Światowy Dzień Otyłości za nami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Światowy Dzień Otyłości za nami

05
marzec
Światowy Dzień Otyłości za nami

W Gdyni działają programy profilaktyczne adresowane do dzieci // fot. Filip Śmigielski

4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości. To doskonały moment, aby z refleksją przyjrzeć się swojemu zdrowiu i stylowi życia. W ostatnim czasie w Gdyni z wydarzeń profilaktycznych mających na celu promowanie zdrowego trybu życia skorzystało ponad 1700 osób dorosłych i dzieci.

Otyłość jest szóstym co do ważności czynnikiem ryzyka, odpowiedzialnym za liczbę zgonów na świecie. Eksperci szacują, że już w przyszłym roku, co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się ponad 60 procent mężczyzn i prawie procent kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań Instytutu Żywności i Żywienia potwierdzają, że nadwaga i otyłość w naszym społeczeństwie stale przybiera na sile, a co najgorsze to największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży! Problem otyłości coraz częściej dotyczy więc nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Najbardziej zagrożoną otyłością grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat.

– Gdynia podejmuje się licznych działań, mających na celu ochronę zdrowia mieszkańców – mówi Bartosz Bartoszewicz wiceprezydent ds. jakości życia – „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni był realizowany od 2019 roku. W latach 2019-2023 wzięło w nim udział ponad 400 osób. W ramach programu przeprowadzono prawie 8200 konsultacji. Profilaktyka jest niezwykle ważna gdy chronimy zdrowie.

Otyłość jest czynnikiem ryzyka wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, zespołu policystycznych jajników, zespołu metabolicznego, zaburzenia gospodarki lipidowej, miażdżycy naczyń, niewydolności serca i wiele innych. Walka z nadwagą i otyłością wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno działania indywidualne, jak i interwencje na poziomie społecznym.
W roku 2020 Gmina Miasta Gdyni za realizację tego programu otrzymała krajową nagrodę „Zdrowy Samorząd”.

W 2023 roku w ramach wydarzeń profilaktycznych mających na celu promowanie zdrowego trybu życia skorzystało ponad 1700 osób dorosłych i dzieci.

W przypadku otyłości, osoby dorosłe mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy w  Poradni chorób metabolicznych – w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. W roku 2022 Gdyńskie Centrum Zdrowia współpracowało z Poradnią w celu rozszerzenia oferty kierowanej do pacjentów o działania edukacyjne z zakresu dietetyki oraz aktywności fizycznej.

Obecnie w gdyńskich placówkach edukacyjnych jest wdrażany kolejny innowacyjny program pn. FitSchool. Jego celem jest zwiększenie aktywności fizycznej najmłodszych uczniów poprzez korzystanie przez pedagogów z aplikacji z wirtualnym trenerem. Program został opracowany przez ekspertów i w sposób przyjazny motywuje dzieci do wykonywania treningu w czasie zajęć przedszkolnych lub szkolnych. Gdynia jest miastem partnerskim programu FitSchool.

ikona Opublikowano: 05.03.2024 14:29

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 05.03.2024 15:06

ikona Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek