Teatr reaguje – lekcje teatralne przeciw „mowie nienawiści” - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Teatr reaguje – lekcje teatralne przeciw „mowie nienawiści”

09
kwiecień
Teatr reaguje – lekcje teatralne przeciw „mowie nienawiści”

Reagując na ostatnie wydarzenia, które mają miejsce w przestrzeni publicznej i dominującą rolę “mowy nienawiści” Teatr Gdynia Główna w porozumieniu z Prezydentem Miasta Gdyni i Wydziałem Edukacji wprowadził pilotażowy projekt Interaktywnego Teatru Edukacyjnego.

Milczące przyzwolenie na szerzenie „mowy nienawiści” sprawia, że staje się ona językiem używanym bezrefleksyjnie przez młodzież. Sytuację pogarsza także ostry, surowy i często bardzo agresywny sposób prowadzenia debaty publicznej, gdzie problemy nie są wyjaśniane, ale zaostrzane dla politycznych efektów.

Właśnie dlatego niezbędne są pilne działania edukacyjne, które trafią do młodych ludzi i będą przeciwdziałać przemocy werbalnej i szerzeniu szkodliwych stereotypów. Jak to robimy? Wieloletnie doświadczenie Teatru Gdynia Główna potwierdza, że skuteczną metodą interaktywnej rozmowy z młodzieżą o sprawach trudnych i ważnych są spektakle oparte na metodzie Teatru Forum. Teatr może być więc narzędziem do rozmowy o „mowie nienawiści” i sposobem na wspólne wypracowanie sposobów na przeciwdziałanie przemocy werbalnej, narzędziem skuteczniejszym i bardziej dopasowanym do odbiorcy niż typowa pogadanka czy też nieskupiający uwagi młodzieży wykład.

Ten bezpłatny, pilotażowy projekt Interaktywnego Teatru Edukacyjnego ma na celu przygotowanie czterech działań edukacyjnych dla młodzieży – trzy spektakle w ramach metody Teatru Forum oraz wpisującą się w tematykę odpowiedzialności za słowa, lekcję teatralną, opartą na ponadczasowym dziele, a zarazem lekturze szkolnej – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

SZCZEGÓŁOWA OFERTA DO POBRANIA TUTAJ.

Projekt dedykowany jest gdyńskim szkołom.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Gminy Miasta Gdyni.

 


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek