Menu górne

Kategoria

Symulując pożar uczą najmłodszych

Symulując pożar uczą najmłodszych

Jak uchronić się przed błędami, które mogą doprowadzić do pożaru? Jak zachować się, kiedy na walkę z żywiołem jest już za późno? Na te i inne pytania dzieci z gdyńskich przedszkoli i szkół podstawowych odpowiadać będą strażacy podczas zajęć w salach edukacyjnych „Ognik”, które od dzisiaj działają w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

Cieszymy się, że tego typu sala edukacyjna powstała w Gdyni. W ten projekt było zaangażowanych wiele osób. Dzięki temu mamy wspaniałe warunki, żeby edukować dzieci w nowoczesnej przestrzeni – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Przedszkolakom i najmłodszym uczniom szkół podstawowych życzę, aby czerpały z zajęć dużo przyjemności i frajdy — dodaje.

Sale edukacyjne „Ognik” podzielone są na dwa pomieszczenia w wyposażone w sprzęty gospodarstwa domowego. Składają się na nie meble i sprzęt AGD jakie można znaleźć w każdej łazience, kuchni czy salonie. Ponadto, aby stworzyć warunki maksymalnie zbliżone do tych panujących podczas prawdziwego pożaru sale zostały wyposażone w zadymiarki oraz specjalne drzwi, które rozgrzewają się do 50 stopni Celsjusza symulując tym samym temperaturę zbliżoną do tej występującej przy pożarze.

Wstęgę przecina Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, fot. Jan Ziarnicki

Cieszymy się, że w Gdyni powstała taka sala, w której dzieci będą miały możliwość nauki zachowania w sytuacjach zagrożenia i w sytuacji niebezpieczeństwa — mówi Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa. – Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w takich spotkaniach, a najlepiej się uczą się imitując konkretne sytuacje — ta salka edukacyjna daje im taką możliwość. Zachęcamy przedszkola i szkoły podstawowe do zgłaszania się na pierwsze zajęcia – dodaje Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny.

Dodatkowo sale wyposażone są w fantomy, na których dzieci będą mogły ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, ześlizg używany przez strażaków w remizach, telefon alarmowy, dzięki któremu można wezwać pomoc, multimedialne pomoce naukowe i szereg znaków ostrzegawczych, z jakimi można spotkać się na ulicach czy w budynkach użyteczności publicznej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa oraz Elżbieta Sierżęga, radna miasta Gdyni.

Gdyński „Ognik” jest 4 salą edukacyjną w województwie pomorskim. Lekcje skierowane są do dzieci w wieku 5-9 lat. Docelowo zajęciach mają odbywać się dwa razy w tygodniu.

Zespół sal edukacyjnych „Ognik” powstał w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” oraz dofinansowaniu Komendanta Głównego PSP, Urzędu Miasta Gdyni i Komendy miejskiej PSP w Gdyni przy projektowymi i wykonawczym udziale Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni.

 

  • W środku: Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, Elżbieta Sierżęga, radna miasta Gdyni, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Wróć do listy Następny wpis