Punktualnie o godzinie 9.00 w całej Polsce rozpoczęły się matury z języka polskiego. W Gdyni do egzaminu dojrzałości przystąpiło 2047 abiturientów z liceów i techników publicznych i niepublicznych. Podobnie jak w roku ubiegłym, piszą maturę w dwóch formułach, w zależności od typu szkoły.
Choć oficjalnie matury rozpoczęły się dzisiaj, w Gdyni są już tegoroczni absolwenci, którzy maturę mają za sobą i czekają na wyniki – to uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, którzy pisali maturę międzynarodową. Dla wszystkich pozostałych, tegoroczny maraton egzaminacyjny rozpoczął się dziś, o godzinie 9.00, egzaminem z języka polskiego.
– Lekki stres jest, ale jesteśmy dobrze przygotowani i pełni optymizmu – powiedzieli nam uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, których odwiedziliśmy tuż przed egzaminem.
Jak wygląda matura z języka polskiego? Podstawowy egzamin składa się z następujących trzech części:
- język polski w użyciu (sprawdza czytanie ze zrozumieniem, znajomość zasad, poprawną polszczyznę, argumentowanie, notatkę syntetyzującą);
- tekst historycznoliteracki (sprawdza znajomość problematyki lektur obowiązkowych);
- wypracowanie – dwa tematy wypracowania do wyboru. Maturzysta będzie musiał w wypracowaniu odwołać się do jednego utworu z obowiązkowej listy lektur i dwóch kontekstów – społecznych, kulturowych, politycznych itd. (wypracowanie to minimum 300 wyrazów).
Język polski to dopiero początek, po pierwszym egzaminie na maturzystów czeka jeszcze przynajmniej pięć kolejnych. W środę (8 maja) odbędzie się obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym. Dzień później, 9 maja wszyscy maturzyści podejdą do pisemnego egzaminu z języka obcego nowożytnego. Wybierają między językiem angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim albo włoskim. Z kolei 17 maja część absolwentów zdawać będzie egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym.
To jeszcze nie wszystko – maturzyści muszą podejść do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym:
- 10 maja – WOS, język niemiecki,
- 13 maja – język angielski, filozofia,
- 14 maja – biologia, język rosyjski,
- 15 maja – matematyka, język francuski,
- 16 maja – chemia, historia muzyki,
- 17 maja – geografia,
- 20 maja – język polski, język mniejszości narodowych,
- 21 maja – historia, język hiszpański,
- 22 maja – informatyka, historia sztuki,
- 23 maja – fizyka, język włoski,
- 24 maja – matematyka, historia, geografia, biologia, chemia i fizyka w języku obcym dla szkół lub oddziałów dwujęzycznych.
Osoby zdające maturę międzynarodową poznają swoje wyniki 5 lipca. Kilka dni później zostaną one ogłoszone również dla pozostałych maturzystów. Wszyscy tegoroczni maturzyści, jak nakazuje tradycja, otrzymali od miasta pamiątkowe kubki. W tym roku są one opatrzone hasłem „Matura – daj nura”.