W czternastu Gdyńskich szkołach dobiega końca akcja „Uczniowska góra grosza” w ramach III już edycji Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jedna z wielu opcji wsparcia tej inicjatywy, nie tylko przez samych uczniów, ale wszystkich mieszkańców Gdyni.
Uczniowska góra grosza to zbiórka monet, które w całości zostaną przeznaczone na realizację projektów, wybieranych w głosowaniach organizowanych w szkołach, w ramach Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Specjalnie oznaczone puszki, do których można wrzucać „złote” monety wystawione są w następujących lokalizacjach:
Szkole Podstawowej nr 6,
Szkole Podstawowej nr 12,
Szkole Podstawowej nr 17,
Szkole Podstawowej nr 26,
Szkole Podstawowej nr 29,
Szkole Podstawowej nr 31,
Szkole Podstawowej nr 37,
Szkole Podstawowej nr 39,
Szkole Podstawowej nr 40,
Szkole Podstawowej nr 43,
Szkole Podstawowej nr 52,
Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2,
XVII Liceum Ogólnokształcącym.
UBO to pomysł dwojga uczniów I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni – Hanny Wcisło i Stanisława Koryckiego. Projekt działa na zasadach podobnych do tradycyjnego budżetu obywatelskiego, jednak w tym przypadku uczniowie szkół uczestniczących w projekcie sami zgłaszają swoje pomysły, a także uczestniczą w procesie głosowania.
3 lata temu, kiedy wystartowała inicjatywa Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego wzięły w niej udział dwie szkoły, teraz pod skrzydłami UOB jest już 26 placówek. Akcja ma na celu nie tylko zaangażowanie uczniów i uczennic w życie społeczne, ale przy okazji promuje proekologiczną postawę. Góra grosza jest jedną z proponowanych metod zbiórki funduszy na zgłaszane przez uczniów projekty ulepszenia przestrzeni w szkołach. W tym roku oprócz zbiórki pieniędzy, dzięki współpracy z organizacją „Ubrania do Oddania” możliwe było również oddanie odzieży przekazując tym samym 1 zł za każdy kilogram pozyskanych rzeczy. Dzięki akcji „Strażnicy Klimatu” uczniowie mogli zebrać potrzebne fundusze, poprzez oszczędność energii, lub niższe zużycie wody na jednego ucznia. Poza wspomnianymi działaniami, szkoły mogą zbierać środki na własną rękę, organizując m.in. różne kiermasze.
– Genialna inicjatywa Młodych mieszkańców Gdyni. Z dumą przywołuję sukces poprzednich edycji i zachęcam zarówno szkoły, jak i mieszkańców do aktywnego udziału w akcji. Szkołom, które biorą w nich udział życzę powodzenia w dalszej drodze do zrealizowania pomysłów w ramach budżetów uczniowskich. Z żywym zainteresowaniem będę śledził jakie pomysły spotkają się z uznaniem szkolnych społeczności – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Po zakończeniu zbiórki, w pierwszej połowie lutego będą ogłoszone kwoty pieniędzy jakie zebrały szkoły. Następnie przy pomocy organizatorów uczniowie będą tworzyć i składać swoje projekty. Cała akcja zakończy się w marcu głosowaniem i ogłoszeniem zwycięzców.
– Dzięki zaangażowaniu wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicza szkoły na start otrzymały po 1000 zł. W międzyczasie placówki mogły we własnym zakresie podejmować działania promocyjne np. kiermasze, zrzutki, zbiórki itp., by zasilić swoje budżety. Uczniowska Góra Grosza jest akcją, dzięki której szkoły będą miały możliwość zebrania środków. Zbiórka jest adresowana nie tylko do społeczności szkolnej, ale też wszystkich mieszkańców – wyjaśnia Stanisław Korycki.
„Uczniowski Budżet Obywatelski” organizowany jest przy wsparciu partnera strategicznego Fundacji Adaptacja oraz partnerów merytorycznych Laboratorium Innowacji Społecznych, w tym z Wymiennikownią – Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu, portalem Esencja Gdyni oraz Wydziałem Edukacji w Gdyni. Informacji na temat tych wydarzeń można szukać m.in. na facebooku UBO, oraz na Instagramie.