Uczniowie w Gdyni bez biletów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Uczniowie w Gdyni bez biletów

29
marzec
Uczniowie w Gdyni bez biletów

Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę dotyczącą wprowadzenia w mieście bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Zameldowane w Gdyni dzieci i młodzież ucząca się, do ukończenia 20 roku życia, będzie mogła podróżować trolejbusami i autobusami ZKM po całej Gdyni bez ponoszenia opłat. Bezpłatne przejazdy wejdą w życie 1 czerwca br. 
Inicjatywa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta i jest kontynuacją naszej polityki prorodzinnej. Gdynia jako pierwsza gmina w Polsce wprowadziła w 2008 roku darmowy bilet dla rodzin wielodzietnych. Teraz do darmowych przejazdów upoważnione będą wszystkie dzieci do 20 roku życia zamieszkałe w Gdyni – mówi Beata Szadziul, wiceprzewodnicząca rady miasta. – Będąc w sieci związku metropolitalnego zdecydowaliśmy się podjąć tę uchwałę wspólnie ze współpracującymi z nami gminami.

W ramach realizacji polityki prorodzinnej oraz integracji komunikacji miejskiej w metropolii wprowadzone zostaną uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie Gdyni oraz liniami 105 i 305 do przystanku Kosakowo-Cmentarz – dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do 20 roku życia, zamieszkałych w Gdyni.

Ten projekt dotyczy wprowadzenia darmowej komunikacji dla pewnej grupy osób. Równolegle obniżamy cenę biletu godzinnego na wszystkie linie, również pospieszne i nocne – mówi Marcin Wołek, radny miasta Gdyni. – Jednym z kluczowych argumentów, aby nie wprowadzać tego rozwiązania wcześniej był brak porozumienia między gminami. Teraz wspólnie z innymi gminami podjęliśmy decyzję, aby również przystąpić do takiego projektu – dodaje.

Na wnioski gmin, z którymi Gdynia zawarła porozumienia o realizacji zadań w zakresie lokalnego transportu zbiorowego wprowadzone zostaną analogiczne uprawnienia dla dzieci na obszarach tych gmin, tj. w Sopocie, Rumi, Żukowie, Kosakowie i Szemudzie.

Uprawnieniem do bezpłatnych przejazdów minibusami objęte będą też niepełnosprawne dzieci i uczniowie, do 20 roku życia, zamieszkali w Gdyni.

Jednocześnie obejmuje się uprawnieniem do korzystania z przejazdów bezpłatnych dzieci w wieku do 7 lat, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, na obszarze całej sieci ZKM w Gdyni (do 31 grudnia roku ukończenia 7 lat na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek dziecka).

Szacuje się, że wprowadzenie proponowanych zmian może spowodować utratę przychodów ze sprzedaży biletów w budżecie Gdyni na poziomie 5,9 mln zł.

Taniej przy zakupie biletów jednogodzinnych.

To nie koniec zmian. W celu uatrakcyjnienia podróżowania na podstawie biletów jednogodzinnych ważnych na wszystkich liniach, obniża się ich cenę z 4,80 zł na 4,20 zł w przypadku biletów normalnych i z 2,40 zł na 2,10 zł w przypadku biletów ulgowych.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek