, ,

Uczniowie CKZiU nr 1 w programie „Babcock Skills Academy”

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni bierze udział w międzynarodowym pilotażu programu wymiany praktykantów i stażystów w oparciu o tzw. „Babcock Skills Academy”. Program powstał we współpracy firmy Babcock International z PGZ Stocznią Wojenną Gdynia. Damian Jaskólski i Jakub Niedzwiecki, jako pierwsi, skorzystali z tej wyjątkowej możliwości rozwoju – zdobywali nowe doświadczenia w stoczni Rosyth koło Edynburga.

Nie mam wątpliwości, że rolą nowoczesnej szkoły zawodowej jest przygotowanie naszych uczniów do elastycznego funkcjonowania na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Dlatego w Gdyni od wielu lat strategicznie podchodzimy do kwestii rozwoju ich kompetencji  Ostatnie lata były bardzo intensywnym czasem nie tylko poważnych inwestycji w pięciu gdyńskich szkołach zawodowych w zakresie rozbudowy, czy przebudowy budynków i wyposażania ich w światowej klasy sprzęt. Ponad 3500 naszych uczniów podwyższało swoje kwalifikacje na specjalistycznych kursach, szkoleniach i stażach zawodowych. To efekt realizacji przez Gdynię dwóch projektów europejskich za ponad 70 mln zł – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Właśnie takie kompleksowe podejście pozwala kształcić na najwyższym poziomie, bo daje gwarancję, że nasi absolwenci znajdą pracę swoich marzeń. Cieszę się, że dla wielu z nich otwierają się kolejne „drzwi” – tym razem staże i praktyki w ramach “Babcock Skills Academy”. Gratuluję Damianowi i Jakubowi, naszym zawodowcom. Mocno im kibicuję i życzę odwagi w dążeniu do celów zawodowych.

Babcock International to międzynarodowa firma działająca w przemyśle obronnym, która jest dostawcą projektu platformy oraz partnerem technologicznym dla polskiego programu budowy fregat MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP. Z kolei PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni jest członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę fregaty w swoim zakładzie w Gdyni. Obie firmy rozpoczęły program międzynarodowych wymian praktykantów i stażystów, a jego celem jest umożliwienie uczniom wspólnego rozwijania kompetencji zawodowych w branży stoczniowej. W trakcie stażu Damian i Jakub mieli okazję m.in. przyjrzeć się równoczesnej konstrukcji dwóch fregat Arrowhead w nowoczesnej hali.

– Jestem przekonany, że udział w międzynarodowym programie stażowym jest niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów, które wykorzystają w swojej dalszej karierze zawodowej. Poza tym, wizyta w stoczni Babcock pokazała również, że poziom kształcenia uczniów w naszej szkole dzięki doświadczonej kadrze naszych nauczycieli i nowoczesnemu wyposażeniu warsztatów szkolnych, stoi na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie mają dużą wiedzę i spore umiejętności praktyczne – podkreśla Rafał Miłosz, dyrektor CKZiU nr 1.

Do pilotażu zostali zakwalifikowani Brandon i Ryan, byli praktykanci z zakładu Babcock, oraz Damian i Jakub, uczniowie V klasy CKZiU nr 1 na kierunku technik budowy jednostek pływających. Stocznia Wojenna na co dzień współpracuje z CKZiU nr 1 m.in. w obszarze organizacji praktyk zawodowych uczniów i wymiany doświadczeń, udziału pracowników stoczni w dniach otwartych szkoły.

– W pierwszym tygodniu pilotażu gościliśmy chłopaków ze szkoły technicznej z Edynburga w Gdyni. Mieli okazję pracować w różnych zespołach na terenie naszej stoczni, obserwowali jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach – opowiada Jakub Niedzwiecki – Oprowadziliśmy ich oczywiście po Gdyni, byliśmy w Muzeum Marynarki Wojennej i w naszym Experymencie. Potem, w drugim tygodniu, to my wyjechaliśmy do Stoczni Babcock w Rosyth.

– Obserwowaliśmy różne zespoły robocze, przyglądaliśmy się pracom w ramach budowy fregat typu 31 dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej – mówi Damian Jaskólski – Mieliśmy swojego szefa, który pokazał nam prace m.in. w fabryce rur, na doku suchym, w hali montażu. Zobaczyliśmy całe oprzyrządowanie do budowy statków. Przyglądaliśmy się mocno pracy od momentu projektowania w biurze konstrukcyjnym, powstawania dokumentacji statku, po sposoby cięcia blach, ich spawania. Zobaczyliśmy, jak wygląda tamtejsza organizacja pracy. Można powiedzieć, że doświadczyliśmy całego procesu technologicznego powstawania statku. Byliśmy również w Fife College, czyli szkockiej uczelni wyższej, zwiedziliśmy także Edynburg.

 

Pełna wersja programu wymian międzynarodowych ruszy latem 2024 r. Zdaniem Pawła Lulewicza, Prezesa Zarządu PGZ Stocznia Wojenna, program wymiany z Babcock stwarza możliwości pokazania Stoczni jako atrakcyjnego i perspektywistycznego miejsca pracy zapewniającego rozwój zawodowy w dynamicznym, międzynarodowym środowisku.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Gdyńscy zawodowcy – program podnoszenia jakości i dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Program współfinansowany w ramach Programu Edukacja w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.