Sto pomysłów na Gdynię przyszłości - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Sto pomysłów na Gdynię przyszłości

15
luty
Sto pomysłów na Gdynię przyszłości

Członkowie zespołu z wizytą u prezydenta Gdyni // fot. Katarzyna Balcerzak

 

Uczniowie w roli nauczycieli? Licealiści mentorami w podstawówkach? Natychmiastowa pomoc dla każdego, kto jej potrzebuje? To tylko kilka nowych projektów, które będą w najbliższym czasie realizowane w gdyńskiej edukacji. Ale to jeszcze nie wszystko. Właśnie u nas rusza jedna z nielicznych w Polsce Sobotnia Szkoła Ukraińska, innowacyjny projekt wsparcia psychologicznego i szkoła na wodzie. Wiosna w polskiej edukacji zaczyna się w Gdyni.

Gdyńska edukacja chce zmieniać świat. Nasi specjaliści doceniani są nie tylko w kraju – o nauczycielach gdyńskich szkół robi się głośno również poza granicami, Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli stał się ostatnio wiodącą w kraju placówką Wiosny w Edukacji, a nasz projekt wparcia dla dzieci i młodzieży chcą zastosować u siebie inne samorządy.

– Mieszkańcy Gdyni to niekończące się źródło inspiracji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent miasta. – W naszym mieście tworzą się grupy specjalistów, którzy są inspirujący, kreatywni i chcą zmieniać świat na lepszy. To duża przyjemność współpracować z takimi ludźmi.

Zespół do Przesuwania Horyzontu Gdyńskiej Edukacji, to inicjatywa grupy ludzi, którzy mają pomysł na edukację przyszłości. W skład grupy pod przewodnictwem Anny Rzepy, nauczycielki III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, wchodzą dyrektorzy szkół, nauczyciele, psychologowie i specjaliści od wychowania i edukacji.

– Wartością jest to, że zespół powstał z potrzeby zamian, współpracy i dzielenia się pomysłami – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Ta współpraca między szkołami, między ludźmi, którzy potrafią inspirować. Wymiana tych pomysłów między samorządami jest ogromnie cenna w świecie, w którym liczą się relacje i działanie zespołowe.

Członkowie zespołu spotkali się wczoraj z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni i Bartoszem Bartoszewiczem, wiceprezydentem Gdyni ds. ja, a także przedstawicielami Wydziału Edukacji pod przewodnictwem Krystyny Przyborowskiej, i z Sylwią Szumielewicz-Tobiasz z Biura ds. Jakości Życia, która koordynuje także w naszym mieście działania UNICEF.
Dyskutowano o realizowanych już projektach – między innymi Kręgach na Wodzie, dzięki którym w naszym mieście wsparcie specjalistyczne otrzymuje już każde potrzebujące dziecko, platformie 3Class, gdzie oferujemy bezpłatne korepetycje i wsparcie dla wszystkich potrzebujących uczniów, jednej z nielicznych w kraju Sobotniej Szkole Ukraińskiej.
Ale była też mowa o przyszłości. O tym jaka ma być gdyńska edukacja: o pracowaniu projektami, relacjach, partnerstwie z uczniami, o roli i zagrożeniach sztucznej inteligencji.
Wszyscy byli zgodni co do jednego, czekają nas zmiany i zależy nam, aby edukacja przyszłości zaczęła się w Gdyni.

ikona Opublikowano: 15.02.2024 11:46

ikona Autor: Aneta Marczak (a.marczak@gdynia.pl)

ikona Zmodyfikowano: 15.02.2024 16:03

ikona Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek