce się rozpocznie.

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych startuje 26 maja o godz. 12.00 – wtedy zostanie opublikowany (w systemie rekrutacyjnym na stronie www.gdynia.pl/rekrutacja2023) wykaz wolnych miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych. Jednak już teraz możemy przekazać rodzicom kandydatów na przedszkolaków dobrą nowinę. Zostało rekordowo dużo, bo aż 213 wolnych miejsc w przedszkolach i 207 miejsc w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (tzw. zerówkach).

– Znajdujemy się w niezwykle ważnym momencie dla naszego samorządu. Dlatego że po rekrutacji do przedszkoli oraz żłobków mamy wolne miejsca w tych placówkach edukacyjnych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Ze względu na rozbudowanie gdyńskich przedszkoli, tych miejsc jest dziś więcej niż osób chętnych. Podobnie jest w przypadku niektórych żłobków. W „Koniczynce” mamy więcej miejsc niż osób, które się do nich zapisały. To jednak nie rozwiązuje problemu w skali całego miasta, bo wiemy, że w poszczególnych dzielnicach są takie miejsca, gdzie osób chętnych jest więcej. Dlatego niedługo powstanie nowa filia żłobka, a jej oferta będzie skierowana przede wszystkim do dzieci, które mieszkają w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino.

Które przedszkola czekają na nowych podopiecznych? Jest ich kilka i położone są w różnych dzielnicach. Najwięcej wolnych miejsc jest na Pustkach Cisowskich, niewiele mniej w placówkach w Śródmieściu, ale na przedszkolaków z rekrutacji uzupełniającej czekają też przedszkola z Karwin, Orłowa i Chyloni. Jeżeli chodzi o „zerówki”, to 207 wolnych miejsc zlokalizowanych jest w całej Gdyni, m.in. Dąbrowie, Chyloni, Witominie i Orłowie.

Optymistycznie wygląda również sytuacja, jeżeli chodzi o żłobki. W Gdyni funkcjonują dwa żłobki samorządowe: „Niezapominajka” z siedzibą w Śródmieściu przy ul. Wójta Radtkego dysponującą 110 miejscami, filią na Pogórzu ul. Porębskiego z 88 miejscami oraz filią na Dąbrowie ul. Wiczlińska z 79 miejscami; a także „Koniczynka” z siedzibą na Witominie przy ul. Uczniowskiej dysponującą 192 miejscami oraz filią w Cisowej, przy ul. Chylońskiej z 84 miejscami. Łącznie w obu żłobkach jest aż 553 miejsc. To jeszcze nie wszystko – w pięciu żłobkach niepublicznych, które mają podpisaną z Gminą Gdynia umowę na dofinansowanie, czeka 119 miejsc na dzieci, które od roku 2021 trafiały na listy rezerwowe do żłobków samorządowych.

– Do żłobka „Niezapominajka” nie ma już wolnych miejsc. Ale zostały wolne miejsca w „Koniczynce” na Witominie w grupie dzieci od roku do 1,5 roku – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – Oczekujemy jeszcze na informacje o wolnych miejscach w żłobkach niepublicznych. Część dzieci z list rezerwowych może znaleźć tam miejsce opieki. Liczba ta jednak ze względu na kontynuację pobytu dzieci z lat ubiegłych nie będzie duża. Dlatego tak cieszy nas fakt, że uzyskaliśmy dofinansowanie ze środków Krajowego Planu Odbudowy na utworzenie nowych miejsc żłobkowych, które powstaną w rozbudowanym na ten cel przedszkolu na Chwarznie-Wiczlinie.

Dodajmy, że prognozy demograficzne zakładają, że każdego roku liczba dzieci będzie się zmniejszać.

fot. Po raz pierwszy od lat mamy w Gdyni wolne miejsca w przedszkolach // fot. Filip Śmigielski


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek