Testy na COVID-19 w trosce o bezpieczny powrót do szkół - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Testy na COVID-19 w trosce o bezpieczny powrót do szkół

08
styczeń
Testy na COVID-19 w trosce o bezpieczny powrót do szkół

W ostatnim tygodniu ferii zimowych nauczyciele w całej Polsce zostaną poddani dobrowolnym i bezpłatnym badaniom na obecność koronawirusa. Dotyczy to powracających do pracy w pierwszej kolejności – nauczycieli z klas I-III. Jednak, by zapewnić mieszkańcom Gdyni możliwie jak największy poziom bezpieczeństwa, w testowaniu wezmą udział nie tylko nauczyciele, ale także pracownicy szkół – łącznie blisko 1100 osób.  

 – Od początku epidemii koronawirusa uważnie angażujemy się we wszystkie działania, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, szczególną troską otaczając uczniów i nauczycieli. Ważną rolę pełni tu ścisła współpraca między naszym miastem a Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Gdyni, bo w krótkim czasie skoordynowane zostało ustalenie możliwych terminów bezpiecznych badań dla grona pedagogicznego oraz pracowników szkół – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Przed nami niezwykle istotny krok na drodze do spokojnego, stopniowego powrotu nauki stacjonarnej w gdyńskich placówkach: przetestowanie na obecność koronawirusa nauczycieli nauczania początkowego i innych pracowników szkół. Jestem głęboko przekonany, że testy organizowane przez służby sanitarne pozwolą znacząco zmniejszyć ryzyko zakażeń.   

W Gdyni testowanie na obecność COVID-19 koordynuje Powiatowy Inspektorat Sanitarny we współpracy z Pomorskim Kuratorium Oświaty.Dotyczy ono tych nauczycieli i pracowników gdyńskich placówek, który wyrazili na to zgodę zgłaszając się do swoich dyrektorów. – Rozumiem, że zamysł jest taki, by jak najszybciej przywrócić szkoły do pracy w normalnych warunkach, a testowanie nauczycieli ma w tym pomóc. Jestem pedagogiem z ponad 40-letnim stażem pracy i gdy tylko dowiedziałam się od dyrektora naszej szkoły o możliwości skorzystania z testów, bez chwili zastanowienia zgłosiłam się. Zdrowie nasze i dzieci jest przecież najważniejsze. Cieszę się także, że kolejnym krokiem będą szczepienia – mówi Elżbieta Prokop, wychowawca III klasy w Szkole Podstawowej nr 33 w Gdyni.

Badanie będzie możliwe w jednym w dwóch podmiotów: Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Laboratorium Diagnostyka w Gdyni. Ścieżka proceduralna ma być prosta – każda zainteresowana osoba zostanie indywidualnie poinformowana o tym, do której placówki powinna się zgłosić i w jakim terminie.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek