Wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego

20
luty
Wizyta przewodniczącej Parlamentu Europejskiego

Spotkanie z Robertą Metsolą w ECS / fot. Aleksandra Regulska

W piątek, 16 lutego Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. To jeden z przystanków na trasie po krajach Unii Europejskiej, podczas której parlamentarzystka zachęca do udziału w wyborach do europarlamentu. W spotkaniu uczestniczył też wiceprezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Debata miała charakter otwartej dyskusji między uczestnikami a przedstawicielką jednej z trzech najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Tematy dotyczyły bardzo wielu dziedzin, począwszy od strajków rolników w całej Europie przez największe porażki i sukcesy w parlamencie. Nie zabrakło również zagadnień związanych ze stanowiskiem parlamentu europejskiego wobec Białorusi w związku z sytuacją na Ukrainie. Przewodnicząca wyczerpująco odpowiadała na bardzo trudne i niespodziewane czasem pytania.

– Wasz czas nadejdzie! Jesteście przyszłością, a ja siedzę i tak sobie myślę, że mam swoje głosy, mam wiele pomysłów i możliwe, że mogę wprowadzić wiele zmian – zachęcała do głosowania Roberta Metsola.

 

Wśród uczestników byli uczniowie aktywnie angażujący się w sprawy obywatelskie i życie publiczne. Zgodnie z planem w spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób dorosłych oraz ponad 300 uczniów trójmiejskich szkół.

– Dzisiejsze spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia, że demokracja jest niezwykle ważna. To, że możemy głosować na naszym kontynencie, to wielka wartość, z której powinniśmy się cieszyć – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. – Dzisiejsze spotkanie to nie tylko kampania profrekwencyjna, ale także okazja do zadania bardzo trudnych czasami pytań przez młodzież Trójmiasta. Myślę, że powinniśmy przede wszystkim bardzo dużo rozmawiać o tym, gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy i czuć się dumni z tego, że jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej.

Następnie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego odwiedziła wystawę stałą ECS i spotkała się z Lechem Wałęsą. Na zakończenie wizyty złożono kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności.

Wizyta Roberty Metsoli w Gdańsku była ostatnim punktem trzydniowej podróży po Polsce. Wcześniej odwiedziła ona Warszawę, gdzie odbyła spotkania z marszałkami Senatu – Małgorzatą Kidawą-Błońską i Sejmu – Szymonem Hołownią, a także premierem Donaldem Tuskiem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek