To miejsce ma łączyć pokolenia – nowa aula w ZSAE
Będą się w niej odbywać różnego rodzaju uroczystości i wydarzenia kulturalne. Ma służyć wszystkim mieszkańcom Gdyni i stać się miejscem spotkań. Mowa o nowej auli w Zespole Szkół Administracyjno-Ekonomicznych. W niedzielę, 23 września, odbyło się jej uroczyste otwarcie. Zainaugurował je koncert uczniów gdyńskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.
Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni przeniósł się do budynku przy al. Zwycięstwa 194 dwa lata temu. Od tego czasu przeszedł gruntowną metamorfozę. Kiedyś mieściła się tam szkoła Teofila Zegarskiego – pedagoga i doktora filozofii. Budynek miał więc swój klimat i postanowiono to wykorzystać. Odnowiono elewację i wnętrza.
– Wykonano ogrom prac. Budynek był przywracany do dawnej świetności, ale jednocześnie go unowocześniano. Wyremontowano sale, stworzono też pracownie – mówi Anna Marlewska, dyrektor Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.
Obok budynku głównego jest też drugi – powstała tam biblioteka. Brakowało jednak bezpośredniego przejścia ze szkoły do biblioteki. Teraz łączy je nowa aula.
– Stanowi ona łącznik pomiędzy budynkiem głównym a biblioteką. Można powiedzieć, że jest przejściem między przeszłością a współczesnością. W sali mamy rzutnik i ekran. Jest ona przygotowana do różnego rodzaju uroczystości, organizowania konkursów, spektakli teatralnych. Będzie też miejscem wypoczynku dla młodzieży podczas przerw – wyjaśnia Marlewska.
Aula ma też spełniać inne, znacznie szersze funkcje i z taką myślą była tworzona.
– Szkoła przeszła duży remont, mamy nową przestrzeń, ale był jeden cel, któremu to wszystko służyło. Chcemy, żeby ta aula służyła nie tylko szkole, ale i wszystkim mieszkańcom dzielnicy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
– Była potrzeba rozbudowania szkoły i dodania miejsca spotkań dla młodzieży, ale nie tylko. Dzisiejszy dzień pokazuje, że może to być miejsce dla wszystkich gdynian. Jest to kolejny punkt, gdzie będą organizowane koncerty, zebrania, spotkania. Co jakiś czas będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne. To ważne, żeby te wszystkie działania były bliżej mieszkańców. Chodzi też o łączenie osób z różnych grup wiekowych, co w działaniach kulturalnych jest niezbędne – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
W założeniu ma to być przestrzeń, którą będą tworzyć sami mieszkańcy.
– Chcemy, żeby gdynianie nie tylko uczestniczyli w organizowanych tu wydarzeniach, ale żeby mogli też sami wnosić coś nowego – propozycje dla rozwoju tego miejsca i dzielnicy – mówi Anna Marlewska.
Uroczyste otwarcie auli odbyło się w niedzielę, 23 września. Wzięli w nim udział: Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni, Joanna Zielińska – przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta oraz uczniowie, nauczyciele i okoliczni mieszkańcy. Po części oficjalnej i krótkich przemówieniach dyrekcji oraz przedstawicieli władz miasta, rozpoczął się koncert „Orłowska Gala Muzyczna”, który przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni. Wykonali oni m.in. utwory Chopina, Twardowskiego czy Kronie, a także aranżacje standardów muzyki rozrywkowej. Po występach artystycznych uczestnicy uroczystości mogli spotkać się z Sebastianem Dediutisem – menedżerem, współtwórcą projektu platformy finansowej w projekcie australijskim oraz Krzysztofem Szachogluchowiczem – prawnikiem pracującym dla towarzystw, funduszów inwestycyjnych i sektora bankowego.