Wiecha na SP 48 #wGdyni już wisi
Jedna z największych inwestycji edukacyjnych miasta Gdynia wchodzi w kolejny etap budowy. Wczoraj, 13 czerwca, społeczność szkolna i zaproszeni goście uroczyście zawieszali wiechę na powstającym budynku szkolnym.
Przypomnijmy. 14 lutego zaczęły się pierwsze prace budowlane na posesji przy ulicy Jowisza 60. To tam powstaje nowe skrzydło Szkoły Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela. W ramach tej inwestycji powstanie trzykondygnacyjny obiekt połączony z istniejącym budynkiem szkoły. Uroczyste zawieszenie wiechy odbyło się 13 czerwca. Przygotowany artefakt ozdobiły dzieci z SP 48.
– To jak ważna jest uroczystość nie tylko dla wykonawcy, dla inwestora czy dla szkoły, chociażby świadczy wiecha, która została wykonana przez samych uczniów tej placówki. Rozbudowujemy Szkołę Podstawową nr 48. To bardzo ważny moment. 13 dodatkowych sal lekcyjnych, w tym sala do nauki gotowania, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej można uczyć się chociażby matematyki, ale także sala komputerowa, duża aula i wiele innych przestrzeni dedykowanych właśnie dzieciom z tej części miasta. Dlatego jest to ważny dzień, kolejny krok ku temu abyśmy najprawdopodobniej już od drugiego semestru roku szkolnego 2022/2023 czyli mniej więcej w lutym przyszłego roku mogli rozpocząć tu zajęcia – Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia
Inwestycja, przeprowadzana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” warta jest przeszło 12 milionów złotych. W wyniku przetargu wyłoniono już wykonawcę robót. Zostało nim Konsorcjum „Krupa-Tysand”, które złożyło najkorzystniejszą ofertę. Zakończenie budowy ma nastąpić do końca 2022 roku. Oczywiście wiele zależy od warunków atmosferycznych i dostaw elementów potrzebnych do wykończenia budowli.
– Budynek powstaje w ramach umowy „zaprojektuj i wybuduj”, która można powiedzieć była bardzo pomocna w tych trudnych czasach, ponieważ wykonawca już na etapie projektowania, mógł zabezpieczyć część materiałów – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni – Rozwój tej dzielnicy pokazał, że musimy w tym momencie dokładać kolejne przestrzenie, ale to są przestrzenie, które wkomponowują się, są odpowiedzią na potrzeby zmieniających się procesów edukacyjnych. Mówimy o nowoczesnych rozwiązaniach, które będą pomagały kształcić uczniów i inspirować ich do tego żeby wzbudzały ich kreatywność. To bardzo istotne abyśmy tworząc przestrzenie edukacyjne, nie myśleli tylko i wyłącznie o metrach kwadratowych, ale i również przestrzeniach, które będzie można dostosowywać w późniejszych latach do tego jak świat i potrzeby edukacyjne będą się zmieniały.
Na trzech poziomach o łącznej powierzchni ok. 1640m2 zmieści się 13 sal lekcyjnych w tym jedna do nauki gotowania i jedna sala komputerowa, 3 pokoje do zajęć indywidualnych, pokój nauczycielski, a także szatnie i toalety. Dzięki windzie budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowa budowla zaopatrzona będzie też w innowacyjne rozwiązania np. dach zielony z roślinnością ekstensywną, panele fotowoltaiczne, powietrzną pompę ciepła.
– Inwestycja ma jeden główny cel – powiększenie powierzchni dydaktycznej – mówi Bogdan Zajdziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 48 im. Prof. Kazimierza Demela – Chodzi o sale dydaktyczne dla dzieci i o przestrzeń dla nauczycieli. I w tym względzie bardzo nam poprawi warunki pracy. Kilkanaście pomieszczeń dydaktycznych, z czego dwa nietypowe. Jedno to sala komputerowa – ale to zupełnie inny styl i model niż w starym budynku. I jedna taka sala, ja ją nazywam konferencyjną – czyli dwa pomieszczenia, które mają ruchomą ścianę i dają możliwość otwierania przestrzeni na większe imprezy środowiskowe czy szkolne.
Ponadto przy budynku planuje się wykonanie miejsc do wypoczynku dla uczniów – stoliki, siedziska oraz ławki oraz nowe urządzenia na istniejącym placu zabaw wraz nawierzchnia bezpieczną – zestaw do wspinania oraz karuzela integracyjna. Karuzela integracyjna zapewnia możliwość jednoczesnego korzystania i zabawy osobom pełnosprawnym oraz użytkownikom na wózkach inwalidzkich, łamiąc bariery i pozwalając na równe traktowanie użytkowników. W budynku będą realizowane funkcje dydaktyczne, w przyziemiu planowane jest pomieszczenie kotłowni, która będzie zasilać budynek istniejący oraz nowoprojektowany. Wokół budynku planuje się m.in.: utwardzenia piesze i pieszo jezdne, dodatkowe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, drogę pożarową jako przebudowę istniejącej infrastruktury drogowej, pochylnie i schody terenowe zwiększające dostępność obiektów sportowych. Dodatkowo w pobliżu wejścia do nowego budynku pojawi się wiata na rowery.