Szkoły zmieniają się dla uczniów - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Szkoły zmieniają się dla uczniów

05
wrzesień
Szkoły zmieniają się dla uczniów

Do szkół wrócili uczniowie i…. bywa, że nie poznają swoich klas. Tak się dzieje na przykład w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, gdzie na uczniów czekają dziś wyjątkowe niespodzianki. Zamieniły się klasy, sala gimnastyczna a nawet basen. Wykorzystano między innymi fundusze z Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Niektóre działania wymagały niemałych środków finansowych. Spektakularne remonty wykonano trzy.

– Uczniowski Budżet Obywatelski jest niezwykle ważną inicjatywą w naszych szkołach, ponieważ to uczniowie decydują o przeznaczeniu zebranych środków – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Nasze szkoły bardzo się zmieniły w ostatnim czasie, stają się jeszcze bardziej przyjazne dla uczniów, pojawiają się podobnie jak w tym przypadku, strefy relaksu. To dobry kierunek zmian, w czasach, gdy w szkole spędzamy coraz więcej czasu. Gdyński samorząd konsekwentnie też inwestuje w edukację m.in. poprzez finansowanie remontów i rozbudowę szkół.

W ZSP nr 2 wymieniona została podłoga w malej sali gimnastycznej. Żadna nierówność nie przeszkodzi teraz w drodze do nowocześnie zainstalowanego kosza (z możliwością regulacji wysokości zawieszenia tak, aby grać mogli wszyscy, mali i duzi), żadna usterka nie stanie na drodze do gwiazdy czy szpagatu, a nowe siatki będą zachęcać do wystawień, odbiorów i serwów.

– W sali gimnastycznej parkiet remontowano pierwszy raz od początku istnienia szkoły. Wymienione zostały także drabinki. Ściany wymalowano – to duże przedsięwzięcie – podsumowuje Adam Funk, kierownik administracji. – Na ten cel zgromadziliśmy środki z wynajmu sal (blisko 40 tysięcy zł). W wakacje skończyliśmy też meblować aż sześć sal lekcyjnych. Dzięki zakończonemu sukcesem projektowi UBO (Uczniowski Budżet Obywatelski) zakupiono kilkadziesiąt siedzisk, puf, piłek oraz ławeczek i stolików. Zrealizowaliśmy projekt uczniów: na korytarzach będzie wygodniej, a do tego kolorowo i radośnie. Zachęcamy do wypróbowania jak się siedzi:) …już po pierwszym dzwonku na przerwę.

Zmiany na lepsze są także na basenie. Wymiana urządzenia mieszającego wodę, to istotna rzecz dla komfortu klientów, ale dla bezpieczeństwa i nowoczesnych standardów poważny remont szkoła wykonała ze środków otrzymanych z Urzędu Miasta Gdyni.

– Na pływalni wymieniliśmy oświetlenie -precyzuje Arkadiusz Pakuła kierownik pływalni. – Nowe, energooszczędne lampy zostały zainstalowane za kwotę 41 tysięcy zł. Prace przeprowadziliśmy bez utrudnień dla użytkowników pływalni, w okresie planowej przerwy technologicznej.

Praca w szkole wrze. Trzeba uważnie planować, jak gospodarować przestrzenią i środkami. Jednym z dobrych i bardzo potrzebnych pomysłów było pozyskanie nowej sali lekcyjnej.

– Staramy się, aby ZSP2 był smacznym tortem – żartuje dyrektor Anna Wilczyńska. – Wisienką na nim po wakacjach jest nowa klasa. Powstała z trzech niedużych pomieszczeń od podstaw: od podłogi, ścian, mebli, przez sprzęt, np. duży monitor interaktywny działa jak wielki tablet, ma wiele programów edukacyjnych, umożliwia wygodne prowadzenie telekonferencji i realizację projektów, np. partnerstwa klas czy szkół.

Remonty małe i duże nie wystarczą, żeby szkoła miała błysk na powitanie nowego roku szkolnego. Dlatego odbyło się wielkie i powszechne porządkowanie i sprzątanie. Nawet w serwerowni. Piętrzące się kartony, pudła i kable znalazły właściwe miejsce w sali. Wypucowane posadzki i szyby lśnią, a wszystkie zakamarki odważnie czekają na „test białej rękawiczki”. Z każdego kąta słychać: „Hej, wracajcie już do nas uczniowie!”

– Staramy się cały czas udoskonalać przestrzeń – dodaje Karolina Pop, nauczyciel. – Mamy już nowe plany, a co zrobiliśmy, widać na zdjęciach. Chcemy, aby wszyscy czuli się w szkole dobrze, ponieważ spędzamy tu wiele godzin. W nowoczesnych, zadbanych wnętrzach czas i nauka płyną szybko, łatwo i przyjemnie.

fot. Odnowione sale w ZSP nr 2 // fot. ZSP nr 2


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek