Udana próba stratosferyczna drona IKAR - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Udana próba stratosferyczna drona IKAR

13
listopad
Udana próba stratosferyczna drona IKAR

Od kilkunastu miesięcy uczniowie z gdyńskiej „Trójki” realizują projekt kosmiczny 3SAT- 3inspace. Ostatnio udało im się pomyślnie przeprowadzić  próbę stratosferyczną drona.

Projekt trwa od kilku miesięcy, ale właśnie teraz uczniom III LO w Gdyni udało się przeprowadzić pomyślną próbę stratosferyczną skonstruowanego przez nich drona IKAR.

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km – mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni.  – Po odłączeniu od balonu IKAR osiągnął prędkość aż 80 m/s, następnie zaczął stopniowo zwalniać, po czym wrócił do miejsca startu autonomicznym lotem szybowcowym z prędkością 20 m/s, pokonując w poziomie 17 km i zużywając jedynie bardzo niewielką część energii z akumulatora. W końcowej fazie lotu pilot przejął nad dronem zdalną kontrolę i sprowadził go do miejsca startu.

Od kilkunastu miesięcy uczniowie z gdyńskiej „Trójki” pod opieką nauczycielek Anny Rzepy oraz Marty Mąkosy, we współpracy z licznymi przyjaciółmi szkoły realizują projekt kosmiczny 3SAT- 3inspace.                        
Próba stratosferyczna była okazją do przetestowania różnych trybów lotu oraz funkcji tzw. failsafe. Pozyskano także cenne dane z tzw. logów kontrolera lotu.

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions

Pomyślna realizacja próby była możliwa dzięki wsparciu firmy JIT Solutions, koordynatorowi lotu Sebastianowi Nowickiemu i pilotowi BSP Mariuszowi Pułasowi oraz Karolowi Pelznerowi z Politechniki Gdańskiej.

3-SAT to inicjatywa uczniów IIILO w Gdyni.

Celem projektu jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem tam badań astrobiologicznych – wyjaśniają uczniowie. – Podczas dążenia do realizacji naszych planów mamy nadzieję spotkać się z wieloma innymi problemami i zagadnieniami, a przez to nabrać doświadczeń w różnych dyscyplinach wiedzy.

Informacje o projekcie: http://3inspace.com

Dron IKAR wzniósł się na wysokość 11,5 km, fot. JIT Solutions


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek