W Gdyni rusza Letnia Szkoła Sportowych Możliwości - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

W Gdyni rusza Letnia Szkoła Sportowych Możliwości

28
czerwiec
W Gdyni rusza Letnia Szkoła Sportowych Możliwości

W ubiegłym roku w zajęciach Letniej Szkoły Sportowych Możliwości wzięła udział ponad setka dzieci // fot. Filip Śmigielski

Rusza Letnia Szkoła Sportowych Możliwości – autorski gdyński projekt, którego celem jest wsparcie dzieci i młodzieży oraz profilaktyka uzależnień. Zajęcia dla najmłodszych i tych nieco starszych odbędą się w lipcu i sierpniu.

Statystyki są bezwzględne – liczba dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem dramatycznie rośnie. Według raportu Europejskiego Programu Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków, do kontaktów z narkotykami przyznaje się już 6 procent młodzieży powyżej 15 roku życia. Po alkohol sięga już z kolei 92 procent młodych ludzi w tym przedziale. Coraz większym problemem są uzależnienia behawioralne – przede wszystkim od mediów elektronicznych. Już co trzeci nasz nastolatek traktuje Internet jako ucieczkę od codzienności. Dzieci w wieku szkolnym korzystają ze smartfonów średnio około 8 godzin dziennie.

 

– Letnia Szkoła Sportowych Możliwości jest gdyńskim projektem, który powstał, aby wspierać wszystkie dzieci zagrożone problemami – mówi Sylwia Szumielewicz-Tobiasz, kierownik Biura ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni. – W ubiegłym roku skupialiśmy się na dzieciach z doświadczeniem uchodźczym, w tym na młodych gdyniankach i gdynianach zagrożonych uzależnieniami. Nie wystarczy ograniczenie dostępu do mediów elektronicznych, ponieważ one stały się już codziennością naszych dzieci, trzeba jeszcze pokazać im atrakcyjne alternatywy i to staramy się w tym programie robić.

 

Letnia Szkoła Sportowych Możliwości to autorski program opracowany przez specjalistów z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. W tym roku odbywa się pod hasłem „Wyłącz smartfon, włącz relacje” i adresowany jest do dzieci i młodzieży z gdyńskich placówek oświatowych. W ramach zajęć dzieci wezmą udział w szeregu warsztatów profilaktycznych, będą tworzyć kodeks korzystania z mediów cyfrowych, nauczą się jak radzić sobie w sposób konstruktywny z trudnymi emocjami, dowiedzą się jakie zagrożenia niosą uzależnienia. W ramach profilaktyki, będą mogły spróbować różnych dyscyplin sportu, począwszy od żeglarstwa, poprzez rugby, piłkę nożną, czy taniec. Warunek jest jeden – działamy w świecie realnym, odkładamy smartfony. Do pierwszej części programu zostały zakwalifikowane dzieci, które brały udział w programach pomocowych w ramach Gdyńskiego Programu Pomocy Dzieciom, podopieczni Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty i Sobotniej Szkoły Ukraińskiej.

Osoby zainteresowane udziałem w Letniej Szkole Sportowych Możliwości mogą jeszcze zgłaszać się pisząc na e-mail: spilno@gdynia.pl.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

 

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek