W oczekiwaniu na pierwszy dzwonek - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

W oczekiwaniu na pierwszy dzwonek

30
sierpień
W oczekiwaniu na pierwszy dzwonek

3 września w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Rozewskiej 33 odbędzie się miejska inauguracja roku szkolnego. Naukę rozpocznie 27 tysięcy uczniów, z czego ponad 16 tysięcy w szkołach podstawowych. Życie przedszkolne stanie się udziałem prawie 6 tysięcy dzieci. Wydatki Gdyni na edukację stanowią od wielu lat około 30% całego gminnego budżetu. W roku 2018 jest to blisko 460 mln zł.   

Mamy powody do dumy, jeśli chodzi o wyniki gdyńskich gimnazjalistów i maturzystów. Truizmem jest stwierdzenie, że wydatki na edukację to najlepsza inwestycja, ale rzeczywiście tak jest. Nasi uczniowie są na to najlepszym dowodem. Są wśród nich zwycięzcy międzynarodowych olimpiad, finałów Odysei Umysłu, konkursów informatycznych. Jesteśmy dobrze przygotowani do rozpoczynającego się właśnie roku szkolnego. Uczniowie szkół zawodowych zaczną już korzystać z nowych, bardzo nowoczesnych pracowni i warsztatów, szkoły podstawowe i gimnazja będą korzystać z innowacyjnej internetowej platformy edukacyjnej, a w kolejnych pięciu budynkach oświatowych kończymy kompleksową termomodernizację – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

27 sierpnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się spotkanie dyrektorów wszystkich miejskich placówek oświatowych. To już tradycja, by przed rozpoczęciem roku szkolnego omówić rok miniony i zapowiedzieć, co wydarzy się w gdyńskiej oświacie w rozpoczynającym się za moment roku szkolnym. Udział w niej wzięło ponad 100 pedagogów.

Z perspektywy rozpoczynającego się niebawem nowego roku szkolnego najważniejsze jest, aby utrzymać wysoki poziom gdyńskiej edukacji. Kontynuowany będzie m.in. ambitny projekt pt. „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – ucz się, doświadczaj pracuj”. Jest on realizowany w 5 zespołach szkół zawodowych. W tym roku szkolnym z projektu skorzysta ok. 20 nauczycieli, którzy podwyższą swoje kwalifikacje, 300 uczniów odbędzie atrakcyjny staż u pracodawców, a 400 uczniów odbędzie szkolenia i kursy branżowe. W ramach programu „Zdolni z Pomorza – Gdynia” 192 uczniów będzie uczestniczyło w zajęciach z matematyki, fizyki, informatyki, chemii, biologii, kompetencji społecznych. Uczniowie wezmą również udział w wyjazdach edukacyjnych i będą mieli otrzymania stypendium w ramach projektu.

W szkołach finiszują też projekty: „Rozwiń skrzydła – program kompleksowego wsparcia gimnazjów w Gdyni”, „Małe skrzydła, wysokie loty – program kompleksowego wsparcia szkół podstawowych w Gdyni” oraz „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie”.

Stan techniczny szkół i ich wyposażenie ma ogromny wpływ na jakość nauczania i atmosferę w szkole.  Z pewnością pomogły w tym remonty, przeprowadzone głównie w czasie wakacji. W efekcie gdyńscy uczniowie zyskają wyremontowane, nowoczesne przestrzenie do nauki. Kompleksowa termomodernizacja, dzięki unijnej dotacji, odbywa się w pięciu szkołach podstawowych: nr 6, 16, 21, 34 i 42 (wraz z całym zespołem szkolno-przedszkolnym). W każdym budynku są ocieplane elewacje, wymieniane okna i montowane nowoczesne grzejniki. Dzięki inwestycji miasto zaoszczędzi w przyszłości na rachunkach za ogrzewanie.
Budynki też zyskają zupełnie nowe kolory i kształty – z nawiązaniami do architektury modernistycznej. Uczniowie Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Orłowie od września będą mieli do dyspozycji nową aulę. Odnowione zostały korytarze i sale lekcyjne. Do placówek trafił nowy sprzęt dydaktyczny. Niektóre prace zostały przeprowadzane w miejscach, których nie widać na pierwszy rzut oka – wymieniana była instalacja wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna.
Kolejnych pięć szkół zostanie w pełni przystosowanych do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

Wszystkie placówki rozpoczną nowy rok szkolny zgodnie z planem, w poniedziałek 3 września.  – W niektórych nadal, zgodnie z przyjętym i zaakceptowanym wcześniej harmonogramem, będą realizowane prace remontowe. Ewentualne zmiany w organizacji zajęć będą uzgadniane przez dyrekcje szkół w porozumieniu z nauczycielami i rodzicami. Dotyczy to w szczególności Szkoły Podstawowej nr 21 i IX LO i Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, ale nie spodziewamy się trudności w terminowym rozpoczęciu nauki – wyjaśnia Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji gdyńskiego magistratu.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek