Przy jednym stole z gdyńskimi bohaterami - Gdynia Edukacyjna
Menu górne

Aktualności

Przy jednym stole z gdyńskimi bohaterami

20
grudzień
Przy jednym stole z gdyńskimi bohaterami

Wigilia Pokoleń odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Gdyni // fot. Mariusz Biernacik

Za nami tradycyjna Wigilia Pokoleń, organizowana przez gdyńskie środowisko edukacyjne wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Gdyni. To taki wyjątkowy moment w roku, gdy przy wspólnym stole siadają najmłodsi i najstarsi gdynianie.

W tym roku, tradycyjną już w Gdyni Wigilię Pokoleń organizowało wspólnie dwóch gdyńskich dyrektorów: Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie i Andrzej Gogola, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 na Karwinach.
W tej wyjątkowej wigilii udział wzięli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków i Rodziny Katyńskiej oraz młodzież: uczniowie oraz miłośnicy historii i tradycji.

– To bardzo budujące, że młodzież tak bardzo angażuje się w piękną, gdyńską tradycję, jaką jest Wigilia Pokoleń – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Wyrazy uznania również dla gdyńskich dyrektorów, którzy krzewią wśród naszych uczniów patriotyzm poprzez doświadczanie, spotkania ze świadkami historii, bycie jej częścią.

Krzysztof Jankowski, dyrektor ZSP 3, jeden z organizatorów wyjątkowej wigilii, z wykształcenia historyk, występował w podwójnej roli, nie tylko pedagoga i nauczyciela historii, ale także prezesa gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Czas płynie. Prawdziwych bohaterów z Armii Krajowej, którzy walczyli o wolność, jest coraz mniej. I dlatego to tak ważne, abyśmy my wszyscy pamiętali o tym, iż fenomen, jakim były Polskie Państwo Podziemne i Armia Krajowa, istniał i my, Polacy, jesteśmy jego twórcami – mówi Krzysztof Jankowski, prezes.

Podczas wydarzenia nie brakowało wzruszających momentów.

– Podczas Wigilii Pamięci Pokoleń w ZSP nr 4 na Karwinach miałem ogromny zaszczyt, wspólnie z Jakubem Jankowskim, odebrać legitymację członka nadzwyczajnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Gdyni – relacjonuje Adam Labuhn, pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji WSAiB Gdynia. – Jest to dla nas z Kubą, jako przedstawicieli młodego pokolenia, wielkie zobowiązanie do krzewienia wyjątkowego etosu żołnierzy Armii Krajowej. Pamięć o bohaterskich czynach, ideach i wartościach jakie przyświecały żołnierzom Armii Krajowej i całemu Polskiemu Państwu Podziemnemu (ewenementu na skalę świata) musi przetrwać w kolejnych pokoleniach. To nasze zadanie i wyzwanie.

Kolejna Wigilia łącząca pokolenia już za rok.


Wróć do listy Następny wpis
Przejdź na początek