Menu górne

SPILNO Gdynia

„Wspólnie zwykli ludzie mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty”. – Becka Schoettle

SPILNO znaczy wspólnie. SPILNO Gdynia to miejsce powstałe z potrzeby serca, w trudnych czasach, z myślą o ludziach, którzy w Gdyni znaleźli swój nowy dom.

To nasza tradycja – Miasto z Morza i Marzeń budowali ludzie, którzy w Gdyni zaczynali do nowa. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby każdy, kto chce w naszym miesicie znaleźć swój dom, jak najszybciej poczuł się tu u siebie.

Tak właśnie dzieje się w SPILNO Gdynia.

Przewiń w dół

W położonym w centrum Gdyni przy ul. Starowiejskiej 25 (wejście od ulicy Mściwoja) obiekcie nie tylko uzyskacie niezbędne wszystkim przybywającym do naszego miasta informacje, ale także możecie wziąć udział w darmowych zajęciach integracyjnych, kursach językowych czy znaleźć wsparcie psychologiczne. Jest tu przestrzeń na integrację polsko-ukraińską, spotkania dla rodzin i dorosłych.

Aktualności

Warsztaty

Interesujesz się nauką? Masz duszę odkrywcy? Lubisz eksperymenty i doświadczenia?

@Spilno Gdynia w soboty co dwa tygodnie, w godzinach 11:00-12:00 zaprasza dzieci do swojej siedziby (ul.Starowiejska 25) na warsztaty z Centrum Nauki Experyment Gdynia.

Planszówki

Gry planszowe to doskonała zabawa w każdym wieku. Znane i lubiane planszówki znajdziesz w @Spilno Gdynia. Namów rodziców, rodzeństwo, przyjaciół!

Napisz maila lub zadzwoń do Spilno, żeby zarezerwować miejsce. I gotowe! Możecie też przynieść swoje gry.

Najważniejsze, żeby dobrze się bawić!

Uczymy się

Zajęcia z logopedą

Martwisz się, że twoje dziecko mówi niewyraźnie, ma wadę wymowy albo inny problem z płynnym mówieniem?

Wspólnie możemy Wam pomóc.

W @Spilno Gdynia trwają zapisy na zajęcia z logopedą, Napisz maila na adres: spilno@gdynia.pl (w tytule maila wpisz: Logopeda, w treści podaj imię, nazwisko i numer telefonu).

Nauka polskiego

Czy wiesz, że niektóre ukraińskie słowa po polsku znaczą coś zupełnie innego? 👇

Dywan це килим, а диван – kanapa.
Lis це лисиця, а от ліс – las.
Może wiesz, że w Polsce po jedzenie idziemy do sklepu. A nasz магазин dla Polaków znaczy magazyn (склад). W sklepie owoce (овочі)
to фрукти, a nie jak u nas warzywa.🥦
Drużyna to nie дружина, tylko команда. Żona (дружина) może kibicować swojemu mężowi.

А zaraz i teraz niby to samo, ale nie do końca 🤯

Chcesz się lepiej dogadać? Wpadnij na lekcje polskiego!

Obecnie trwa nabór na zajęcia nauki języka polskiego prowadzone w SPILNO GDYNIA przy ul. Starowiejskiej 25. Zapisy na adres e-mail spilno@gdynia.pl (należy podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy).

UNICEF przekazał wsparcie materialne Gdyni

Do Gdyni dotarł sprzęt, który został zakupiony dzięki wsparciu UNICEF-u. Praktycznie wszystkie placówki edukacyjne w Gdyni nie tylko zyskały nowy sprzęt komputerowy, ale również potrzebujący mieszkańcy miasta uzyskali pomoc materialną.

12 lipca Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podobnie jak prezydenci Gdańska i Sopotu, podpisali memorandum o współpracy z UNICEF-em. Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci reprezentował dr Rashed Mustafa Sarwar, koordynator biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. To memorandum dało miastu możliwość aplikowania o pomoc finansową na rzecz dzieci. Zakontraktowana pomoc ma wynieść blisko 32 mln zł.

– Gdynia stała się drugim domem dla wielu dzieci z Ukrainy, ale nie tylko. W naszych szkołach uczą się dzieci z Białorusi, Afganistanu, Rosji, Indii i wielu innych krajów świata. Dlatego szereg zaplanowanych działań to aktywności integrujące gdyńskie środowisko edukacyjne, a także społeczność miasta. Cieszymy się, że UNICEF pomaga nam w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym. Co jednak ważne partycypować w tej pomocy będą również wszystkie gdyńskie dzieci – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W Gdyni trwa szereg aktywności na rzecz wszystkich dzieci zorganizowany dzięki wsparciu UNICEF-u. Do Gdyni trafił też sprzęt. 1000 tabletów marki Huawei zostało rozdysponowane do szkolnych bibliotek w 65 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, również placówek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dzieci będą mogły je wypożyczać podczas zajęć w szkołach i w ten sposób wspierać swój proces edukacji.

Nauczyciele otrzymali za to sprzęt komputerowy. 100 komputerów stacjonarnych marki Dell i 300 laptopów Lenovo ma wesprzeć pedagogów w codziennej pracy z dziećmi. Sprzęt trafił praktycznie do każdej placówki edukacyjnej.

Do Gdyni trafiły też apteczki UNICEF. Charakterystyczne błękitne torby z logo tej organizacji są w każdej szkole i przedszkolu. W środku znajduje się nie tylko podstawowe wyposażenie jak plastry i gazy, ale także koce czy mydła medyczne oraz środki do dezynfekcji. 800 sztuk apteczek zostało rozdysponowane także, dzięki strukturom opieki społecznej, wśród mieszkańców najbardziej potrzebujących tej pomocy. Również tą drogą do potrzebujących pomocy materialnej trafiły zestawy zestawy higieniczne, plecaki wypełnione niezbędnymi artykułami od mydła, przez środki higieny kobiet, po ręczniki. Do miasta trafiły też instytucjonalne zestawy higieniczne. Część z nich trafiła do szkół, część do instytucji publicznych.

UNICEF wspiera edukację

Dzięki współpracy Gdyni z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF tysiące dzieci ma szansę na skorzystanie z dodatkowych aktywności wraz ze swoimi rówieśnikami pochodzącymi z innych krajów.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przybyło 1,5 mln uchodźców. Szacunkowo nawet do 800 tysięcy z nich mogą stanowić dzieci. Jednak w systemie edukacyjnym pozostaje jedynie około 200 tysięcy z nich. W szkołach Gdyni jest to ponad 2300 dzieci pochodzących z Ukrainy. W trakcie tego roku szkolnego wsparcia dla dzieci-uchodźców z Ukrainy udzielił Gdyni Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. W trakcie roku szkolnego trwały kursy przygotowujące do egzaminów, uczniowie korzystali także z zajęć wyrównujących deficyty edukacyjne. Odbyła się także “Akcja zima” a wielkimi krokami zbliża się “Akcja lato”. – Po wybuchu wojny do szkół trafiły setki nowych uczniów z Ukrainy, a w ostatnich kilku miesiącach zaczyna przybywać dzieci z Białorusi. Dlatego cieszymy się, że wspiera nas w działalności edukacyjnej UNICEF, organizacja z olbrzymim doświadczeniem w opiece i edukacji dzieci. Z sytuacją, którą wygenerowała wojna mierzą się w tej chwili nie tylko dzieci-uchodźcy, ale również ich rówieśnicy w szkołach, rodzice, nauczyciele. Dlatego tak ważne jest gromadzenie szkolnych społeczności wokół integracyjnych inicjatyw – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Szkoły otwarte Współpracując z UNICEF 19 gdyńskich szkół podstawowych uruchomiło zajęcia dodatkowe dla swoich uczniów w ramach „Szkół Otwartych”. Zajęcia rozpoczęły się w semestrze letnim. Aktywności kierowane są do dzieci, a w części szkół również do dorosłych. Koszt tego zadania to ok. 1,1 mln zł. Łącznie w szkołach z zajęć skorzysta około 3,3 tysiąca dzieci i dorosłych, w tym ponad tysiąc uczestników innej narodowości niż polska.

Wśród dodatkowych zajęć dużym powodzeniem cieszą się szkoły dla rodziców jak ta z SP 10 „Rodzice & Batʹky & Baćkoŭ”, jednak zdecydowana większość aktywności to działania skierowane do młodych. Oprócz tradycyjnych zajęć sportowych i plastycznych szkoły postawiły na zajęcia wspierające rozwój dzieci. Zajęcia grafomotoryczne, terapia pedagogiczna, treningi uważności to aktywności pojawiające się w wielu szkołach. Nie brakuje ciekawych zajęć jak Pomorskie Wędrówki Krajoznawcze, literatura piękna i kraina baśni, garncarstwo, koło krawieckie czy origami.

Poniżej 19 szkół, które realizują zajęcia w ramach „Szkoły otwartej”:

  • Szkoła podstawowa Nr 6
  • Szkoła podstawowa Nr 8
  • Szkoła podstawowa Nr 10
  • Szkoła podstawowa Nr 12
  • Szkoła podstawowa Nr 16
  • Szkoła podstawowa Nr 21
  • Szkoła podstawowa Nr 23
  • Szkoła podstawowa Nr 26
  • Szkoła podstawowa Nr 29
  • Szkoła podstawowa Nr 33
  • Szkoła podstawowa Nr 34
  • Szkoła podstawowa Nr 35
  • Szkoła podstawowa Nr 40
  • Szkoła podstawowa Nr 42 (ZSP2)
  • Szkoła podstawowa Nr 43 (ZSP5)
  • Szkoła podstawowa Nr 47 (ZSP3)
  • Szkoła podstawowa Nr 48
  • Szkoła podstawowa Nr 51
  • Szkoła podstawowa Nr 52

Zielone szkoły

Blisko 535 tysięcy złotych szkoły otrzymały także na realizację Zielonych Szkół czyli integracyjnych wycieczek.

Będzie je realizowało, lub już realizuje 15 szkół. Łącznie weźmie w nich udział 1352 dzieci z czego ponad 45% to dzieci innej narodowości niż Polska.

Zadanie realizować będą następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa Nr 11
  • Szkoła Podstawowa Nr 20
  • Szkoła Podstawowa Nr 21
  • Szkoła Podstawowa Nr 23
  • Szkoła Podstawowa Nr 26
  • Szkoła Podstawowa Nr 28
  • Szkoła Podstawowa Nr 29
  • Szkoła Podstawowa Nr 35
  • Szkoła Podstawowa Nr 39
  • Szkoła Podstawowa Nr 51
  • Szkoła Podstawowa Nr 52
  • V Liceum Ogólnoksztąłcące
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 17
  • Szkoła Muzyczna I i II stopnia

Bawimy się

Wspólnie możemy więcej! Więcej się nauczyć, dobrze się bawić, wzajemnie sobie pomóc.

Okazji do wspólnej nauki i zabawy nie brakuje w Szkołach Otwartych UNICEF (Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Gdyni, ul. Staffa 10).

Zapraszamy dzieci na gry planszowe, zajęcia sportowe i teatralne oraz lekcje języka angielskiego albo włoskiego.

Dla dzieci w wieku 6-7 lat przygotowaliśmy zajęcia z elementami sensomotoryki. Podczas tych zajęć odkrywają i badają świat za pomocą wszystkich zmysłów. Lepią masy sensoryczne, pokonują tory przeszkód oraz wykonują naukowe eksperymenty.

Uczniowie w wieku 8-9 lat mogą skorzystać z terapii pedagogicznej z elementami integracji sensorycznej. Na tych zajęciach doskonalą wszystkie umiejętności szkolne, wykorzystując elementy SI. Ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość oraz koncentrację uwagi.

Chętni mogą się zgłaszać na adres: mazur.g@i.zsp2.gdynia.pl Sprawdź, gdzie jeszcze w Gdyni są Szkoły Otwarte UNICEF (jest ich aż 19!) i jakie są w nich zajęcia: https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/aktualnosci,4018/szkoly-otwarte-ze-wsparciem-unicef,573537

Warsztaty artystyczne dla dzieci

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic.

Twoje dziecko lubi zajęcia plastyczne, kocha rysować i malować, wycina, klei, lepi?

Zapraszamy w każdy poniedziałek, od godz. 16:00 do 18:00 do @Spilno Gdynia (ul. Starowiejska 25) na warsztaty artystyczne dla dzieci. Nie trzeba się zapisywać – wystarczy przyjść

Wspólna artystyczna zabawa to też okazja do poznania nowych kolegów i koleżanek. Tam, gdzie do głosu dochodzi dziecięca sztuka, wszyscy znajdują wspólny język.

Wspieramy się

Gdynia zdrowie

PRYVIT MAMO! Ruszyła szkoła rodzenia dla kobiet z Ukrainy Gdynia oferuje wsparcie dla kobiet z Ukrainy, które są w ciąży i urodzą swoje dzieci w naszym mieście. Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

W Gdyni mieszka klika tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy, większość z nich to kobiety. Są wśród nich panie w ciąży, które wkrótce, często po raz pierwszy zostaną matkami, w obcym kraju, bez wsparcia bliskich, czasem bez znajomości języka. To właśnie do nich adresowany jest najnowszy projekt realizowany w Gdyni ze wsparciem Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

– Gdynia obejmuje opieką każde dziecko, dlatego wspieramy również przyszłe mamy z doświadczeniem uchodźczym – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – Dzięki współpracy z partnerem jakim jest Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, możemy dać kobietom tak bardzo ważne w okresie przed narodzinami wsparcie, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Szkoła rodzenia jest również miejscem, gdzie mogą uzyskać informacje na temat systemu opieki zdrowotnej w nowym kraju, włączając w to dostęp do opieki prenatalnej i poporodowej. Zrozumienie tego procesu może być niezwykle pomocne dla kobiet, które mogą się borykać z barierami językowymi i kulturowymi.

Przychodnia Medyczna Gdynia realizuje projekt, którego celem jest przygotowywanie kobiet ukraińskojęzycznych do porodu i opieki nad niemowlęciem. Wsparcie w formie spotkań indywidualnych i grupowych będzie odbywać się stacjonarnie na terenie Gdyni lub online. Te działania są bardzo potrzebne, wiele kobiet nie zna języka, nie ma skąd czerpać wiedzy na temat pielęgnacji noworodków, czuje się osamotniona w tym wyjątkowym czasie, jakim jest oczekiwanie przyjścia na świat nowego członka rodziny.

Chcemy to zmienić.

– Jest też kolejny ważny aspekt – szkoła rodzenia może zapewnić wsparcie emocjonalne uchodźczyniom, które często doświadczają stresu, traumy i niepewności związanych z ucieczką i osiedleniem w nowym kraju. Bycie w miejscu, gdzie mogą spotkać inne kobiety w podobnej sytuacji, może dostarczyć im poczucia wspólnoty i zrozumienia. Wiedza, umiejętności i wsparcie zdobyte podczas szkoły rodzenia mogą pomóc kobietom uchodźcom w budowaniu pewności siebie i poczucia kontroli w czasie porodu i macierzyństwa – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Opieka nad przyszłymi mamami i noworodkami to kolejne działanie na terenie naszego miasta realizowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF. Obecnie realizowanych jest kilkanaście programów, które mają na celu poprawę jakości życia najmłodszych i ich rodziców, między innymi warsztaty wspierające rodziców i wychowawców w językach polskim i ukraińskim. Ich celem, poza wsparciem, jest również niwelacja różnic kulturowych i społecznych w wychowaniu najmłodszych jakie czasami występują między Polską a Ukrainą.

Cykl spotkań Szkoły Rodzenia już się rozpoczął. Szkoła Rodzenia, która realizowana jest w Gdyni to cykl 5 spotkań w przychodni oraz wizyta w szpitalu. Każde spotkanie jest samodzielną częścią, która daje możliwość dołączenia w każdym momencie. Spotkania będą trwały około 1,5 godziny.

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek od godz. 17.00 w przychodni Medyczna Gdynia ul. Władysława IV 59 (piętro II).

Informacje o projekcie na stronie Przychodnia Medyczna Gdynia.

O spotkaniach

Program spotkań obejmuje:

  1. Ćwiczenia oddechowe
  2. Przygotowanie do porodu
  3. Przygotowanie do połogu
  4. Pielęgnację dziecka
  5. Karmienie piersią
  6. Zwiedzanie szpitala

Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne, w przyjaznej atmosferze, w kameralnym gronie – maksymalnie 6 osób. Zajęcia odbywają się w języku polskim, ale istnieje możliwość aby w spotkaniach uczestniczył tłumacz znający język ukraiński i rosyjski. Wystarczy zaznaczyć tą potrzebę przy zgłoszeniu.

Zapisy na spotkania i ewentualne pytania prosimy kierować na:

– adres e-mail: ukraina@medycznagdynia.pl w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. W zgłoszeniu przez e-mail prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu.

– telefonicznie na: nr telefonu: 58 880 83 81 Gdyńskie Centrum Zdrowia w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia, nazwiska oraz numeru telefonu

Na spotkania każda uczestniczka powinna zabrać ze sobą notes (zeszyt, kartki) i długopis.

Przed pierwszym spotkaniem należy wypełnić formularze zgłoszeniowe, dlatego też prosimy o przybycie ok 20 min wcześniej.

Gdynia wspiera

Miasto Gdynia oferuje całą gamę wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.
Kliknij przycisk niżej, by znaleźć wszelkie informacje w tym zakresie.

Gdynia wspiera

Działamy razem

Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty i przyjaciele //fot. Filip Śmigielski

Dla każdego dziecka

Gdyński zespół Wsparcia dla Oświaty, to grupa doświadczonych specjalistów, z zakresu psychologii, socjologii pedagogiki, której celem są działania wspierające w sytuacji kryzysowej dla uczniów gdyńskich szkół.

Jak działamy? Docieramy bezpośrednio do dyrektorów i pedagogów gdyńskich placówek z konkretną ofertą działań pomocowych zarówno dla dzieci polskich jak i ukraińskich, których obecnie uczy się w naszym szkołach około dwóch tysięcy.

Komu pomagamy? Dzieciom, które mają problemy z adaptacją w polskiej szkole, uczniom, którzy znajdują się w sytuacjach kryzysowych, osobom po kryzysach psychicznych, każdemu kto potrzebuje szybkiego dotarcia do specjalisty. Pomagamy również rodzinom pochodzenia ukraińskiego w kontakcie ze szkołą z udziałem tłumacza i mediatora.

Jak można się z nami skontaktować? Śledząc nasz profil na Facebooku Gdyński Zespół Wsparcia dla Oświaty, bądź pisząc na adres: a.marczak@gdynia.pl

Kalendarz wydarzeń