Menu górne

Kategoria

“Una Europa, muchas historias”

“Una Europa, muchas historias”

W ramach projektu Erasmus+ (Una Europa, muchas historias) realizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, od 17 do 22 lutego uczniowie mieli okazję przebywać w Bradze, mieście bogatym w historię, oddalonym 40 km od Porto, poznać kulturę i zwyczaje panujące w Portugalii oraz historię tego państwa. W projekcie bierze udział 5 państw. Do Portugalii oprócz młodzieży z Polski, przyjechali również uczniowie z Niemiec, Francji oraz Szwecji.

Przygotowania do wyjazdu zaczęły się na długo przed nim. Już w listopadzie uczestnikom projektu zostały przydzielone zadania po to, aby do Portugalii przyjechać z materiałami, które pozwoliłyby lepiej poznać każdy kraj. Uczniowie naszej szkoły starannie przygotowali, w języku hiszpańskim, prezentacje zarówno o szkole, jak i o Gdyni, które przedstawili na uroczystym otwarciu pobytu.

Celem projektu było zanurzenie się w portugalskiej kulturze i historii. Aby go osiągnąć, uczniowie zamieszkali u rodzin portugalskich biorących udział w projekcie. Dzięki temu mieli szansę uczestniczyć również w życiu codziennym i poznać  zwyczaje rodzin, u których gościli.

Językiem projektu jest hiszpański, zatem uczniowie uczący się tego języka mieli okazję wykorzystać go w praktyce. 5-dniowy pobyt w Bradze obfitował również w zajęcia dydaktyczne oraz zadania terenowe (grę miejską, zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta, wśród których można wymienić Katedrę w Bradze, Sanktuarium Bom Jesus do Monte czy Sanktuarium Matki Bożej Samerio).

W trakcie projektu uczniowie podzieleni byli na grupy międzynarodowe, co sprzyjało integracji i poznaniu różnic kulturowych. Uroczystym zakończeniem wyjazdu była wspólna kolacja dla wszystkich uczniów i rodzin, które gościły ich przez cały ten czas. Ostatniego dnia jedna z polskich uczennic obchodziła też swoje 18 urodziny. Portugalczycy przygotowali dla niej olbrzymi tort urodzinowy i w każdym języku odśpiewane zostało “100 lat”. Uczestnicy ze wszystkich państw wrócili do domów zadowoleni i podekscytowani.

Autorką tekstu jest Marta Bielak-Bodnar, nauczycielka w ZSO nr 1.

 

  • Projekt Erasmus+ "Una Europa, muchas historias"

Wróć do listy Następny wpis