W Gdyni mamy trzy nowe Turbo place zabaw - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

W Gdyni mamy trzy nowe Turbo place zabaw

28
styczeń
W Gdyni mamy trzy nowe Turbo place zabaw

Za nami kolejna, ważna dla najmłodszych gdynian i ich rodziców inwestycja w ramach projektu „Gdyńskie turbo przedszkolaki – program podnoszenia jakości usług oraz tworzenia nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego w Gdyni”. Na terenie Przedszkola nr 48, 60 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 11 oddano do użytku nowoczesne place zabaw.  Łączny koszt tej inwestycji wyniósł prawie 187 tys. zł.

– Stawiamy na takie rozwiązania, które mobilizują dzieci do rozwoju ich kompetencji kluczowych podczas zajęć w przedszkolu i do kreatywnej aktywności na świeżym powietrzu. Jestem przekonany, że nowe place zabaw będą zachęcać dzieci do bezpiecznej zabawy. To nie jedyne przedsięwzięcie inwestycyjne w ramach tego projektu – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Dostosowaliśmy już placówki na potrzeby stworzenia 89 nowych miejsc dla dzieci, wyposażyliśmy kilka przedszkoli w projektory, tablice i rzutniki multimedialne czy innowacyjny sprzęt do zajęć z legorobotyki. Jest tego dużo, a wszystko z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta.

Przypomnijmy, że „Gdyńskie turboprzedszkolaki” to kompleksowy projekt wsparcia 9. przedszkoli realizowany od 2018 r. Dzięki niemu już blisko 1100 dzieci korzysta z zajęć w ramach wyrównywania szans, a ponad 100 nauczycieli podnosi swoje kwalifikacje zawodowe na studiach podyplomowych, specjalistycznych kursach i szkoleniach. Są także konkretne inwestycje, a wśród nich zakończona już budowa kreatywnych placów zabaw.  

Prace dotyczyły m.in. przygotowania terenu pod budowę, roboty budowlane, w zakresie kształtowania terenu, nawierzchni, wznoszenie ogrodzeń. Co pojawiło się na placach? To m.in. funkcjonalne zestawy zabawowe i sprawnościowe, huśtawki, bujaki, trampoliny ziemne, karuzele tarczowe z siedziskami. – Jestem szczęśliwa, że na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 powstało takie miejsce zabaw dedykowane najmłodszym. Ono doskonale wypełnia lukę rekreacyjno-edukacyjną dla naszych przedszkolaków na gdyńskim Pogórzu. Dzięki niemu najmłodsi mają możliwość zabawy grupowej na świeżym powietrzu, rozwijania swojej sprawności fizycznej, poznawania możliwości swego ciała, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej na specjalnie dobranych urządzeniach, np. bocianim gnieździe, linkach wspinaczkowych, dostosowanych do ich wzrostu. Dobór sprzętów, ich kolorystyka, funkcjonalność i przemyślane rozmieszczenie to elementy, które sprawiają, że ten plac jest wyjątkowy, bardzo atrakcyjny dla dzieci i sprzyja ich kreatywności – podkreśla Judyta Śliwińska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gdyni.

Z kolei Sławomir Wiśniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 również jest przekonany, że nowe miejsce do twórczej zabawy powstałe na terenie placówki, którą kieruje, będzie sprzyjało m.in. rozwijaniu sprawności fizycznej najmłodszych, ale nie tylko.

Tak wyposażony nowy plac zabaw nareszcie umożliwi prowadzenie różnorodnych form zajęć ruchowych, a w szczególności pokonywanie przeszkód, wspinanie, czworakowanie, przeskoki, przeploty, zwisy. To także okazja do doskonalenia umiejętności społecznych, a więc dzieci nauczą się odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje
i swoich kolegów
– dodaje Sławomir Wiśniewski.     

Nowe place zabaw to nie tylko miejsca, w których gdyńskie dzieci mogą w atrakcyjny i bezpieczny sposób spędzać czas, to także inwestycja w ich zdrowie i sprawność. Dbając o jakość życia w naszym mieście, od lat w szczególny sposób troszczymy się o przestrzeń przeznaczoną dla najmłodszych mieszkańców. Nowe place zabaw z ciekawymi, oryginalnymi urządzeniami, zamontowanymi na bezpiecznych nawierzchniach, uzupełniają ofertę gdyńskich przedszkoli. Dzięki takim barwnym i kreatywnym realizacjom, zachęcamy dzieci do aktywności fizycznej i oderwania się od ekranów komputerów oraz smartfonów. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Do końca roku szkolnego 2020/2021 jeszcze wiele będzie się dziać w projekcie, m.in. ciekawe zajęcia dla najmłodszych (przeprowadzane w warunkach reżimu sanitarnego) z legorobotyki, preorientacji zawodowej, j. angielskiego czy teatralne. Z kolei rodzice przedszkolaków kontynuują serię indywidualnych konsultacji online ze specjalistami. Projekt „Gdyńskie turboprzedszkolaki – program podnoszenia jakości usług oraz tworzenia nowych miejsc w ośrodkach wychowania przedszkolnego w Gdyni” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek