Szkoły specjalne w centrum uwagi - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Szkoły specjalne w centrum uwagi

21
luty
Szkoły specjalne w centrum uwagi

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace mające na celu poprawę warunków nauki w szkołach specjalnych w Gdyni. W proces prowadzony przez wiceprezydentkę Gdyni Oktawię Gorzeńską i naczelniczkę Wydziału Edukacji Iwonę Tanewską zaangażowane są osoby na co dzień pracujące w placówkach oraz rodzice. Wizje lokalne, spotkania robocze i konsultacyjne służą przygotowaniu rekrutacji do szkół, jak również przemyślanej modernizacji przestrzeni – by jak najlepiej odpowiadała potrzebom społeczności szkolnych. 

6 lutego br. w Wydziale Edukacji odbyło się kolejne ze spotkań, tym razem dotyczące planowania rekrutacji do gdyńskich szkół i przedszkoli realizujący kształcenie specjalne. W rozmowach uczestniczyły dyrektorki gdyńskich placówek edukacji specjalnej oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Tematem rozmów była edukacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w roku szkolnym 2025/2026 w naszym mieście. Zadecydowano m.in. że Wydział Edukacji, jako organ prowadzący, będzie monitorować proces rekrutacji, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla uczniów, uczennic i ich rodzin. Osobą do kontaktu w sprawach dotyczących rekrutacji ze strony Wydziału Edukacji jest Dorota Gospodarczyk (tel. 58 527 35 25, dorota.gospodarczyk@gdynia.pl).

Podczas spotkania omówiono również działania zmierzające do poprawy warunków lokalowych w Zespole Szkół Specjalnych nr 17. Zwrócono uwagę na potrzebę czasowego ograniczenia naboru do nowych oddziałów (nie dotyczy to uczniów, którzy już są uczniami tej placówki i będą mieli możliwość kontynuacji nauki na kolejnym etapie edukacyjnym). Dyskutowano też o potrzebie tworzenia oddziałów integracyjnych czy specjalnych w szkołach ogólnodostępnych. 

 

Troska o poprawę warunków nauki i pracy w gdyńskich placówkach kształcenia ogólnego jest jednym z naszych priorytetów. Z pewnością zajmie ona nieco dłuższy czas, ale zaczynamy od modernizacji i reorganizacji przestrzeni m.in. pokoi wyciszeń, jak również bardziej uważnego monitorowania rekrutacji. Warto podkreślić, że sygnalistami zmian byli rodzice od lat starający się o dostrzeżenie potrzeby zmian i konkretnych działań – mówi Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.

Kształcenie specjalne − co warto wiedzieć?

Kształceniem specjalnym obejmuje się dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, niedostosowane społecznie i zagrożone niedostosowaniem społecznym, które wymagają stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Może być ono prowadzone w formie nauki odpowiednio w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i szkołach lub oddziałach integracyjnych, przedszkolach i szkołach lub oddziałach specjalnych, innych formach wychowania przedszkolnego i ośrodkach. Prezydent Miasta, na wniosek rodziców, zapewnia uczniowi odpowiednią formę kształcenia, uwzględniając rodzaj niepełnosprawności.

 

W Gdyni obecnie działają 4 placówki specjalne:

1) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1

tel. 58 625 48 55
81-155 Gdynia, ul. Płk. Dąbka 277
dyrektor: Alicja Spica
internet: www.sosw1.eu
e-mail: sekretariat@sosw1.edu.gdynia.pl

2) Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2

– internat
tel. 58 621 95 10
81-184 Gdynia, ul. Energetyków 13
dyrektor: Joanna Lewandowicz
internet: www.sosw2gdynia.pl
e-mail: sekretariat@sosw2.edu.gdynia.pl

3) Szkoła Podstawowa nr 49 dla Dzieci Niedosłyszących w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6

tel. 58 622 22 24, fax 58 622  88  99
81-453 Gdynia, ul. Gen. J. Hallera 9
dyrektor: Małgorzata Onasch-Ptaszyńska
internet: www.nieslyszacygdynia.pl
e-mail: sekretariat@zso6.edu.gdynia.pl

4) Zespół Szkół Specjalnych nr 17

tel. 58 620 72 25
81-311 Gdynia, ul. Witomińska 25/27
dyrektor: Jolanta Tomporowska
internet: www.zss17gdynia.edupage.pl

e-mail: sekretariat@zss17.edu.gdynia.pl

Więcej informacji na temat kształcenia specjalnego można znaleźć w art. 127.1 Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854, 1562, 1635 i 1933), Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

 

 

Autor: Natalia Kawalerowicz, Gdynia.pl //fot. www.pixabay.com

Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek