Strażnicy energii w gdyńskich szkołach - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Strażnicy energii w gdyńskich szkołach

15
wrzesień
Strażnicy energii w gdyńskich szkołach

Znamy już wyniki tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”, który skutecznie pomaga walczyć z globalnym ociepleniem. Uczniowie ośmiu gdyńskich podstawówek nauczyli się oszczędzać energię i dzięki temu ich szkoły zyskają ponad 64 tys. złotych.

Gdynia reaguje na zmiany klimatyczne i chce ograniczyć ich wpływ na miasto. Dlatego samorząd od 2017 roku aktywnie działa w gdyńskich szkołach na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Program „Strażnicy energii” organizujemy we współpracy z Dalkią Polska, firmą specjalizującą się w efektywnym zarządzaniu energią – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Uczniowie, realizując projekt i działając dla innych w walce z globalnym ociepleniem, zdobywają kompetencje potrzebne w pracy i prawdziwym życiu. Uczą się również rozwiązywania problemów i skutecznego oszczędzania.

W konkursie wzięli udział uczniowie i nauczyciele z ośmiu gdyńskich podstawówek. Są to Szkoły Podstawowe nr: 8, 18, 20, 44, 26 (2 budynki), 29, 39 i 40 (2 budynki). W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie zaoszczędzili dla swoich szkół ciepło na poziomie 526 MWh i energię na poziomie 235 MWh. To w przeliczeniu dało 128 103 złotych oszczędności. Teraz zgodnie z regulaminem programu połowa tej kwoty trafi do szkół.

Za nami kolejna edycja znakomitego projektu „Strażnicy energii”. Już po raz czwarty przekażemy do szkół środki zaoszczędzone dzięki wzorowej postawie ich uczniów. Ten projekt uczy najmłodszych gdynian dobrych nawyków, dzięki którym możemy dbać o nasze środowisko – informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Liderem programu w roku szkolnym 2020/2021 okazali się młodzi strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 18, przy ulicy Krasickiego 28 w Gdyni, którzy oszczędzili 28 699 złotych. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 29, przy ulicy Ściegiennego 8, z kwotą 20 274 złotych, a na trzecim – dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40 i Wolności 25 – 18 857 złotych.

Uroczysta gala zakończenia projektu odbędzie się 30 września br. o godz. 12.00 w sali obrad Rady Miasta Gdyni (sala 105 Urzędu Miasta Gdyni). Przybędą na nią reprezentanci placówek edukacyjnych zaangażowanych w realizację projektu. W wydarzeniu wezmą także udział wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk oraz przedstawiciele partnera projektu – firmy Dalkia Polska sp. z o. o. Jednocześnie spotkanie zainauguruje piąta edycję „Strażników energii”.

 O programie „Strażnicy energii”

Celem programu „Strażnicy energii” jest szerzenie wiedzy o umiejętnym korzystaniu z prądu i jego oszczędzaniu w trzech kluczowych obszarach: ogrzewanie, oświetlenie i energia elektryczna. Dzięki mniejszemu zużyciu energii w trakcie roku szkolnego, placówki uczestniczące w programie otrzymują granty finansowe w wysokości połowy wyliczonych oszczędności, które potem mogą przeznaczyć na dowolny cel. W projekcie „Strażnicy energii” wszyscy odnoszą korzyści – szkoły uzyskują dodatkowe środki finansowe, gmina ma mniejsze wydatki na energię, a klimat jest lepiej chroniony.

Uczniowie szkół, które zaangażują się w program „Strażnicy energii”, dzięki merytorycznemu wsparciu firmy Dalkia Polska, przeprowadzają ocenę energetyczną budynku oraz znajdują obszary wymagające poprawy. Na bieżąco monitorują szkołę dokonując pomiarów temperatury, natężenia oświetlenia oraz poboru prądu za pomocą specjalistycznych urządzeń, które zapewnia Dalkia, a następnie ustalają rozwiązania ograniczające zużycie energii i dbają o jej oszczędzanie. Uzyskane w ciągu roku szkolnego oszczędności obliczane są przez ekspertów na podstawie faktur za ciepło i prąd przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy InvisoLite.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek