Ósmoklasiści poznali już wyniki jakie otrzymali na egzaminie. W Gdyni w tym roku przystąpiło do egzaminu 1169 absolwentów szkół podstawowych. Świetne wyniki młodych gdynian wskazują na wysoki, a przede wszystkim skuteczny poziom kształcenia, nie tylko w skali Trójmiasta, ale i całego kraju. Brawo!
Egzaminu Ósmoklasisty teoretycznie nie można nie zdać, ale jego wyniki wraz z ocenami na świadectwie decydują o tym, do której szkoły średniej trafi uczeń. W tym roku kandydatów jest wyjątkowo mało – to efekt reformy, w wyniku której do szkoły poszły dzieci w wieku sześciu lat.
Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała już wstępne wyniki z poszczególnych przedmiotów:
Język polski: średnio 61% punktów możliwych do zdobycia. Uczniowie najlepiej poradzili sobie z czytaniem utworów literackich oraz odbiorem tekstów kultury.
Matematyka: średnio 52% punktów możliwych do zdobycia. Najlepiej wypadło zadanie z układem współrzędnych.
Języki obce nowożytne:
- angielski: 66 procent
- francuski: 88 procent
- hiszpański: 72 procent
- niemiecki: 53 procent
- rosyjski: 79 procent
- włoski: 47 procent
Uczniowie uzyskali najwyższy wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych.
Jak wyglądały wyniki egzaminów ósmoklasisty na Pomorzu?
- język polski – średni wynik 59,14 procent
- matematyka – średni 51,06 procent
- język angielski – średni wynik 66,25 procent
Jak na tym tle wypada Gdynia? Nasi uczniowie napisali egzamin z języka polskiego ze średnim wynikiem 65 procent, to wyżej niż średnia województwa i kraju. Z matematyki średnia na tegorocznym egzaminie w Gdyni wyniosła 62 procent, co nas również plasuje wyżej niż wyniki krajowe i wojewódzkie. Najwyższy wynik dotyczy języka angielskiego – to aż 78 procent, znacznie wyżej niż średnia województwa i kraju.
Tymczasem przed ósmoklasistami jeszcze cały miesiąc niepewności – o tym, do jakiej szkoły dostaną się kandydaci będzie wiadomo dopiero pod koniec miesiąca.
Ważne daty:
- do 5 lipca 2024 do godz. 15.00 – uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmian przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zmianę szkół do których kandyduje
- 12 lipca do godz. 15.00 – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
- do 19 lipca do godz. 15.00 – potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.
- 22 lipca – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
- 22 lipca to także data rozpoczęcia rekrutacji uzupełniającej. Będzie to rekrutacja nieelektroniczna.
- do 23 lipca – opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.