Weź udział w „Fighting the Uknown”, wyjedź do Stanów Zjednoczonych - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Weź udział w „Fighting the Uknown”, wyjedź do Stanów Zjednoczonych

17
styczeń
Weź udział w „Fighting the Uknown”, wyjedź do Stanów Zjednoczonych

Chodzisz do liceum? Obserwujesz zmieniającą się rzeczywistość? Ponieważ żyjesz w szczególnych czasach, masz okazję stworzyć pracę, która będzie wyjątkowym świadectwem zmieniającego się świata. Zapraszamy do niezwykłego konkursu.

Od 17 stycznia licealiści z wybranych trójmiejskich szkół mogą wziąć udział w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie Memphis in Poland oraz urzędy miast Sopotu, Gdańska i Gdyni.

Pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z tym ograniczenia mocno wpłynęły na nas wszystkich i nasze życie – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Ten czas okazał się szczególnie trudny dla uczniów, którzy przez długie miesiące nie mogli spotykać się ze znajomymi, spędzali dni w domu, a program szkolny realizowali jedynie on-line. Konieczny dystans społeczny wraz z negatywnymi informacjami z kanałów internetowych i serwisów informacyjnych, odbił się na zdrowiu i samopoczuciu młodych ludzi na całym świecie. Gdyński samorząd cały czas stara się pomóc dzieciom i młodym ludziom w tych trudnych czasach. Oferujemy wsparcie specjalistów i wdrażamy programy profilaktyczne. W naszym mieście każde dziecko może skorzystać z pomocy. Teraz, wspólnie z miastami partnerskimi, realizujemy pomysł zapewnienia młodzieży możliwości pozytywnego zaangażowania, które pomogłoby przezwyciężyć trudne czasy i powrócić do normalnego, wcześniej znanego im życia.

Celem konkursu „Memphis in Poland – Fighting the Unknown” (w skrócie MIP – Fighting the Uknown) jest zaoferowanie trójmiejskim licealistom możliwości stworzenia pracy artystycznej, prezentującej ich doświadczenie i reakcję na pandemię COVID-19. Zainspirowani piosenką „Fighting the Unknown”, napisaną specjalnie na potrzeby konkursu, uczniowie zaprezentują swoje prace artystyczne, będące ich twórczą odpowiedzią na doświadczenie „walki z nieznanym”.  Wspomniany utwór został nagrany z udziałem studentów i profesorów Szkoły Muzycznej im. Rudi Scheidt’a Uniwersytetu w Memphis (więcej informacji o konkursie oraz utwór w załączeniu).

Konkurs „Fighting the Unknown” ma zachęcić młodych ludzi do artystycznego wyrażania swoich poglądów i odczuć poprzez muzykę, poezję i sztukę, a tym samym pomóc przebrnąć im przez ten trudny czas. A dodatkowo da im szansę zastanowić się, jak uczynić naszą planetę lepszym miejscem do życia.

Ten trudny czas w szczególny sposób odbił się na dzieciach. Lekcje online, zamknięcie w domach w nieznanej sytuacji – to wszystko bardzo obciążyło psychikę młodych ludzi – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Mam nadzieję, że konkurs pozwoli im na uporanie się z trudnymi emocjami, a zespołowe działanie wpłynie na nich pozytywnie po tak długim czasie odosobnienia. Gorąco popieram ideę konkursu i jestem przekonana, że będzie cieszył się on zainteresowaniem wśród trójmiejskich licealistów. Nasza młodzież to również przyszli turyści. Po przerwie w wyjazdach tym bardziej spragnieni są odkrywania nowych miejsc, do których być może w przyszłości powrócą.

Nagrodą dla zwycięzców będzie wyjazd do Memphis w stanie Tennessee, gdzie uczniowie poznają kulturę Memphis i zaangażują się w międzykulturowe dyskusje i działania, ukierunkowane na twórczą ekspresję, prawa obywatelskie i pomoc w walce z pandemią. Wyjazd, którego koszt dla swoich uczniów pokryją poszczególne miasta, planowany jest na maj 2022r. W Memphis odbywa się wtedy największy festiwal muzyczny „Memphis in May”. Wizyta będzie poprzedzona wirtualnymi spotkaniami w marcu i kwietniu 2022 r., które będą przygotowaniem do podróży.

Idea konkursu została zaproponowana przez Jacka Dutkiewicza, założyciela stowarzyszenia Memphis in Poland oraz aktywnego działacza Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskiego, a także przez Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych.

MIP Fighting the Unknown” to kolejny projekt współpracy pomiędzy Sopotem i Memphis, zapoczątkowanej międzykulturowym festiwalem „Memphis in Poland” w 2017 roku – mówi Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych. – Mam nadzieję, że zaangażowanie młodych ludzi pozwoli im poradzić sobie z trudnymi emocjami, a wyzwanie i nagroda w postaci wyjazdu tylko zmobilizuje do działania.

Memphis w stanie Tennessee i Sopot wraz z sąsiednim Gdańskiem oraz Gdynią mają wiele wspólnego kulturowo i odegrały ważną rolę w walce o prawa człowieka i obywatela w obu krajach – mówi Jacek Dutkiewicz, pomysłodawca konkursu i założyciel stowarzyszenia Memphis in Poland. – Chcemy rozwijać dalej polsko-amerykańskie partnerstwo, zapewniające wymianę edukacyjną i kulturalną. Wpływ potencjalnych, przyszłych zagrożeń pandemicznych, zmian klimatycznych oraz społecznych problemów globalnych jest niezwykle istotny dla  przyszłego życia młodego pokolenia. Mam nadzieję, że konkurs stanie się platformą, na której młodzież będzie mogła wyrazić swoje myśli na te tak ważne tematy i artystyczną wizję przyszłości naszej planety.

Dodajmy, że do konkursu z Gdyni przystąpiły 3 szkoły: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Marynarki Wojennej, IX Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni im. Gdyńskich Nauczycieli Bohaterów II Wojny Światowej w Gdyni.

Więcej informacji o konkursie oraz utwór – tutaj.
Formularz zgłoszenia – tutaj.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

• w konkursie mogą brać udział uczniowie z wybranych trójmiejskich szkół, w maksymalnie trzyosobowych grupach

• uczniowie muszą umieć pisać i rozmawiać w języku angielskim

• uczniowie muszą być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 przed datą podróży do Memphis (do maja 2022 roku)

• uczestnicy mogą zgłosić tylko jedną pracę artystyczną

FORMY PRAC ARTYSTYCZNYCH

Czerpiąc inspirację z przesłania i znaczenia piosenki „Fighting the Unknown” uczniowie mogę zaprezentować swoje prace poprzez:

1. sztuki wizualne, inspirowane piosenką „Fighting the Unknown”. Zgłoszenia mogą obejmować obrazy, rysunki, kolaże, wydruki, prace mieszane (połączenie dwóch lub więcej mediów), sztukę generowaną komputerowo, fotografie lub rzeźby;

2. film/prace multimedialne (czas trwania: minimum 3 minuty), gdzie utwór „Fighting the Unknown” zostanie użyty w pewnym zakresie. Uczniowie mogą dopisać kolejne teksty piosenki, stworzyć dodatkową partię instrumentalną lub całkiem nową aranżację;

3. poezję;

4. muzykę.

Uczestników konkursu zachęcamy, by myśleli nieszablonowo.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU:

Zgłoszenia powinny zostać przesłane przez szkoły bezpośrednio do Koordynatora Projektu, pana Jacka Dutkiewicza (e-mail: jkdutkiewicz@gmail.com) do 15 lutego 2022 r. i powinny zawierać:

– wypełniony formularz zgłoszeniowy,

– pracę artystyczną (szczegóły w akapicie „FORMY PRAC ARTYSTYCZNYCH”),

– krótki esej (maks. 300 słów) w języku angielskim, zawierający refleksję nad doświadczeniami uczniów w „Walce z nieznanym” i opis związku ich pracy artystycznej z piosenką,

– list polecający od nauczyciela uczniów.

PRZEBIEG KONKURSU:

– każde z miast Trójmiasta ogłasza i organizuje konkurs MIP FTU w sposób niezależny (dopuszcza się niewielkie modyfikacje w regulaminie konkursu przez poszczególne miasta).

– każde miasto sponsoruje uczniów lokalnych szkół, którzy zwyciężą w konkursie oraz pokrywa koszty wyjazdu związane z wygraną w konkursie (dla maksymalnie grupy 3 uczniów z opiekunem).

– jurorzy konkursu MIP FTU (m.in. twórcy piosenki „Fighting the Unknown”) wybierają maksymalnie do trzech zwycięzców z miasta, które uczestniczy w konkursie.

– uczestnicy konkursu będą oceniani za jakość i oryginalność ich pracy oraz za unikalność interpretacji tematu „Walka z nieznanym”.

HARMONOGRAM:

• styczeń 2022 – Ogłoszenie konkursu

• 15 lutego 2022 – Termin nadsyłania zgłoszeń

• 1 marca 2022 – Ogłoszenie wyników konkursu

• maj 2022 – Podróż dla laureatów do Memphis

PARTNERZY PROJEKTU:

Stany Zjednoczone:

• Memphis in Poland Festival

• University of Memphis

• Rotary International, Dystrykt 6800, USA

• BRIDGES, USA

• Memphis Music Initiative

Polska:

• Urząd Miasta Sopotu

• Urząd Miejski w Gdańsku

• Urząd Miasta Gdyni

• Rotary International, Dystrykt 2231, Polska


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek