VI Liceum wyróżnione w konkursie o Zielonej Europie
Film „Green Europe. Let’s do it together!” Julii Okoń i Marty Płotki, uczennic gdyńskiej „Szóstki” zrealizowany pod okiem Marzeny Gross, nauczycielki biologii, otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych „Zielona Europa – zróbmy to razem!”. W konkursie rywalizowały 62 projekty uczniów szkół z całego Pomorza prezentujące oryginalne pomysły na zmianę otoczenia w kierunku neutralności klimatycznej.
Celem konkursu jest uświadomienie mieszkańców naszego regionu na temat priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli efektywnego wykorzystywania zasobów, konieczności obniżania poziomu zanieczyszczeń, powstrzymywania zmian klimatycznych i przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej. Jego organizatorem jest Stowarzyszenia Pomorskie w Unii.
– Chciałbym serdecznie pogratulować naszym uczennicom tak wyjątkowego wyróżnienia. W Gdyni od lat podejmujemy działania w kierunku budowy postaw proekologicznych mieszkańców. Dlatego cieszę się, że uczniowie doskonale rozumieją wagę tematu zmian klimatycznych. Tę świadomość wśród młodzieży zawdzięczamy kreatywności i zaangażowaniu gdyńskich nauczycieli. Gratuluję dyrektor Ewie Śliwińskiej i ich nauczycielce, Marzenie Gross, których opieka i wkład w ten projekt zaowocowały prestiżowym wyróżnieniem dla szkoły – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W konkursie brały udział projekty uczniów – pomysły na zmianę najbliższego otoczenia (rodziny, szkoły, wsi, miasta, dzielnicy lub osiedla) – przedstawione w formie filmów, prezentacji multimedialnych, piosenek, wierszy, opowiadań, makiet i komiksów. – Uczennice „Szóstki” pod czujnym okiem pani Marzeny Gross zrealizowały przejmujący film ukazujący zanieczyszczenia środowiska naturalnego na skutek m.in. konsumpcjonizmu, problem zaśmiecenia plastikiem i cierpienie planety. Ważnym elementem pracy była ankieta przeprowadzona pośród nastolatków, której szokujący rezultat jest omówiony w filmie. Twórczynie podkreślają znaczenie działań pojedynczych osób i apelują do widza o podejmowanie świadomych decyzji w życiu codziennym, które przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego. Film zostanie pokazany w styczniu 2021 r. m.in. na profilu Facebook Stowarzyszenia @POMORSKIE.Regional.EU.Office – mówi Małgorzata Matkowska ze Stowarzyszenia Pomorskie w Unii.
Film udowadnia, że lepsza jakość życia naprawdę jest na wyciągniecie ręki, a działania proekologiczne wcale nie muszą być męczące. – Nie apelujemy o rzucanie się z motyką na słońce, nie chcemy żebyście teraz w 100 procentach przeszli na energię pochodzącą z wiatru albo budowali młyny na wodę deszczową obok swoich domów. Jedyne, o co prosimy, to o życie z głową: o świadomą konsumpcję, świadome zakupy, myślenie
o przyszłych pokoleniach, środowisku i zwierzętach, bo to wystarczy. Jedna osoba jest w stanie zrobić o wiele więcej niż nam się wydaje. Cały czas dowiadujmy się nowych rzeczy, przyznawajmy się do błędów, nie bójmy się zmieniać naszych postaw, inspirujmy innych. Zmieniajmy przestrzeń dookoła nas,
a nim się spostrzeżemy, zmienimy cały świat – przekonuje w filmie Julia Okoń.
– Podejmowanie różnorodnych wyzwań i angażowanie się uczniów „Szóstki” w sprawy ważne dla nas wszystkich jest dla mnie, jako dyrektora liceum, zawsze powodem do dumy. Serdecznie gratuluję Julii, Marcie
i pani Marzenie zdobycia wyróżnienia. Mam jednocześnie pewność, że ich świadomość proekologiczna będzie owocować udziałem w kolejnych projektach – mówi Ewa Śliwińska, dyrektor VI Liceum.
W tegorocznej edycji „Zielonej Europy – zróbmy to razem” I i II miejsce zdobyły drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, z kolei III miejsce ex aequo zajęli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach i z II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Stowarzyszenie Pomorskie w Uniijuż planuje kolejne edycje konkursu w 2021 r.